P, 3.12.2023

Tiit Loim: õiglusest ja pereelust

Tiit Loim
, reporter
Facebook
Comments 1
Tiit Loim
Tiit Loim Foto: Paul Poderat/Valgamaalane

Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi ametist viinud skandaal erineb teistest hiljutistest, kuna veenvaid argumente jagus justkui nii poliitiku vastu kui poolt.

Hiljuti selgus, et ministeeriumi autojuht sõidutas tööajast ministri lapsi. Levinud seisukoha järgi oli Repsi käitumine lubamatu. Isegi kui mõistetakse, et kuue lapse üksikemana on ministritöö tegemine keerukas, oli seekord mindud üle piiri.

Nagu kirjutas õiguskantsleri kantselei ametnik Külli Taro, ei tähenda autolt erisoodustusmaksu maksmine kohe, et seda võib kasutada eratarbeks.

Riigi vara tuleb kasutada heaperemehelikult. Avaliku ülesande täitmiseks mõeldud ressurssi ei tohi kasutada ametiisiku enda või temaga seotud isikute huvides, kui see toob kaasa avaliku huvi seisukohast ebavõrdse või põhjendamatu eelise.

Mõjuv argument on ka see, et ministri palga eest on võimalik transport ise organiseerida. Samuti tekitas küsimusi, kas selgitused on olnud siirad.

Teoreetiliselt ei kõlaks ju ennekuulmatult, kui eriti vastutus-rikaste ametikohtade puhul olekski paketis ka mõni võimalus riigi kulul pereelu toetada.

Teisalt võib vaielda, kust algab põhjendamatus – on ju seadusi võimalik vastavalt kujundada. Vandeadvokaat Carri Ginteri sõnul ei kujuta ta ette, kuidas paljulapseline tippjuht toeta sellist tööd teha saaks. Ka suhtekorraldaja Vootele Päi pooldas seisukohta, et tugipersonal võiks aidata tööle keskenduda.

Teoreetiliselt ei kõlaks ju ennekuulmatult, kui eriti vastutusrikaste ametikohtade puhul olekski paketis ka mõni võimalus riigi kulul pereelu toetada. Seda muidugi mitte ühe ministri salaotsuse põhjal, vaid kõigile võrdsetel ja avalikel tingimustel ning ilmselt üsna piiratud mahus, et mitte õiglustunnet riivata. Maksumaksjate liit ongi juba teinud ettepaneku, et ametiautoga lapse kooli või lasteaeda viimist tuleks tõlgendada töösõiduna.

Teatud tingimustel, kui küsimus oleks olnud ainult hädavajaduses, oleks ehk isegi saanud öelda, et juhtum on inimlikult piisavalt mõistetav ning andestatav.

Paraku jäi mulje, et osa vastustest oli selge hämamine ja kuna lisaks selgus, et eraasjadega tegelemiseks on tööle võetud kõrgepalgaline hõimlane, on kõike arvestades raske tehtut õigustada.

Ilmselt on selle juhtumi järelkajal oma koht nii perepoliitika kujundamise kabinettides kui ka ajakirjandusõppe loengutes.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles