19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul asusid eestlased aktiivselt elama Läti aladele, kuid rahvuspiir jäi muutmata. Tuntud koolijuhi Hans Eineri juhatusel sai Valgas alguse eestikeelne kooliharidus ja juba 1902. aastal kinnitati ametisse esimene eestlasest linnapea – proviisor Johannes Märtson.
Vabadussõda tõi otsustava pöörde
Innukaks maakonna moodustamiseks läks alles Vabadussõja käigus, kui Lõuna-Eesti alad vabanesid vaenlasest. Peeti ju 31. jaanuaril 1919 maha kuulsusrikas Paju lahing ning 1. veebruaril olid siinsed alad punavägedest vabastatud.
Tsiteerin 1932. aastal kirjapandut: «Nimelt 12. veebruaril pandi Eesti valitsuse poolt maksma esimesed määrused Valga linna ja maakonna kohta, niipalju kui viimase maa-alast oli juba sattunud Eesti vägede kätte. Seda ala oli aga liiga vähe, kuna teiselt poolt Valgale liginesid kolmest küljest Võru, Tartu ja Viljandi maakonna osad. Sõjaaegne olukord, kus rinne sagedasti vajas kõige kiiremas korras toiduaineid, hobustemoona, küüthobuseid jne., nõudis käskivalt Valga kui tähtsa sõlmpunkti ja keskuse ligema ümbruskonna eraldamist teiste eemal asuvate maakondade alt. Ja nii see sündiski.»
Lõuna väerinde võõrandamiskomisjonile, mille asukoht ja laod olid Valgas, allutati sõjaväe varustamise ja toitlustamise alal peale Valga maakonna Eesti osa rida valdu: Hummuli, Helme, Patküla, Koorküla, Taagepera, Leebiku ja Jõgeveste Viljandi maakonnast; Sangaste, Tõlliste, Keeni ja Laatre Tartu maakonnast; Kaagjärve, Karula, Laanemetsa, Taheva, Saru ja Mõniste Võru maakonnast.
Eks maakonna sajandal sünnipäeval peame tegema kõik selleks, et Toompea pilgud jõuaksid Valgamaale.