Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kersti Kond
766 3888
Saada vihje

Galerii ja video Kiirabiautodele andsid nime Valga legendaarsed arstid

Valga kiirabi uued autod kannavad nüüd nimesid Laine ja Peeter. Tänasel tseremoonial said need nime haigla pikaaegsete töötajate Laine Männi ja Peeter Rahu järgi.

Valga haigla hiljuti liisitud kaks Volkswagen Crafteri baasil kiirabiautot on nüüdseks igati sõidukõlblikud. Autod õnnistati sisse tseremoonial haigla juures, kus korraldati müsteerium-installatsioon tervishoiu arengu teemal Valgamaal ja kust startis pidulik sõit mööda Valga linna vilkurites politseiautode saatel. Piiril kohtusid kiirabitöötajad ka Läti kolleegidega. Enne tseremooniat õnnistas autod sisse EELK Valga Peetri-Luke koguduse õpetaja Margus Suvi.

Valga haigla juht Margus Ulst lausus, et maakonna sisejulgeolek sai tubli täienduse. «Autod peavad olema korralikud, need ei tohi koos haigega tee peale jääda. Seaduse nõue on, et kiirabiauto ei tohi olla üle viie aasta vana,» ütles Ulst, kelle sõnul on autode tegelik ressurss pikem. Näiteks kiirabi vanemad masinad jäid nüüd varusse ja veel hiljem võetakse kasutusele transpordiautodena.

Läbinisti arst

Peeter Rahu oli kauaaegne Valga haigla juht ja röntgenoloog, Laine Mänd aga 40 aastat haiglas töötanud anestesioloog.

Laine Männi poeg Peeter Mänd, kes ka tseremoonial viibis, lausus, et uudis ema nime jõudmisest kiirabiautole on omajagu üllatav. «Mänd Laine vaim hõljub siiani Valga kohal. Ta oli Valgas praktiliselt eluaegne arst. Nimi oli ikkagi valitud, seal oli teisi kandidaate ka. Hämmastab, et põlvkonnad vahetuvad, aga ikkagi on nii palju inimesi, kes teavad ja mäletavad ja selle valiku tegid.»

Peeter Männi sõnul oli ema puhul tegu läbi ja lõhki arstiga. «Viimne koht on temal Tartus Pauluse kiriku kolumbaariumis. Seal on tema nime ees ka tähed D ja R, doktor Mänd.»

Mänd lisas, et Peeter Rahu kohta oli ema öelnud: «Peeter Rahu oli Jumala asemik maa peal röntgeni alal.»

Huvitava seigana oli Peeter Mänd Valga 1. keskkoolis Peeter Rahu poja Madis Rahu pinginaaber. See oli Männi sõnul siiski juhus, mitte vanemate ametist tulenev valik.

Praegu elab Mänd Tõrva vallas, kus arendab kinomaastikku. Ta on tegutsenud ehitusinseneriteaduse valdkonnas. Meditsiinitraditsioonid aga suguvõsas jätkuvad. «Õepoeg tegutseb farmaatsia valdkonnas. Minu vanem tüdruk on ämmaemand,» lausus Mänd, viidates tütar Mariannile, kes samuti üritust külastas ja koos isaga Laine-nimelise auto vastu traditsiooniliselt vahuveinipudeli puruks lõi.

Valga haigla patrioot

Madis Rahu ei saanud tiheda graafiku tõttu üritusel osaleda. Siiski ütles ta telefonitsi, et tegu on üllatuse ja suure auga. «Tuleb Valga haiglale au anda, et nad konkursi baasil mõtlesid seda teha. Tavaliselt võetakse nimi kuskilt niisama.»

Nii Tallinnas kui Tartus tegutsev Eesti üks tunnustatumaid ortopeede Madis Rahu lausus, et kahtlemata mõjutas teda ameti valikul lapsepõlve keskkond. Temagi on aastaid tagasi Valga haiglas töötanud. Isa Peeter oli mehe sõnul Valga haigla patrioot. «Talle tuli palju pakkumisi ka mujalt, aga ta loobus neist.»

Rahu lisas, et isa oli tööl väga konkreetne. «Kolleegid ütlesid, et ta sai kõigiga hästi läbi. Aga kui vaja öelda oli, kartsid kõik tema kurja sõna. Kui inimene millestki aru ei saanud, siis seda kardeti väga, kui ta vihastab.»

Kuigi eluaeg radioloog, pidi isa Rahu sõnul töötama ka kopsuarstina, kuna arste oli vähe. «Tal oli radioloogi ametis inimeste läbinägemise võime, nagu öeldakse. Juhtimiskohad on rasked, ma ei taha iial midagi juhtida – pead inimestega läbi saama ja leidma lahendusi. Oli hästi seltskondlik, kindlasti suhtus endasse kriitika ja hea irooniaga.»

Nelikveolise 130-kilovatise (174 hobujõudu) mootoriga Volkswagen Crafteri baasil autod ehitas ümber Poola firma Autoform, müüja on Leedu firma Paramedica Lietuva. Ühe auto hind ilma käibemaksuta on 86 598 eurot. Autod on liisitud.

 

Laine Mänd

Laine Mänd oli anestesioloog, kes töötas Valga haiglas 40 aastat.

Laine Mänd (31.10.1927–11.06.2018) töötas Valga haiglas 40 aastat, alustades 1960. aastal tegevust narkoosiarsti ja nina-kõrva-kurguarstina. Teda võib pidada üheks anestesioloogia eriala rajajaks ja arendajaks nii Valgas kui Eestis laiemalt.

Männil õnnestus kaks viimast aastat enne väljateeninud vanaduspuhkusele asumist töötada ka uues Valga haiglas, mille ehitust arstide kollektiivis väga oodati. 2010. aastal tunnustati teda Valga linna aukodaniku tiitliga.

Peeter Rahu

Peeter Rahu oli pikaaegne Valga haigla juht.

Peeter Rahu (17.09.1927–10.08.2008) sündis Petserimaal külas, mis praegu Venemaa koosseisus. 1952. aastal sai ta kätte arstidiplomi ja tuli tööle Valga rajooni haiglasse radioloogiks-kopsuarstiks. Aastatel 1961–1963 oli Valga rajooni TSN Täitevkomitee tervishoiuosakonna juhataja, 1963–1986 Valga rajooni haigla peaarst ja röntgenoloog, 1986–2006 radioloog, periooditi ka kopsuarst ja ftisiaater (tuberkuloosiarst).

Seega kogunes Rahul 54 tööaastat radioloogina, neist 23 ühtlasi peaarstina.

Allikad: Valga vallavalitsus, Aasa Põder, Lõuna-Eesti Postimehe arhiiv

Kommentaarid
Tagasi üles