L, 25.06.2022

Reoveeuuring kinnitab koroonaviiruse laialdast levikut

LEPM
Reoveeuuring kinnitab koroonaviiruse laialdast levikut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Reoveeseire tulemuste kaart.
Reoveeseire tulemuste kaart. Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu selle nädalased andmed näitavad, et koroonaviirust leidub pea kõigist maakondadest kogutud proovides. 

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on üldine olukord võrreldav möödunud nädalaga ning viiruse levik on endiselt suurem kui pühade-eelsel ajal.

Reoveeuuringu tulemuste kaardilt ilmneb, et olukord on Eesti mõnes piirkonnas paranenud, kuid teisal on koroonaviiruse kogus reoveeproovides kasvanud, viidates nakatunute arvu suurenemisele. „Eelmise nädala võrdluses torkavad tänaselt kaardilt silma mõned väiksema viirusekogusega piirkonnad. Siiski näitab Eesti keskmist olukorda kirjeldav tulemus viiruse leviku kõrge taseme püsimist,“ selgitas Tenson.

Tenson tõdeb, et viirus levib koos inimestega. „Kui pühadeaegne reisimine kandis nakkuse üle Eesti laiali, siis parim viis levikut pidurdada on oma suhtlusringi piirata ja võimaluse korral ka riigisisest ringisõitmist vältida,“ rääkis Tenson.

Koroonaviiruse seire reoveest annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Uuringu eesmärk on avastada varjatud koldeid ja jälgida puhangudünaamikat. „Tänasel kaardil ilmnevad muutused hakkavad haigusjuhtumite statistikas kajastuma nädala või paari jooksul,“ selgitas Tenson.

Reoveeproove võetakse iga nädal kõigis maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades. Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Reoveeseire tulemuste kaart.
Reoveeseire tulemuste kaart. Foto: Tartu Ülikool
Legend.
Legend. Foto: Tartu Ülikool
Märksõnad
Tagasi üles