Seto Kongress jääb tänavu ära

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Vanembidõ Kogo peavanem Aare Hõrn
Vanembidõ Kogo peavanem Aare Hõrn Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

13. Seto Kongress, mis on Setomaa ja seto rahva esinduskogu ning arutab probleeme ja langetab otsuseid, mis puudutavad Setomaa kultuurilist, majanduslikku ja poliitilist arengut, jääb sel aastal ära. Selle asemel toimub kongressi ümarlaud-tsõõriklaud, millest iga huviline on oodatud osa saama.

Kongress, mis toimub korraliselt iga kolme aasta tagant, pidi toimuma 9. oktoobril Värskas, kuid arvestades viiruse leviku riski, otsustas Seto Kongressi Vanembidõ Kogo (Vanemate Kogu) lükata kavandatud istungi edasi 2021. aastasse.

Vanembidõ Kogo peavanema Aare Hõrna kinnitusel jäävad 13. Seto kongressile juba valitud saadikute volitused kehtima ning saadikute valimise tähtaega pikendatakse. 12. Seto Kongress toimus 2017. aastal.

Seto Kongressi ümarlaud ehk tsõõriklaud toimub pealkirja all «Üle ilma setodõ ütte haardminõ» («Üle ilma setode kaasamine») ning seda modereerib sootska Aarne Leima.

Tsõõriklaua eesmärk on väljaspool Setomaad elavate setode ja seto-meelsete inimeste organiseerumine ning nende suurem osalemine Setomaa ja seto elus, kultuuris ja majanduses. Ümarlaua teema on setode praegune ja tulevane olemine ja korraldumine üle ilma ning arutelu, mis või kes ja kuidas tooks noori Seto asja juurde.

Seto Kongress valib oma otsuste täideviimiseks ja teiste Setomaa probleemide lahendamiseks 13-liikmelise Vanemate Kogu (Vanembidõ Kogo), mis tegutseb järgmise kongressini. Kogu valib enda hulgast peavanema, abivanema ja sekretäri. Vanemate Kogu liikme väljalangemisel astub töösse kongressil valitud varuliige. Kogu annab oma tegevusest aru Seto Kongressile.

Vanembidõ Kogo liikmed on praegu Aarne Leima, Raul Kudre, Aare Hõrn, Rein Järvelill, Annabel Huik, Vello Saar, Ahto Raudoja, Jane Vabarna, Ingrit Kala, Elvi Nassar, Igor Taro, Villu Lillmaa ja Rieka Hõrn.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles