R, 9.12.2022

Eriline Lõvisüda avab omapärase fantaasiamaailma

Downi sündroomiga kunstniku joonistuste näitus on mõtlemapanev.
Maarius Suviste
, reporter
Eriline Lõvisüda avab omapärase fantaasiamaailma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
  • Downi sündroomiga Rait Ruukel avas Otepää kultuurimajas näituse
  • Kuna tema hüüdnimi on Lõvisüda, siis sai see ka näituse nimeks
  • Tal on kindel omapärane stiil ja fantaasiamaailm
  • Joonistused Arnold Schwarzeneggerist, koroonast ja Gröönimaa tulevikust

Downi sündroomiga Rait Ruukel, kel hüüdnimeks Lõvisüda, avas Otepää kultuurimaja galeriisaalis oma joonistuste näituse «Lõvisüda».

Nädala algul aset leidnud pidulik sündmus tõi kohale nii lähedalt kui kaugelt tulnud huvilisi. Kui kõned peetud ja pöördumised tehtud, läks avamiseks.

«Rait, kas sa kuulutaksid näituse avatuks?» küsis päevakangelase vennanaine ning eestkostja Liisa Ruukel ja vaatas talle otsa.

«Kuulutan ikka!» ütles kunstnik rõõmsalt. Millele järgnes kõva aplaus kohaletulnutelt.

Otepää lähedal asuva Nõuni kultuurimaja perenaine-kultuurikorraldaja Marika Viks ütles, et on Rait Ruukeli fänn ammustest aegadest. «Tema joonistused on juba kaua aega tagasi nii rõõmsalt minu südamesse pugenud,» ütles ta ja pöördus Ruukeli poole: «Paneme järjekorda, et saaksime sinu näituse järgmisena Nõuni kultuurimajja.»

«Jaa,» vastas mees seepeale konkreetselt.

Edasi läks kingituste üleandmiseks. «Mida sulle kinkida? Mida sul kõige rohkem kulub?» küsis Viks.

«Kulub ikka,» vastas Ruukel naerdes.

«Jah, pliiatseid kulub,» ütles Viks ja andis kingituse üle. «Aitäh, Rait, sa oled eriline!»

Ühendasutus Otepää Kultuurikeskused kinkis omalt poolt päevakangelasele logoga kaitsemaski. Seejärel löödi avamise puhul kokku õunamahlapokaale ja maiustati.

Lapsest saati huvi kunsti vastu

Otepäälane Rait Ruukel sündis 1970. aastal Tallinnas. «Sündisin Downi sündroomiga, mida põhjustab üks liigne kromosoom. Tänu sellele kromosoomile on mul geniaalselt hea mälu nimede ning faktide osas,» kirjutab ta enda kohta näituse infolehel.

Ta ütleb enda kohta, et on rõõmsameelne päikesepoiss. Ja alati kõiges korrektne – vahel ehk liigagi, nagu ta ise täpsustab.

16. eluaastani õppis ta Lääne-Virumaal Imastu erikoolis, kust sai alguse ka tema huvi kunsti vastu. Talle on alati meeldinud käsitöö, täpsemalt puidust nikerdamine, ja joonistamine ning sellega ta suuresti oma vaba aega sisustabki. Tema kohta on öeldud, et tal on väga kindel omapärane stiil ja fantaasiamaailm, mida Rait proovib joonistustega edasi anda.

Näitusel on väljas eriilmelised joonistused mitmesugustest tegelastest. «Kuna minu hüüdnimi on Lõvisüda, siis see saab ka näituse nimeks. Loodan, et naudite minu näitust ning näete maailma minu silmade läbi,» soovis ta head vaatamist.

Nagu Rait Ruukel joonistusi tutvustades ütles, mõtleb ta ise kõik välja. «Väga palju,» vastas ta küsimusele, kui palju pilte ta joonistanud on. Näitusel on vaid väike osa loomingust.

Arnold Schwarzenegger ja Suur Tõll

Ta teeb ühekaupa – alles siis, kui üks pilt on lõplikult valmis, võtab ette järgmise.

Vennanaine Liisa Ruukel ütles, et vahel ei joonista Rait mitu nädalat. Aga siis tal tekib äkki tahtmine ja teatab, et vaat nüüd tahab joonistada.

«Aga siis ta ka veel mõtleb. Seejärel teeb kõigepealt kuju, kas vildika või hariliku pliiatsiga valmis, ning siis hakkab seda tasapisi värvima. Üks pilt võtab tal aega nädalaid, sest ta teeb väga detailselt ja värvikalt,» rääkis Liisa Ruukel. Ja lisas: «Ta alustab joonistamist kuskil peast, silmadest. Üks asi, mida ta suhteliselt kiiresti valmis teeb, on käed, jäsemed.»

Loomingus annavad tooni nii humoorikad kui tõsised teemad. Need viimased on näiteks Gröönimaa tulevik (sulamine), väljasurnud loomad ja koroona. Koroonateemaline joonistus on ka tema kõige viimane pilt.

«Samas mine võta kinni, mida ta mõtles pildiga «Budism versus Rait Ruukel». Ei teagi täpselt, mida mõtles. Ega ta kõike lahti räägigi,» ütles Liisa Ruukel. Huvitavad ja mõtlemapanevad on ka näiteks joonistused, mil nimeks «Arnold Schwarzenegger», «Suur Tõll», «Püha taevas!» ja «Kariibi mere piraadid võõrastel vetel».

«Ta on ise enda kohta öelnud nii: ma ei karda midagi, ma olen lõvi. Olen Lõvisüda,» lisas vennanaine, kuidas Lõvi tähtkujus sündinud Rait Ruukel endale hüüdnime sai.

Näitust saab vaadata 20. juunini.

Märksõnad
Tagasi üles