Kui eilse seisuga on Eestis olnud kümne tuhande elaniku kohta keskmiselt 25 nakatunut, siis Võru maakonnas on see arv 43. Naabermaakondades Põlva- ja Valgamaal on esimese ja teise koroonalaine jooksul nakatunuid seejuures kümne tuhande elaniku kohta vaid viis.
«Kuigi suvel kadus viirus Võrumaalt ära, on maakond olnud tõesti nakatumiste arvult Eestis esimese kolme seas,» lausus Lõuna-Eesti haigla juhatuse liige Arvi Vask. «Eks see on olnud teatud asjaolude kokkusattumine. Viirus saadakse kusagilt mingist kontaktist ja siis sõltub lihtsalt sellest, kuhu see satub.»
Kui inimesed lähevad koosviibimistel laiali, nakatavad nad Vaski sõnul tihtipeale ka lähikontaktseid. Viirusekandjat ei suudeta sageli 14 päeva peres isoleerituna hoida: kontaktid ikkagi tekivad ja nii võib viirus sealt ka edasi liikuda.
«Nakatunud püüavad siiski suhteliselt korrektselt isolatsioonitingimusi täita,» lausus haiglajuht. Ta lisas, et viirus on aga väga nakkav ja võib pinnakontaktide kaudu peres edasi minna.
Vaski sõnul võib osaliselt olla asi selles, et Võrumaa inimesed reisivad ja peavad palju koosviibimisi. «Kuid teoreetiliselt võib see kolle tekkida siiski kuhu iganes – kui ikka tuleb pidu ja mõni viirusekandja sinna satub, võib see kohe ka Põlva- ja Valgamaal nakatunute arvu kõrgeks visata,» lausus Vask.
Lõuna-Eesti haigla juhatuse liige Arvi Vask tõdes, et paraku ei õnnestu viirusekandjat sageli 14 päeva perekonnas isoleerituna hoida: kontaktid ikkagi tekivad ja nii võib viirus sealt ka edasi liikuda.