R, 9.12.2022

Tragöödia hooldekodu õuel: eakas mees suri hanges

Tiit Loim
, reporter
Tragöödia hooldekodu õuel: eakas mees suri hanges
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 15
Helme pansionaadi juhataja Peeter Arro seisab paigal, kust leiti hooldekodu elanik, kes oli jalutama läinud ning leiti hommikul tee ääres lamamas. Kiirabi tunnistas mehe surnuks.
Helme pansionaadi juhataja Peeter Arro seisab paigal, kust leiti hooldekodu elanik, kes oli jalutama läinud ning leiti hommikul tee ääres lamamas. Kiirabi tunnistas mehe surnuks. Foto: Arvo Meeks

Valgamaal hukkus neljapäeva varahommikul Helme pansionaadist väljunud 92-aastane hoolealune. Mees leiti hoonest saja meetri kaugusel veel elusalt, ent saabunud kiirabi tuvastas mehe surma.

«Väga kahetsusväärne asi, väga sügavalt on kahju,» tõdes Helme pansionaadi juht Peeter Arro.

Hukkunu oli 92-aastane dementne mees, kes lahkus majast varahommikuste hooldustoimingute ajal. Lõuna prefektuuri pressiesindaja Ragne Keiski sõnul edastas häirekeskusele info juhuslik mööduja, kes mõni minut enne kella kuut pansionaadi sissesõidutee ääres lebavat inimest märkas.

Arro tõdes, et asutuse uksed on avatud: nii nagu seadus ette näeb. Asutuses pole tööl ka inimesi, kes kliente hooldustoimingute ajal spetsiaalselt jälgiks. «On üksikud suitsumehed, kes hommikul vara väljas käivad. Tema oli aktiivne liikuja, kuigi kõndimine oli tal kehv. Aga nii palju jõudis ikkagi, et pääses välja,» rääkis Arro hukkunust, kelle viimane teekond siin ilmas jäi ka kaamera salvestusele.

Kui leiti, siis veel liigutas

Surma põhjus oli neljapäeval veel väljaselgitamisel. Keiski sõnul surnukehal väliseid vägivallatunnuseid ei olnud, ent mehe täpne surma põhjus selgub kohtuarstlikul lahangul. «Ilmselt ta kukkus, kuna jalg on tönts. Sinna ta jäi. Kui kiirabi kutsuti, oli ta ennast veel liigutanud, ei olnud külmunud. Kiirabi saabudes oli ta aga surnud,» tõdes Peeter Arro.

Juhataja sõnul on klientide jälgimine sisuliselt hooldajate vastutusel, ent öisel ajal ei jõuta igal hetkel kõigil silma peal hoida. «Kuna elu siin on küllaltki piiratud tööjõuga, siis eraldi jälgijat ei ole. Öisel ajal on ainult hooldajad majas, öösel on nad kolmekesi. Kliente on 74.»

Asutus alustas juhtumi kohta sisejuurdluse. «Selgitame asjaolud täpselt välja. Aga see ei muuda lõpptulemust. Äärmiselt kurb juhtum. Paraku on meil majas inimesi, kes peaksid järelevalvet rohkem saama, kuid rahastuse teema... Eraldi öisteks jälgijateks pole tööjõudu väga palju rohkem palgata võimalik. Päeval on personali rohkem.»

Omapäi kõndima on hoolealuseid asutusest varemgi läinud, ent tavaliselt lõpevad need juhtumid Arro sõnul hästi. «On olnud ka olukordi, kus on politseid inimesi pidanud otsima. Üks kõndima läinud inimene on leitud isegi väljastpoolt Valga maakonda. Tavaliselt oleme nad ise alevi territooriumil kätte saanud. Päevasel ajal ei ole see probleem.»

Kaaluvad lisatööjõu palkamist

Asutuse juhi sõnul on ühelt poolt inimlikult normaalne, et kedagi suletud uste taga hoida ei tohi. Teisalt võib see aga probleeme tekitada. «Oleme ka trahvi saanud, sest uksed on olnud lukus. Uksed on seest «liblikaga» ja iga inimene oskab neid keerata. Selle tagajärjel võivadki juhtuda kurvad sündmused. Tuleohutuse mõttes on ka vaja, et uksed lahti on, nii et inimesed pääseksid ohu korral kohe välja. Kuid teisalt ei suuda me lahtiste uste korral nii hästi vältida nende tervise ohtusattumist. Ka kaamerate jälgimiseks on vaja inimest.»

Arro kinnitusel teeb asutus juhtunust järeldused ja ilmselt tuleb ikkagi palgata lisatööjõudu. «Ei tea veel, mis raha eest. Kindlasti aga niimoodi edasi minna ei saa. Tunnistan, et see on ettevõtte puudujääk. Ei saa kellegi teise või kolmanda peale süüd panna, samuti ei saa seda meie töötajatele otseselt süüks panna.»

Surnud mees oli juhataja sõnul heatahtlik inimene, endine kolhoosi esimees. «Spetsiaalselt paigutasime ta ümber, et mees oleks rohkem nähtaval. Oleme kontaktis olnud tema tütrega, asjad on omavahel räägitud. Inimene on selle uudise mõistvalt vastu võtnud. Ta on teadlik, milline isa seisund oli: isa ei tundnud enam tütart eriti ära,» tõdes Arro.

Helme pansionaadi läheduses tee ääres oli lumel näha vereplekk.
Helme pansionaadi läheduses tee ääres oli lumel näha vereplekk. Foto: Arvo Meeks
Lumel on aimata käte kraapejäljed.
Lumel on aimata käte kraapejäljed. Foto: Arvo Meeks
Märksõnad
Tagasi üles