K, 7.06.2023

Maanteemuuseum keskendub muuseumiööl ajale ja rattale

Facebook Twitter
Comments
Külastajaid kutsutakse rändama inimkonna ühe suurema leiutise – ratta – arenguradadel.
Külastajaid kutsutakse rändama inimkonna ühe suurema leiutise – ratta – arenguradadel. Foto: Mati Määrits/Lõuna-Eesti Postimees

Eesti Maanteemuuseum kutsub laupäeval toimuvale muuseumiööle rääkima ajast ja selle kadumisest, tutvuma ajaloo ühe suurema leiutise rattaga, uurima Eestis toodetud pärissõidukeid ja prügist tehtud fantaasiamasinaid ning kuulama pimedate aegade tondijutte. 

Selle aastase muuseumiöö teema "Öös on aega" võtabki aja luubi alla: kuhu see kaob, kas aeg seisab, mis on aegade jooksul leiutatud ning kas kiiruste ja kauguste kasvades tekib ka aega juurde või jääb seda vähemaks.

Vaid sel õhtul toimub giidituur, mis tutvustab Eestis toodetud masinaid. Ka avaneb külastajatele väljapanek tulevikumasinatest.

Külastajaid kutsutakse rändama inimkonna ühe suurema leiutise – ratta – arenguradadel, puurattast tänapäevaste kummirehvideni. Seejuures kutsutakse arutlema, millised võivad olla rehvide ületootmisega kaasnevad probleemid.

Liigtarbimisega seotud keskkonnahädadele pöörab tähelepanu ka rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus "Mitte silmist,  mitte meelest", kus antakse prügile uus, esteetiline, lausa kunstiline tähendus. Muusikat teeb kunstnike grupp Bernu Ritz, kes on prügikastist leitud materjalidest ehitanud elektroakustilised instrumendid, mis inspireerivad uurima ja ümber mõtlema helivalimise ja muusika tegemise viise ja tehnikaid. 

Vaid selleks ööks (kella 19-21) saabub Lätist maanteemuuseumisse valik värvikaid fantaasiajalgrattaid, mis on ehitatud taaskasutatud materjalidest.

Ka on muuseum mõelnud kõige väiksemate öiste külastajate peale ning kutsub neid leiutama aega ja uurima kellade hingeelu. Osavnäppudele on avatud erinevad taaskasutuse töötoad (samuti 19-21). Muuseumiööl hoiab silma peal Ajaloom.

Muuseumisse on oodatud terved ja haigusnähtudeta külastajad. Muuseum omalt poolt hoolitseb selle eest, et külastajatel oleks võimalus end turvaliselt tunda. 

Maanteemuuseum on muuseumiööl avatud kell 18–23, sissepääs on tasuta.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles