K, 7.12.2022

Kolmapäeval algab rahvaloenduse testküsitlus

Loendus puudutab ka Võru linna
Lõuna-Eesti Postimees
Kolmapäeval algab rahvaloenduse testküsitlus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pildil rahvaloendaja töövahendid 2012. aastal toimunud rahvaloendusel: sinine kohver, sall ja töötõend.
Pildil rahvaloendaja töövahendid 2012. aastal toimunud rahvaloendusel: sinine kohver, sall ja töötõend. Foto: Urmas Luik

Statistikaamet alustab tänasest rahva ja eluruumide loenduse testküsitlusega, millega kontrollitakse valmisolekut suureks loenduseks. Kuu aega kestvasse rahvaloenduse peaproovi kaasatakse üle Eesti umbes 2000 inimest.

Rahvaloenduse peaproov puudutab ka Võru linna, kus testküsitluse kutse saavad 19 hoone elanikud, kus asub kokku 48 eluruumi.

Statistikaameti peadirektori Mart Mägi sõnul saavad testküsitluses osalemise kutse kaheksas maakonnas elavad inimesed.

«Testküsitluseks oleme valinud üle Eesti võimalikult erinevad piirkonnad ja elamutüübid. Valimis on kortermaju, ridaelamuid, eramuid, aga ka suvilaid ja üks hooldekodu,» ütles Mägi.

Testküsitlus on oluline eeldus 2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse õnnestumiseks. «Peamine eesmärk on kontrollida, kuidas töötavad erinevad küsitlusmeetodid ja isikute teavitamine, kuidas inimesed ankeedist aru saavad ning kuidas toimib tehnoloogia,» lisas ta.

Testküsitlus toimub kahes osas: e-loendus (30. detsember 2020-15. jaanuar 2021) ja küsitlusloendus (20.-31. jaanuar 2021), kus küsitlejad helistavad neile, kes e-loendusel ei osalenud või täitsid ankeedi puudulikult.

Nii testküsitlusel kui ka pärisloendusel küsitakse inimestelt võõrkeelte ja murrete oskuse, usu ning terviseprobleemidest tingitud piirangute kohta. Samuti võrreldakse inimeste tegeliku ja registreeritud elukoha erinevust, mistõttu kogutakse infot ka inimeste praeguse elukoha kohta. Igal täisealisel tuleb vastata enda eest ise, alaealiste leibkonnaliikmete kohta saavad vastused anda samal aadressil elavad vanemad.

Kõik rahva ja eluruumide loenduse testküsitluse käigus kogutud andmed on kaitstud statistilise konfidentsiaalsuse põhimõtete järgimise ja isikuandmete kaitse nõuete rakendamisega.

Registripõhise loenduse osa hindamiseks korraldas statistikaamet kaks prooviloendust, neist esimene toimus 2016. ja teine 2019. aastal. Mõlemad prooviloendused andsid kinnitust, et kõik registritest saadavad andmed vastavad rahvusvahelistele kvaliteedinõuetele.

Märksõnad
Tagasi üles