K, 25.05.2022

Ilmus eripäraste seto väljendite sõnaraamat

Lõuna-Eesti Postimees
Ilmus eripäraste seto väljendite sõnaraamat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Seto keel kõlab eriliselt.
Seto keel kõlab eriliselt. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Ilmus Eesti keele instituudi murdesõnastike sarja uus väljaanne «Seto eripäraste sõnade sõnaraamat», sõnastik ilmus nii trükisena kui ka veebisõnaraamatuna.

«Seto eripäraste sõnade sõnaraamat» hõlmab iseloomuliku sõnavara, mis on kirja pandud Setomaalt, selle lähinaabrusest või lisaks ka lõunaeesti keelesaartelt. Sõnaraamatus on üle 3600 märksõna, mis iseloomustavad setode elukeskkonda ning traditsioonilist elujärge. Need on seto iidsed omasõnad, Eesti teisteski murretes tuntud tüvega, kuid setopärase vormi või sisuga sõnad ning ohtrad vene laenud, mis on saanud osaks seto õigeusklikust kultuurist. Rohkesti leidub ka seto rahvaluule poeetilist sõnavara. Sõnakasutust avavad näitelaused ja nende kirja­keelsed tõlked.

Sõnaraamat on mõeldud eelkõige setodele oma keele ja pärimuskultuuri elavdamiseks ning edasiandmiseks, ent sellest on tuge ja abi ka kõigile teistele huvilistele, seto keele ja kommete õppijatele ning uurijatele. «Seto eripäraste sõnade sõnaraamat» liitub 7. väljaandena Eesti Keele Instituudi piirkondlike murdesõnastike sarja.

Sõnaraamat valmis Eesti keele instituudi, Tartu ülikooli ja Seto instituudi ühistööna. Raamatu koostasid Eva Saar, Paul Hagu, Inge Käsi, Maeve Leivo, Hanna Pook ja Karl Pajusalu, toimetasid Eva Saar ja Jüri Viikberg.

Teose veebiversioon paikneb EKI kodulehel: http://www.eki.ee/dict/setoeri/.

Märksõnad
Tagasi üles