Lõuna-Eesti piiriveekogude jääl liikumise piiranguid leevenesid

LEPM
Copy
Järvejää. Foto on illustreeriv.
Järvejää. Foto on illustreeriv. Foto: Kristjan Teedema

Tänasest võib jalgsi minna nii Lämmijärve, Pihkva, Vaniku, Kriiva kui ka Pabra järvede jääle. Lisaks võib tänasest jalgsi minna ka Peipsi järve jääle, ent seda kuni viie kilomeetri kaugusele kaldast ning vaid sellele järvealale, mis jääb Mustvee jõe ja Alajõe vahele.

Pattina järve jääkate on veel ohtlikult nõrk, mistõttu sellele minek on jätkuvalt keelatud.

Piirivalvurite jääluure andmed näitavad, et loetletud veekogude jääkate on viimaste pakaseliste ilmadega saavutanud paksuse, mis lubab kalurid jalgsi ohutult järvejääle. Küll aga tuleb jääkattel liikujatel olla tähelepanelik, sest jääolud järvistul on paiguti üsna ebaühtlased ning võivad ilmastiku mõjul väga kiirelt muutuda.

Mustvee kordoni piirivalvur Margus Anier loetles, et kui Lämmi-, Pihkva, Vaniku, Pabra ja Kriiva järvede jääle võib minna kuni piirirežiimieeskirjaga kehtestatud viibimiskeelu alani, siis Peipsil võib minna vaid Mustvee jõe ja Alajõe vahelisele järvealale ning sedagi vaid kuni viie kilomeetri kaugusele kaldast.

„Järvistul on keelatud viibida Võhandu jõe suudmele ning Salusaarele lähemal kui 200 meetrit. Järvejääl liikudes tuleb olla tähelepanelik ning hoiduda ka teiste jõgede ja ojade suudmetele liiga lähedale minemast, sest jää neis kohtades on liikuva vee tõttu ohtlikult nõrk,“ kirjeldas Anier kalastushuvilistele seatud piiranguid ohutuse tagamiseks.

Anier soovitas järvejääle minejatel end ennekõike soojalt ja ilmastikule vastavalt riidesse panna. „Järvele minnes võtke kaasa  laetud mobiiltelefon, et ohu korral oleks võimalik hädaabinumbril helistada ja abi kutsuda. Võimalusel võtke kaasa ka navigatsiooniseade, mis aitaks hoida õiget kurssi ning vältida tahtmatuid piiririkkumisi. Kindlasti ei tohiks järvele jääda ka nii kauaks, et pimedas enam tagasiteed ei leia. Kui järvejääl viibides peaks ilm ootamatult halvenema, udu tekkima või kui külm liialt näpistama hakkab, tuleks viivitamatult liikuda tagasi kaldasse, et iseenda tervist asjata ohtu ei seataks,“ rõhutas piirivalvur.

Piirivalvurid soovitavad järvejääle minekust kindlasti pereliikmetele või mõnele lähedasele teada anda tagamaks võimaliku abi saamise, kui kalastaja mingil põhjusel piirivalvekordoniga või häirekeskusega ise ohtu sattudes ühendust võtta ei saa.

Värskeimat infot jääolude kohta saab politsei kodulehelt, lähimast kordonist või veebirakendusest piiriveekogu.ee. Piiriveekogul hätta sattudes helistage kohe hädaabinumbril 112.

Tagasi üles