Päevatoimetaja:
Mati Määrits
Saada vihje

Võro keele nätäl kutsub võrokesi uma kiilt kõnõlõma

Copy
Võro keele agent Contra.
Võro keele agent Contra. Foto: Võro Instituudi Facebooki konto

Täna algab võru keele nädal, mille üleskutse on «Kõnõlõ mukka võro kiilt!». Nädala jooksul tegutseb 240 võru keele agenti, kes on eeskujuks võru keele igapäevasel kasutamisel.

Algajad võru keele kasutajad saavad end proovile panna mängus «Võrokõsõ välläkutsõ» lihtsaid ülesandeid täites. Nädala jooksul toimub palju võrukeelseid sündmusi ning võru keelt kuuleb tavapärasest rohkem ka üleriigilises meedias. Värskeima info leiab huviline Võro Instituudi kodulehelt.

«Et võru keel on rahvakeel, mitte käputäie asjaarmastajate eralõbu, tõestasid 240 head võru keele oskajat üle Eesti, kes avaldasid soovi võru keele agendina teistele ärgituseks olla,» ütles agendikampaaniat eest võtnud projektijuht Triin Toom. «Oleme neile südamest tänulikud, et nad kampa lõid, ja julgustame kõiki iga päev oma kodukandi keelt kasutama.»

Mitu võru keele agenti on korraldajatele teada andnud oma ettevalmistustest võru keele nädalaks. Näiteks on tehtud töökoha uksele silte, mis kuulutavad, et seal töötab võru keele agent, kellelt võib võru keele rääkimist oodata; mõned agendid on leppinud kolleegidega kokku päeva, mil kogu kollektiiv võru keelt kasutab jne.

Juba kümme päeva enne võru keele nädalat algas auhinnamäng «Võrokõsõ välläkutsõ», mis kutsus nii algajaid kui edasijõudnuid võru keele rääkijaid täitma lihtsaid ja lõbusaid ülesandeid, mis tõestavad, et igaüks saab võru keele kõnelemist praktiseerides oma keeleoskust parandada. «Kui teha iga päev üks väike võru keele tegu, kasvab julgus seda keelt ka edaspidi tarvitada. Keel saab kindlamaks vaid siis, kui seda kasutame,» ütles teadur Mariko Faster.

Need, kes soovivad teistele märku anda oma soovist, et nendega võru keelt räägitaks, saavad seda teha rinnamärgiga «Kõnõlõ mukka võro kiilt!».

«Märgi sõnum sobib kõigile, nii võru keele igapäevastele kasutajatele kui ka neile, kes võru keelt veel ise ei oska. Keeleõppe osa on ju kuulamine,» kutsus projektijuht Triinu Laan ka algajaid võru keele rääkijaid märki kandma.

Võru keelest peetakse lugu ka Vana-Võromaa koolides ja lasteaedades. Külla on kutsutud esinejaid, õpetajad peavad võrukeelseid muinasjututunde ja esitavad näidendeid ning näiteks Rõuge lasteaias õpetatakse lastele võru keelt roboti abiga. Vana-Võromaa muuseumid aga rõõmustavad huvilisi põnevate võrukeelsete programmidega (mängud, muinasjututunnid, orienteerumine).

Vahetu mulje sellest, kui elav on võru keel, saavad kõik 6. novembril kell 17.30 Võru kultuurimajas Kannel algaval võro keele nädäli iloõdagul. Sisukas õhtu seob kokku kirjasõna, elava sõna, muusika ja filmi. Tutvustatakse trükisooja raamatut «Võrukeelseid vanasõnu», mille põhjal koostatud lühikavaga esinevad Võru draamastuudio noored. Õhtu elavale pildile pühendatud jaos vaadatakse Adsoni luulelugemisvõistluse paremaid videoid ja Võrumaa juurtega filmirežissööride Anna Hintsi ja Kerli Kirch Schneideri rahvusvahelist tähelepanu pälvinud lühifilme.

Võru keel on vana ja väärikas keel, kuid liigub ajaga kaasas – õigupoolest on see keele jaoks ainuke ellujäämisvõimalus. Sellele viitab ka sõnum võru keele agendi pusal: «Ma mõista võro kiilt. Miä om su supõrpavvõr (ilmkistumalda vägi)?» (tõlge eesti keelde: «Ma oskan võru keelt. Mis on sinu superpauer (kustumatu vägi)?»). Sõnum mängib humoorikalt üleilmastumise trendiga, kuid pöördub siis juurte juurde tagasi, tõestades, et elujõulises võru keeles on võimalik kõike väljendada.

Tagasi üles