Unepuudus nõrgestab organismi
Mis juhtub, kui inimene ei saa ennast välja magada ja tekib unevõlg? “Immuunsüsteem saab kannatada,” vastab Kilg. “Eriti praegu, kus on käes ülemiste hingamisteede viirushaiguste hooaeg,” selgitab kooliõde, kelle sõnul on lisaks koroonaviirusele liikvel veel teisigi viirusnakkuseid nagu sellisel aastaajal ikka. “Ebapiisav uneaeg alandab immuunsust ja inimene muutub haiguste suhtes vastuvõtlikumaks.”
Sama oluline kui kehale, on uni tähtis ka vaimule. “Väljapuhanud inimene on vaimselt tasakaalukam. On ju üsna loogiline, et kui inimene ei ole saanud piisavalt magada, ärritub ta kergemini, ta on väsinud, energiatase on madal ja võib tekkida peavalu,” kirjeldab Jana Kilg unevõla tagajärgi. Kui selline periood kestab pikemalt hakkavad kooliõe kinnitusel tekkima keskendumisraskused, õpilased on raskem tähelepanu koondada, õpitut meelde jätta ja õpitulemused kannatavad. “Siin on otsene seos, kui laps saab ennast välja puhata, siis õpivõime paraneb, oleme seda oma töös näinud,” ütleb kooliõde.
Ja lõpetuseks veel üks sugugi mitte vähetähtis argument, miks peaks laps oma unetunnid täis saama: “Une ajal eritab lapse keha kasvuhormoone. Ehk siis - kui laps saab piisavalt magada, suudab ta ka suureks kasvada.”
Kooliõe soovitused õpilastele
“Kui me tahame olla terved ja hästi toimivad, siis selleks on vaja vaadata inimest tervikuna. Hea uni on tervikliku heaolu üks oluline komponent. Et me oleksime terved, rõõmsad ja hästi toimivad ja meie energiatase oleks kõrge, selleks tuleb kõik tervisliku elu komponendid liita üheks tervikuks. Siin on 5 põhimõtet, kuidas seda tervikut luua:
1. Väärtusta oma uneaega ja maga piisavalt 8-10 tundi öö jooksul
2. Ära vaata telefoni või arvutit vahetult enne magamaminekut, nende erksinine valgus raskendab uinumist ja rikub une kvaliteeti.
3. Toitu mitmekülgselt ja tervislikult
4. Liigu piisavalt, igapäevaselt 1-2 tundi
Kõik need tegevused toetavad teineteist ja moodustavad terviku, et oleksid terve ja rõõmus”