R, 9.12.2022

Ott Tänak valitses kindlalt Haanja teid

Madis Perli
, suvereporter
Ott Tänak valitses kindlalt Haanja teid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ott Tänak ja Martin Järveoja eelmise nädala RedGrey Teami Lõuna-Eesti rallil.
Ott Tänak ja Martin Järveoja eelmise nädala RedGrey Teami Lõuna-Eesti rallil. Foto: Arvo Meeks

Tänavune Lõuna-Eesti ralli läheb ajalukku kui kõige kõrgetasemelisem autoralli võistlus Eesti ajaloos, kus lõi kaasa maailma seitse parimat rallipaari.

Valitsevad maailmameistrid Ott Tänak ja Martin Järveoja näitasid Haanjas väga head minekut ja võitsid kaheksast kiiruskatsest lõpuks seitse. Ainult kuuendal katsel suutsid soomlased Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen eestlasi 0,6 sekundiga edestada. Soomlased olid ka ainsad, kes suutsid Tänakule terve ralli vältel konkurentsi pakkuda, kuid pärast viimast katset pidid nad 13,7 sekundiga siiski eestlastele alla jääma.

Prantslastest kuuekordsed maailmameistrid Sebastien Ogier ja Julien Ingrassia, kes kihutavad Toyota Yaris WRCga, olulist ohtu meie meestele ei kujutanud ning jäid 29-sekundilise kaotusega kolmandaks.

Hea soojendus MM-ralliks

«Võrreldes Viru ralliga on need [Haanja] teed kindlasti sarnasemad Otepää teedega, aga eks näis, mis seal [Rally Estonial] täpselt tuleb,» sõnas Ott Tänak. Ta tõi välja põneva võrdluse, et kui varasematel aastatel on ta Rally Estonial käinud soojendamas Soome MM-ralliks, siis tänavu saab Lõuna-Eesti rallil teha sedasama juba Eestis peetavaks MM-ralliks.

«Kindlasti oli siin see koht, kus juba pidi natuke tempoga ka sõitma ja lõpuks enesetunne oli päris okei,» tõdes Tänak ja lisas: «Ma tahan loota, et oleme auto saanud kiiretel teedel paremaks ja oleme kahe nädala pärast [Rally Estonial] konkurentsis.»

Tänak tunnustas ka võistluse korraldajaid. «Ma usun, et siiamaani on see olnud kindlasti Eesti üks kõige kõrgetasemelisemaid rallisid.»

Ott Tänak, Lõuna-Eesti ralli võitja

«Võrreldes Viru ralliga on need [Haanja] teed kindlasti sarnasemad Otepääle, aga eks näis mis seal [Rally Estonial] täpselt tuleb.»

FIA autoralli maailmameistrivõistlustel üldarvestuses teist kohta hoidev Briti rallipaar Elfyn Evans ja kaardilugeja Scott Martin otsustasid aga viiendal ehk Kündja katsel justkui Haanja ilusa loodusega tutvuma minna. Sisekurvi liiga sügavalt lõiganud Evans lendas masinaga padrikusse. Mehed jäid terveks, aga nende Toyota kohta ei saa sama öelda.

Ei kahetse Eestisse tulekut

«Päris suur õnnetus, aga õnneks on meiega kõik korras. Siia rallile tulemine oli igati õige otsus, kuna saime autoga kogemust, aga kahju, et see nii lühikeseks jäi,» nentis Evans. Uelslane hoiab aga pea püsti ning lubab Rally Estonial endast sellegipoolest parima anda.

Lõuna-Eesti rallil osales 92 ekipaaži, neist jõudis finišisse 67. MM-sarja etapp Rally Estonia peetakse 4.–6. septembrini Tartu, Otepää, Elva, Kanepi ja Kambja teedel.

Lõuna-Eesti ralli tulemused

  1. Ott Tänak ja Martin Järveoja
  2. Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen (Soome)
  3. Sebastien Ogier ja Julien Ingrassia (Prantsusmaa)
  4. Esapekka Lappi ja Janne Ferm (Soome)
  5. Thierry Neuville ja Nicolas Gilsoul (Belgia)
  6. Georg Gross ja Raigo Mõlder

Suure Muna kohvikust sai teine võistluskeskus

«Üldiselt iga ralli, mis siinkandis toimub, tähendab meie jaoks ka sõna otseses mõttes rallit, kuna rahvast käib palju,» tõdes Haanja külas asuva Suure Muna kohviku üks perenaistest Ingrid Semevs­ky. Ta sõnas, et ralli toob kaasa külalised, kes muidu võib-olla sinna ei satuks.

Nii olid rallidelegatsioonid eesotsas maailmameister Ott Tänakuga käinud testipäeval just seal einestamas. «Laupäeval käisid paljud ralliinimesed siin kaarte joonistamas ja lõunapausi tegemas. Ka ralli võitja Ott Tänak koostas oma kaarti teisel korrusel,» sõnas Semevsky.

Pühapäeval oli klientuuriks pigem pealtvaatajad ja korraldajad. «Organisaatorid ütlesid, et nad jäid ralliga väga rahule ja meil on siin väga ilus loodus ning kiitsid ka rallipublikut,» vahendas Ingrid Semevsky muljeid. Ta lisas, et laupäeva käive jäi napilt suve rekordpäevale alla, kuid tamp oli kogu aeg taga ja Suure Muna pererahval põnev.

Märksõnad
Tagasi üles