Omavalitsused saavad koolide ülalpidamiseks 358 miljonit eurot

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Osa toetusrahast läheb õppevahenditeks. Foto on illustratiivne.
Osa toetusrahast läheb õppevahenditeks. Foto on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks

Valitsus kinnitas 358 miljoni eurose omavalitsuste üldhariduskoolide pidamise toetuse jaotuse.

Riigihalduse ministri Anneli Oti kinnitusel on haridustoetused võrreldes 2020. aastaga kasvanud ligi 4 miljonit eurot. «Omavalitsused saavad hariduskuludeks toetust vastavalt õpilaste arvule ning toetuse suurendamise vajadus on tingitud just kasvanud õpilaste arvust üldhariduskoolides,» ütles Ott.

Ka on suurenenud õpilaskoha maksumus 92 eurolt 94 eurole kuus ning sellega seonduvalt tõhustatud ja eritoel olevate õpilaste tegevustoetus. Oti sõnul läheb lõviosa toetusest aga õpetajate tööjõukuludeks.

«Hoolimata kriisiajast jääb õpetajate palga arvestuslik keskmine samale tasemele, mis seni ning palgakuludeks eraldatakse 288 miljonit eurot ehk 80 protsenti kogu haridustoetusest,» sõnas minister. «Tugev haridusvõrk ning kvalifitseeritud õpetajad mängivad olulist rolli piirkondade jätkusuutlikkuse tagamisel.»

Veel eraldatakse 24 miljonit eurot koolilõunaks, 8 miljonit õppevahenditeks, 20 miljonit tõhustatud ja eritoel olevate õpilaste tegevuskuludeks, 15 miljonit direktorite ja õppealajuhatajate tööjõukuludeks ning 2 miljonit täienduskoolitusteks.

Omavalitsustele jaotatav tasandus- ja toetusfondi maht on 2021. aastal kokku 570 miljonit eurot.

Lisaks üldharidusele saavad fondist toetust ka teised valdkonnad: kohalike teede hoid, huviharidus ja -tegevus, lasteaiaõpetajate tööjõukulud, matusetoetus, asendushooldus, abi puudega lastele ning toimetulekutoetused ja rahvastikutoimingute tegemine. Nende toetuste jaotus selgub jaanuari lõpuks ning esitatakse valitsusele otsustamiseks veebruaris.

Tasandus- ja toetusfondi eesmärk on ühtlustada valdade ja linnade eelarvelisi võimalusi ning tagada omavalitsustele piisav raha kohaliku elu majandamiseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles