:format(webp)/nginx/o/2020/09/17/13352331t1hf53b.jpg)
- 30 aastat tegutsenud Otepää motoklubi on Eesti üks vanimaid motoklubisid
- Kõik leiab aset vabatahtlikkuse alusel – kes saab ja viitsib, see aitab
- Klubi uus hingamine tuli siis, kui hakati tegelema trialispordiga
- Eestvedaja Argo Raid: trialisport on osa liikluskasvatusest
Kõik sai alguse punnvõrrist. Algul oli see talle hobi, seejärel elulaad. Nüüd juba kutsumus või missioon. «Hakkan juba võtma seda kui oma elutööd,» ütleb Otepää motoklubi eestvedaja Argo Raid.
Esimene mootoriga kaherattaline oli tal Vene punnvõrr, mille mees soetas pärast paar suve kestnud peedikõplamist. Järgmine oli endine miilitsa mootorratas: soolo-Dnepr. «Tavalisi ei saanud külgkorvita arvele, aga miilitsa käes olnuid küll. Sellega sai Eestis ja Põhjamaades päris palju sõidetud,» meenutab motoentusiast Raid.
«Edasi tulid «jaapanlased». Esimesest 500-kuubikulisest Yamahast, millega oli pärast Dneprit õnnis tunne sõita, on tänaseks saanud kolm korda suurema kubatuuriga Suzuki.» Viimatinimetatu ostis ta alles sel aastal. «Arvan, et see on mul ka viimane.»
/nginx/o/2020/09/17/13352337t1h5064.jpg)
Tema motohuvi viis omal ajal selleni, et 1992. aastal registreeriti ametlikult Otepää motoklubi. Motosõpruskonnast kasvas klubi juba mõned aastad varem.
See sai teoks tänu paarile tuttavale Soome motomehele, kes tutvustasid otepäälastele klubide moodustamist ja kokkutulekute korraldamist. Soomes ja mujal lääneriikides oldi sellega juba aastakümneid tegeletud ja traditsioonid välja kujunenud.
Jätkab isa tööd
30 aastat tagasi hakkas ka Argo Raid koos sõpradega korraldama rahvusvahelist motokokkutulekut Otepää Tour, mõni aasta hiljem mootorratturite kevadpäevi Tartus.
«Kuna meie klubi oli Eestis üks esimesi, tuli liikmeid üle vabariigi. Hiljem neist paljud lahkusid sõbralikult: kes moodustas oma klubi, kes liitus mõne teise lähima motoklubiga,» ütleb klubi juhatuse liige Argo Raid.
Põhiliikmeid ehk vestikandjaid on motoklubis 18. Täiskasvanud motosportlasi, kes klubi nime all võistlevad, on 15. Lisaks lapsed.
Trial'i juures meeldib mulle see, et vähese rahaga on võimalik saavutada häid tulemusi, ütles Otepää motoklubi eestvedaja Argo Raid.
Kas 30 aastat tegutsemist on ühele klubile pikk või lühike aeg? «Tegelikult on Otepää motoklubi ajalugu veel pikem, sest Vene ajal tegutseti sama nime all motokrossi ja kardispordiga. Kardi osa vedas minu isa. Seega jätkan isa tööd,» lausub Raid.
«Taasasutasin klubi vabariigi iseseisvumisel, aga nüüd juba mototuuride suunitlusega,» lisab ta. «Oleme Eestis üks vanimatest motoklubidest. Mulle tundub see aeg suhteliselt lühike, aga mõnele uuele kolmekümneaastasele liikmele ülipikk – terve tema eluiga.»
Eestvedaja selgitusel on klubi selline koht, kus on hea olla ja kus on oma sõpruskond. Kõik toimib vabatahtlikkuse alusel – kes saab ja viitsib, see aitab. «Selle tulemusel on õhkkond parem, kuigi resultaadini jõudmiseks läheb natuke kauem aega.»
Tõmbab ligi ka tüdrukuid
Raidi sõnul tuli klubil uus hingamine siis, kui nad hakkasid viis aastat tagasi tegelema trial’i ehk vigur- ja takistussõidu arendamisega.
/nginx/o/2020/09/17/13352338t1h7ea8.jpg)
Otepää klubi on selle ajaga kasvanud Eestis suuruselt ja aktiivsuselt teiseks klubiks. Mototrial’i treeningrühma nimekirjas on ligi 40 kolme- kuni kuueteistaastast last. Ligi pool neist on tüdrukud.
Keskus, harjutusväljak ja kõik sinna juurde kuuluv asub Otepää lähedal Kanepi vallas Valgjärvel. Huvi selle ala vastu on nii suur, et treeningutele tullakse päris kaugeltki – näiteks Tõrvast ja ka Põltsamaalt. «See kõik on ilma reklaamita tekkinud huvi,» märgib Raid.
Muide, ühe kolmeaastasega oli nõnda, et kuigi jalgrattaga ta veel sõita ei osanud, siis trial’i sai selgeks paari päevaga. «Oskab ka juba nuppe peale keerata, et kiiremaks panna,» muigab Raid. Võistlustel saab käia alates viiendast eluaastast. Kui laste liikumisvahendid sõidavad akuga, siis suurematel on bensiinimootoriga rattad.
Klubis on kõik vabatahtlikkuse alusel – kes saab ja viitsib, see aitab.
