Raamatu kirjutamise ja fotokogu koostamise ajend olid mitusada ootamatult üles leitud hõbeželatiin-klaasnegatiivi Kalde talu pööningult. 19. sajandi lõpust 20. sajandi esimese poolest pärinevate fotode autorid on Johannes ja Carl Lukin, kelle ülesvõtete kogu arvati olevat hävinud või kadunud. Kohaliku kultuuri-ja hariduselu eestvedajatena on nad fotodega andnud vahetu ning emotsionaalse sissevaate sajandivahetuse Eesti külaellu omarõõmude ja muredega; pilte toetavad põhjalikud tutvustavad tekstid.
Teos kannustas Kaagjärve mõisa looma fotograafide mälestustoa «Johannese tuba» , tuues sedasi kohalikku pärandit kogukonnale veel lähemale. Preemia väljaandjad tänavad Tiit Merenit ammu unustatud lehekülje avamise eest fotograafia ajaloos ning teisi osalisi – Kalde talu ja Johannes Luckini lapselapselast Mart Kaset, Kaagjärve mõisa ja Valga valda –, kes trükise valmimisele kaasa aitasid.
Muinsuskaitseameti aastapreemiatele kandideeris tänavu kümnes kategoorias 45 silmapaistvat restaureerimistööd, uusehitist ajaloolises keskkonnas, inimest, avastust ja tegu.
Muinsuskaitseameti peadirektori Siim Raie sõnul on nominentide tase kõrge ja valik mitmekesine, mistõttu oli ka žürii töö preemiasaajate väljaselgitamisel aruteluderohke: „Silmapaistvate tööde rohkuse tõttu otsustasime sel aastal teha eraldi kategooria hästi restaureeritud kunstimälestistele ning aasta leiu preemiaid anname ühe asemel välja kaks. Põnevat vaheldust pakkus ka kategooria „uusehitis ajaloolises keskkonnas“, kus tänavu on viiest nominendist kolm avaliku ruumi projektid – kvaliteetne avalik ruum on sinna inimeste toomisel ja ruumi elavana hoidmisel võtmetähtsusega,“ selgitas Raie.
Žürii valis aastapreemiate saajad kümnes kategoorias: hästi restaureeritud ehitis, hästi taastatud hoone muinsuskaitsealal või kaitsevööndis, uusehitis ajaloolises keskkonnas, aasta leid, aasta tegu, pärandi tutvustaja, pärandihoidja, parim uurija ja parim restauraator. Kandidaatide esitamine toimus sel aastal avaliku ideekorje põhjal, mille kaudu laekus kokku 86 ettepanekut.