R, 9.12.2022

Kanada jäämasin silub Vastseliina uisuväljakut

Lisatud video!
Siim Saavik
, reporter
Kanada jäämasin silub Vastseliina uisuväljakut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vastseliina uisuväljakut aitab hooldada Kanada jäämasin.
Vastseliina uisuväljakut aitab hooldada Kanada jäämasin. Foto: Erakogu

Võru vallas Vastseliina alevikus aitab kohalikel entusiastidel uisuväljaku jääd korras hoida 1980. aastatest pärit Kanada jäämasin, mis toodi kohale Rootsist. Masin silub platsi peaaegu iga päev.

Uiuväljaku korrasoleku eest vastutab Vastseliina kogukonda kuuluv meeste seltskond, kes teeb seda tööd tasuta. Üks eestvedajaid Taavi Tuvike rääkis, et jää hooldamine on muidu inimjõudu proovile panev tegevus, mis nõuab külma ilma, ohtralt vett ja töökäsi, kuid nüüd saab selle töö ära teha palju tänapäevasemal viisil. Neljarattaline abiline vähendab tublisti just aja- ja tööjõukulu.

Masin oksjonilt

Vabatahtlik eestvedaja Tanel Tähe rääkis, et leidis 40-aastase jäähooldusmasina internetist Rootsi oksjonikeskkonnast, kus selle alghind oli 2000 eurot. Keegi polnud sellele pakkumisi teinud ning pärast teist oksjoniringi võeti müüjaga ühendust ning prooviti hinnas omavahel kokkuleppele jõuda. Väikse kauplemise järel oligi ostutehing tehtud.

Seejärel aga tuli kena kollane abimees ka Rootsist ära tuua ning Tuvikese sõnul kujunes see teekond omamoodi katsumuseks. Masin oli pikka aega jõude seisnud ja kohapeal tööle ei läinud. «Ju oli bensiinipaagikraan lahti jäetud ja karburaatori tihendid ei pidanud. Kütus oli valgunud põlemiskambrisse.» Väikese lisaabiga saadi siiski see probleem ületatud ning jääsilur Vastseliinasse toodud. Uue karburaatoritihendite komplekti ja aku abil läks neljarattaline tööloom käima. Korda tehti ka tuled ning vahetati ära rihmad.

Seadistamine

Hooldustiimi liige Toomas Rebane võttis kontakti otse tehasega, et uurida, kuidas «kanadalast» reguleerida ja seadistada.

Tehaserahvas olevat väga üllatunud olnud, et nii vana töömasin üldse veel kasutuses on, kuid kui Rebase saadetud fotod üle vaadatud, jagasid nad eestlastele lahkesti nõuandeid.

Tibukollane abilise ülesanne on jääd parandada ja selle paksust kasvatada. Vastseliina väljaku hooldustiim loodab saada sealse jääkihi nüüd kümne sentimeetri paksuseks. Siis ei jõu plusskraadide see vastu ka võimalike plusskraadide käes ja kestab kevadeni. kevadeni kestaks.

See tähendab seda, et jää elab sulamisperioodi kenasti üle ning kestab talvest kevadeni. Praegu on Vastseliina väljaku jää paksus umbes 3,5 sentimeetrit. Ta tõi näite, et sel hooajal on jääd kolm korda nullist tehtud. Näiteks eelmist jääkihti tehti umbes kümme tundi ning selle peal kannatas sõita umbes kolm tundi.

Kuigi uus masin aitab jäähooldusele tublisti kaasa, siis tõdes ta, et puhtalt vabatahtlikkuse korras on selle hooldamine ikkagi keeruline ülesanne. Samuti tuleb arvestada kuludega, nagu varuosad ja kütus. Samas teeb talle rõõmu, et kohalikud ning kaugemate Eesti nurkade inimesed on tee uiuplatsile üles leidnud. Kollasele jäämasinale on kleebitud ka ettevõtete Sharp Ja Swedbank logod, mis pole eestvedajate sõnutsi kuidagi nendega seotud. Samas loodavad eestvedajad saada uisuväljakule sponsoreid juurde.

Kõva töö

Taavi Tuvike ütles, et eelmise aasta kevad-talvel Vastseliinasse jõudnud masin on töös põhimõtteliselt iga päev. «Masinaga tehakse iga päev tööd. Enne trenni, pärast trenni. Eile (teisipäeval) oli masin kolm tundi töös. Tavaliselt läheb väljakule kaks paaki vett, üks jää taastamiseks ja teine jää kasvatamiseks.» Esimene trenn oli Vastseliina jääl 9.detsembril.

Eestvedajad loodavad külmade jätkumisele. «Nüüd on näha, nädala lõpus tuleb sula. Mõned päevad plusskraadi kestab kindlasti ära. Oleneb sellest, kui päeval on sula ja öösel miinus, siis on hea. Kui juhtub nii, et ööpäev läbi on plusskraadid, siis hakkab jää kiiresti sulama.»

Uisuväljaku puhul on tegemist Vastseliina gümnaasiumi kõrval asuva multifunktsionaalse spordiväljakuga. Talvel saab seal uisutada ja mängida jäähokit. Suvel näiteks harrastada rulluisuhokit ja jalg- ning korvpalli.

Märksõnad
Tagasi üles