«Trial’i juures meeldib mulle eelkõige see, et vähese rahaga on võimalik saavutada häid tulemusi. Kuna tegu on tasakaaluspordiga, siis 90 protsenti tulemusest saavutatakse järjepideva harjutamisega,» räägib eestvedaja. Tema sõnul annab trial’iga tegelemine noortele oskuse hiljem mopeedi või mootorratast valitseda. «Nii et ka trial’i-sport on osa liikluskasvatusest.»
Endisest katlamajast sai klubihoone
Järgmise aasta plaan on hakata tegelema noorte mopeedisõitjatega: liikluskoolitus, juhiload Otepäält, vigursõidu treeningud ja võistlused.
«Kui me klubi tegevusega hoiame ära kas või ühegi inimohvri või vigastusega liiklusõnnetuse, oleme oma eesmärgi kuhjaga täitnud. Paljudest noortest mopeediomanikest kasvavad hiljem välja tsiklisõitjad ja me peame oma järelkasvu eest hoolitsema,» ütleb Argo Raid. «Proovime järelkasvu hakata veelgi rohkem kasvatama.»
Eelmisel aastal eraldas Otepää vald motoklubile hoone. See on endine Keskuse katlamaja, mis oli pikalt kasutuseta seisnud. Plaanis on hoone uuendada, soojustada, rajada küttesüsteem, ehitada lastele trial’i harjutusväljak ja liikluslinnak.
«See kõik nõuab suuri kulutusi, aga kuna oleme mittetulundusühing, on meie võimalused piiratud,» tunnistab Raid. Motoklubi toetab Otepää vald ja sponsorid ning klubi on taotlenud taha PRIA ja Leaderi toetusprogrammidest.
Eelmisel aastal pälvis motoklubi Valgamaa tegusaima vabaühenduse tiitli.
Tegevusi jätkub aasta ringi
Talvel külastavad motoklubi liikmed motomesse Põhjamaades ja Eestis.
Hooaja jooksul korraldab klubi kevadpäevi, rahvusvahelist motokokkutulekut Otepää Tour, trial'i demopäeva lastele, rahvusvahelist laste treeninglaagrit, noorte trial'i-võistlust Baltic Minicup, Valgjärve punkti-trial'i võistlust, kohtunike koolitust, hobiautode ja mootorrataste kokkutulekut Power Camp ja motoklubi sügispäevi. Viimane leiab tänavu aset sel nädalavahetusel.
Hooaeg võetakse kokku ühise jõulupeoga, kus autasustatakse edukamaid sportlasi, aktiivsemaid klubi liikmeid ning peetakse meeles ka toetajaid ja sponsoreid.
/nginx/o/2020/09/17/13352340t1h53ee.jpg)
Üritustele tullakse ka piiri tagant
Motoklubi korraldatud üritustele tullakse ka välismaalt. Näiteks kümme aastat tagasi tuldi tuurile suisa Austraaliast. Suurem osa väliskülalisi on Soomest, Rootsist ja Norrast.
«Soomlased on põhilised, kes on mitu korda käinud. Vanad tegijad juba. Üks soomlane on 29 aastat järjest külastanud,» sõnab Otepää motoklubi eestvedaja Argo Raid. «Mingi asi tõmbab neid siia. Meil on väikesed ja kodused kokkutulekud. On öeldud, et tulevad nagu maale vanaemale külla ning kõik on tuttavad ja sõbrad.»
Raid mainib, et ühed soomlased, kolm sõpra, on mitukümmend aastat üritusel käinud. «Alguses olid noored ja ühine hobi oli mootorratas. Nüüd on vanad ja üks huvi on juures: hommikuti krõbistavad tablette voodi serval,» muigab ta.
/nginx/o/2020/09/17/13352339t1hdadb.jpg)
Heategevuslik kontsert teise kodu taastamiseks
Homme õhtul leiab Otepää külje all Annimatsil aset heategevuslik kontsert tulekahjus hävinud hoone taastamise toetuseks.
11. augustil kell 2.01 teatati häirekeskusele, et Otepää vallas Sihva külas põleb Annimatsi majutuskompleks-kämping. Kohapeal selgus, et leekides on üks majutushoone. Päästjad kaitsesid kõrvalhooneid ja kustutasid tulekahju kella 5.48ks. Majutushoone hävis põlengus. Kõrval asuva hoone katus sai tulekahjustusi.
Annimatsi kämping on üle 30 aasta olnud Otepää motoklubi liikmetele teiseks koduks. Seal on toimunud kevadpäevad, motokokkutulek Otepää Tour, Ameerika autode kokkutulek Power Camp, motoklubi sügispäevad ja palju muud.
Motomeestel on selle paigaga enam kui emotsionaalne side. «Moraalne kahju on suur. Selles hoones oli meil staabiruum, kus hoidsime klubi ajalugu, karikaid, auhindu, kingitusi – kõik see läks tuleroaks,» ütleb Otepää motoklubi eestvedaja Argo Raid. Ta lisab, et kui hoone oli kindlustatud, siis sisustus mitte. Kämpingut peab tema vend Aarne Raid.
Tulekahju põhjustas rike elektripaigaldises. «Plasttorus olev kaabel oli katki, lühises, põlema läinud ja trepialuses ümbruse süüdanud, kust tuli edasi levis,» lausus Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik. «Võimalik, et õnnetuses olid süüdi kaabli läbi närinud rotid.»
Heategevuskontserdil astuvad üles Laura Prits & Rauno Pella, Six Feet Club ja Vikat.