R, 9.12.2022

Ilmavaatleja ennustab valgeid jõule

Tiit Loim
, reporter
Ilmavaatleja ennustab valgeid jõule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Võrumaa ilmatark Peedu Palm pakkus, et kuigi kokkuvõttes pole sel talvel lumega priisata, on siiski lootust valgeteks jõuludeks.
Võrumaa ilmatark Peedu Palm pakkus, et kuigi kokkuvõttes pole sel talvel lumega priisata, on siiski lootust valgeteks jõuludeks. Foto: Tiit Loim

Võrumaa ilmavaatleja Peedu Palm ennustab, et tänavune talv tuleb muutliku ilmaga ning püsivat lumikatet me pigem ei näe. Küll aga usub ta, et jõulud võivad sel aastal lumega tulla.

«Arvan, et sügis tuleb tervikuna keskmisest mõni kraad soojem. Kuude lõikes võib öelda, et oktoober niikuinii tuleb soojem, sest esimene dekaad oli juba tunduvalt üle keskmise. Teine dekaad tuleb normi piires, aga homsest-ülehomsest lubab jälle pluss kümmet kraadi,» rääkis Võru vallas Raiste külas elav ilmavaatleja Peedu Palm teisipäeval.

Keskmist arvestab ta 1978. aastast ja tõdeb, et perioodi kuni siiani võib kaheks jaotada. 1999. aastani olid ilmad jahedamad, sealt tänapäevani jääva perioodi jooksul on temperatuur olnud keskmiselt umbes kraadi võrra kõrgem. Ja kõige viimased aastad omakorda paistavad silma veelgi kõrgemate temperatuuridega.

Talvine detsember

Palm teeb järeldusi Kuu faaside, loodusemärkide, eelmiste põlvkondade ülestähenduste ja oma statistika põhjal. Kuu faaside kalendrit vaadates on Palmil enda sõnul tunne, et ka november jääb temperatuurilt üle keskmise. «Vahest hingede ajal – täiskuu pidi olema hingedepäeval – tuleb võib-olla rahulikum uduste ilmade aeg. Lootust on, et ida pool saame miinuskraade ka. Lääne pool on kardetavalt mere mõju nii tugev, et seal on jälle plussid. Loodame, et novembris rahulikul ajal tuleb miinus 5 ja 6 kraadi ka juba öösel. Aga tervikuna november veel talviseks ei jää.»

Loomade käitumine on piirkonniti väga erinev. «Üks ütleb, et loomal juba valge kasukas seljas; teine ütleb, et ei ole ühtegi valge kasukaga looma veel näinud.»

Häid uudiseid võiks aga talveihalejatele tuua detsember. «Ehk detsember tuleb juba talvisem. Jällegi aluseks võttes Kuu faaside kalendrit, panustaksin sellele, et jõulud tulevad valged. On selline tunne, et tuleb talvisem aeg korraks. Kui Kuu faasi muutus toimub kesköö lähedal, on lootust, et jääb püsima stabiilsem ja külmem ilm. Aga on vaja arvestada, mis suunast tuul puhub. Kui on põhjast või idast, võib tõenäoliselt tulla ilus talvine nädal,» rääkis Palm.

Huvitav on Palmi sõnul, et nirk oli juba nädal aega tagasi valge talvise kasuka selga ajanud. Teised loomad aga veel mitte. «Kas ta nüüd seda lühikest külmenemist ette nägi... Rebasel suurt aru ei saagi, neil on karvkate kuidas kellel. Jänese kohta ütlevad jahimehed, et valget kasukat veel ei ole.»

Peedu Palmile silma jäänud nirk oli juba talvekasuka selga ajanud. Foto on illustreeriv.
Peedu Palmile silma jäänud nirk oli juba talvekasuka selga ajanud. Foto on illustreeriv. Foto: Inari Leiman

Segane seis aasta esimeste kuudega

Perioodi kohta jaanuarist märtsini on Palmi sõnul esialgu keeruline midagi öelda. «Arvatavasti tuleb see üsna muutlik. Püsiva lumekattega talve ma pigem ei näe. Kui kaks nädalat lund saame järjest ja võib-olla mõned suusasõidud tehtud, siis on hästi.»

Üldiselt on Palmi sõnul tänapäeval üsna raske ennustusi teha, kuna vanarahva tarkused ei kipu enam kehtima. «Huvitav, et eelmine aasta oli pihlamarju küll ja küll. See aasta pihlakaid praktiliselt ei ole. Vanarahva ütlemiste järgi ei tohiks külma ega lund üldse suurt olla.»

Ka loomade käitumine on piirkonniti väga erinev. «Üks ütleb, et loomal juba valge kasukas seljas; teine ütleb, et ei ole ühtegi valge kasukaga looma veel näinud.»

Märksõnad
Tagasi üles