Sisukord
Uudised
Paberleht

Neli lõunaeestlast pälvis Vabaduse Tammepärja aumärgi

2 min lugemist
Foto aumärgi üleandmisest. FOTO: Erakogu.

Justiitsminister Raivo Aeg tunnustas Vabaduse Tammepärja aumärgiga 29 inimest. Teiste seas sai tunnustuse 26-aastane Võrumaa mees Romet Pazuhanitš. 

Aumärgid jagatakse neile, kellel on väärilisi teeneid Eesti riigi ja rahva lähiajaloo mälestuse hoidmisel ja edasi andmisel, vabadusvõitluses ja relvastatud ning relvastamata vastupanuliikumises osalemisel, samuti Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise jäädvustamisel. 

Tunnustuse pälvinute hulgas on Eesti kaitselahingutes osalenud veteranid, endised metsavennad, vastupanuvõitlejad ja õigusvastaselt represseeritud. Samuti tunnustab justiitsminister oma otsusega Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise mälestuse talletajaid. Nende hulgas on metsavendluse mälestuse hoidjad, mälestiste rajajad, mälestuspäevade korraldajad ja isamaalise kasvatuse arendajad.

Paljude elukogenud vanahärrade ja daamide kõrval istus ka 26-aastane Romet Pazuhanitš, kellele justiitsminister annetas Vabaduse Tammepärja aumärgi. Noore mehena kogub Romet repressiooniaegseid mälestusi ning tutvustab neid Võrumaal nooremale põlvkonnale noorkotkaste ja kodutütarde tegevuse kaudu ning talurahvamuuseumi tegevuse abil. Romet Pazuhanitš on okupatsiooniaja mälestuste koguja, kokkutulekute korraldaja ja Eesti Kodu memoriaali arendaja. Romet teeb juba aastaid tihedat koostööd Murtud Rukkilille Ühinguga, kes oligi tema tunnustamise ettepaneku tegijaks.

Üks aumärk tuli ka Põlvamaale. Selle sai Kaie Mägi, kes on Põlvamaa represseeritute piirkondlik juht, tegevuste koordinaator ja mälestuste koguja. Tema eestvedamisel toimuvad Põlvamaal represseeritute kokkusaamised, mälestuspäevade ja tähtpäevade tähistamised. Kaie osaleb Põlvamaa esindusega represseeritute üritustel üle Eesti.

Tunnustuse said ka kaks Valgamaaga seotud inimest. Helju Kaar on represseeritute tegevuste üks eestvedajatest ja koordinaatoritest, küüditamisaja mälestuste ning esemete koguja ja talletaja. Tema eestvedamisel toimuvad Valgamaa represseeritute kokkusaamised, mälestuspäevade ja tähtpäevade tähistamised. Kaar osaleb Valgamaa esindusega represseeritute üritustel üle Eesti.

Samuti pälvib tunnustuse Taimo Kask, kes töötas pensionile siirdumiseni Tallinna reisisadama piiripunktis ja viimase perioodi punkti juhataja asetäitjana. Ta on aktiivselt kaasa löönud Admiral Johan Pitka relvavendade ühenduses, Eesti akadeemilises sõjaajaloo seltsis, Eesti Sõjahaudade Hoolde Liidus, Eesti Vabadusvõitlejate Liidu Raplamaa ühenduses ja mujal.

Kaheteistkümnendat aastat on Kask Valga linna tippürituse Rahvusvahelise Valga Militaarajaloo Festivali töögrupi liige ja aktiivne Valga sõjamuuseumi vabatahtlik abiline. Ta on aidanud muuseumil koguda ja tutvustada piirkonna sõjaajalugu ning metsavendluse ajalugu.

Aumärke anti välja kolmandat korda.

Seotud lood
07.09.2020 11.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto