R, 9.12.2022

GALERII ⟩ Valgamaa tänugalal tunnustati aasta parimaid

Kultuuripärl on noorsportlane, välja anti kaks elutööpreemiat
Valgamaa tänugalal tunnustati aasta parimaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
  • Kultuuripärlile oli 2020 tõeliselt kuldne
  • Elutööpreemia pälvinud Helgi Pung: tänan kõiki, kes mind märkasid
  • Elutööpreemia saanud Toivo Kotov: töö läheb edasi
  • Selgusid ka parimad noorsootöös ja spordis

Laupäeval tunnustati Valgamaa tänugalal maakonna aasta silmapaistvamaid kultuuritegelasi, sportlasi, noori ja teisi tublisid tegijaid. Kultuuripärli preemia läks noorsportlasele Romet Kivile ning elutööpreemia pälvisid pikaaegne kultuuriveder Helgi Pung ja spordientusiast Toivo Kotov.

Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupi, Valgamaa arenguagentuuri, Valgamaa spordiliidu ja Valgamaa noorsootöökeskuse Tankla pidulik üritus «Valgamaa tänab» leidis aset Otepää gümnaasiumi aulas.

Kui varasematel aastatel on tänugala peetud banketi ja 300-400 külalisega, siis tänavune üritus toimus koroonaajale iseloomulikult tagasihoidlikult, oluliselt vähem inimestega, hajutatult istudes ja kaitsemaskides.

Kultuuripärli kuldne aasta

Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupi Kultuuripärl 2020 preemia läks Tõrva noorele ja andekale kergejõustiklasele Romet Kivile – erakordselt silmapaistvate sportlike tulemuste eest eelmisel aastal.

Mitmekülgne noorsportlane on viimastel aastatel tõusnud Eesti noorte kergejõustiklaste seas kõige kõrgemasse tippu, olles mitmel alal vabariigi parim. Juba kukuvad noorteklasside rekordid, mille eelmised omanikud on Eesti praegused olümpiasangarid ja maailmaparemikus olevad atleetid.

2020. aasta oli Kivile tõeliselt kuldne, kui oma vanusegrupis tuli ta seitsmekordseks Eesti ja kahekordseks Balti meistriks ning uuendas korduvalt Eesti rekordit mitmevõistluses. Ta püstitas mullu septembris uue Eesti poiste U16 vanuseklassi kümnevõistluse rekordi: 6704 punkti. Ta valiti üle-eestiliselt aasta kergejõustiklaseks U16 klassis. Romet Kivi treenib Tõrva spordiklubis Viraaž ja tema treener on Viljo Grauding.

Kultuuripärli preemia eesmärk on tunnustada ja innustada kõrgvormis kunstide-, rahvakultuuri- ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist Valga maakonnas. Tiitliga kaasnes tunnusmärk «Kultuuripärl» ja rahaline preemia 2350 eurot.

Kaks elutööpreemiat

Elutööpreemia pälvisid pikaaegne Puka kultuurielu eestvedaja Helgi Pung ning pikaajalise panuse eest spordivaldkonda Lüllemäel elav spordientusiast Toivo Kotov.

Helgi Pung oli alates 1990. aastast Puka kultuurimaja kunstiline juht, 1992. aastast Puka rahvamaja juhataja. Alates 2018. aastast pärast haldusreformi töötas ta ühendasutuses Otepää Kultuurikeskused Puka kultuurimaja perenaise-kultuurikorraldajana. 2015. aastal tunnustati teda Valgamaa pärandihoidja hõbesõlega.

Tema eestvedamisel sai Puka kultuurimaja kauni ilme nii seest kui väljast. Sinna lähistele on kerkinud vabaõhulava suveüritusteks. Tema eestvõttel on ellu kutsutud Puka öölaulupidu.

30 aastat Puka kultuuriveduriks olnud Helgi Pung pani eelmise aasta suvel oma 70 aasta juubeli tähistamise aegu ameti maha ja siirdus pensionipõlve pidama. 

«Tänan kõiki, kes märkasid mind. Ma tõesti olen olnud pikka aega kultuuritöötaja ja hea tunne on tulla kultuuri seltskonda. Täna, kui tulin siia majja sisse, siis esimesena olid kõik meie valla kultuuritöötajad mul vastas ja me tegime koos pilti,» ütles laureaat oma tänukõnes.

«Kultuuri ei tee inimene üksinda, vaid kultuuri teevad kõik abilised,» lisas ta. «Tänan kõiki, kes on nende aastate jooksul olnud mulle abiks ürituste ja kõige muu eestvedamisel. Aitäh teile kõigile!» Tema kõnele järgnes eriti võimas aplaus.

Teise elutööpreemia sai Toivo Kotov, kes on olnud meistersportlane orienteerumises aastast 1973 ning Eesti ühe kuulsaima orienteeruja Sixten Silla esimene treener.

Kotov on Lüllemäe orienteerumisklubi Juku-Peedu asutaja ja juht, joonistanud lugematul hulgal orienteerumiskaarte, tegutsenud rajameistrina ja kirjutanud orienteeriumise teemalisi artikleid. Tema jaoks on südamelähedane omaaegse Eesti vabariigi haridusministri Jaan Lattiku mälestuse elushoidmine ja selle iga-aastane tähistamine. Ka Toivo Kotov pälvis eriti võimsa aplausi.

«Nüüd on elutööpreemia vähemalt fikseeritud. Aga töö läheb edasi – nii palju peab tegema, et päris rooste ei lähe,» ütles Kotov pärast tänuüritust.

Elutööpreemia eesmärk on tunnustada isikut tema pikaajalise väljapaistva loomingulise või spordialase tegevuse eest. Tunnustusega kaasnes meene ja rahaline preemia 3000 eurot.

Kolm lootustandvat noort

Aastapreemia kultuuri valdkonnas pälvisid Valga muuseumi huviringi «Väikesed muuseumisõbrad» noored eduka esinemise eest Päranditegijate konkursil.

Aastapreemia spordi valdkonnas sai Tõrva kergejõustikutreener Viljo Grauding.

Aastapreemia kategoorias «Lootustandev noor» leidsid tunnustust Tõrvast pärit lavakunstitudeng ja muusik Hardo Adamson, otepäälasest pühendunud kergejõustiklane Sten-Erik Iir ning kiiruseid nautiv noor motosportlane Maiko Tamm Tõrva vallast.

Hardo Adamsonil oli tunnustuse üle väga hea meel. «Selles mõttes on hea, et olen ikka lootustandev, mitte lootusetu noor,» muigas talendikas näitleja. «See on väga tänuväärt.»

Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupi tunnustuspreemia väärilised on Merce Mäe, Evald Raidma ja Endla Schasmin.

Mäe on Valga valla kultuurispetsialist, ta on panustanud pikka aega kultuurielu edendamisse. Raidma on muusik, õpetaja, ansamblite ja segakoori eestvedaja, multitalent muusika valdkonnas. Schasmin on Valga keskraamatukogu pikaaegne direktor, kes on andnud väärika panuse raamatukultuuri hoidmisse. Mullu detsembris saadeti ta pidulikult pensionile.

Teised laureaadid said samuti rahalisi preemiaid. Kokku määras Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp preemiad üle 10 000 euro eest.

Rahvatervise sädeinimene ja turvalisuse edendaja

Maakonna rahvatervise sädeinimese tiitli pälvis Valev Sisov ja turvalisuse edendaja tiitli sai Aleksander Zemskov. Need tunnustused andis välja Valgamaa omavalitsuste liit.

«See tuli väga suure üllatusena,» märkis Valev Sisov.

Tema kohta on iseloomustuses öeldud, et ta on märkimisväärselt kaasa aidanud rahvatervise valdkonna edendamisele Valgamaal. Ta on mees, kes väärtustab inimeste heaolu kogukonnas.

Sisov on kujundanud tervisesõbralikku elukeskkonda, algatanud ja ellu viinud silmapaistvaid valdkondlikke toetavaid tegevusi.

Tema eestvedamisel korraldatakse erinevaid spordiüritusi, tervislikku liikumist ja toitumist propageerivaid ettevõtmisi: suusamatkad, Suusabussi külastused, laagrid, rattareeded, pallipäevad, triatlonid, laskevõistlus Karula Karikas ja Valgamaa jooksusarja etapina Lüllemäe mägede jooks.

Valev Sisov loob lüllemäelastele ja teistele maakonna elanikele üha uusi võimalusi aktiivseks liikumiseks: tuubirada ja suusamägi, lasketiir, mälupank ja ronimissein, renoveeritud universaalne spordiväljak, madalseiklusrada ehk rahvakeeli oravarada.

Tema kohta on öeldud, et ta on oluliselt rohkem kui kehalise kasvatuse õpetaja ja treener. Ta on aktiivne kogukonna eestvedaja, kellel hea huumorisoon, kes oskab ja tahab võimalustest haarata ning kes lööb kõigis tegemistes kaasa. 

Tõrva valla elanik Aleksander Zemskov on Valgamaa heaolu ja turvalisuse edendaja. Teda on iseloomustatud nõnda: politsei- ja piirivalveameti missioon on «Koostöös loome turvalisust!» ning just tema on selle lause ehe näide, tegeledes mitte ainult politseitööga, vaid panustades oma isiklikku aega ja südant kogukonnatöösse.

Ta on aktiivne kogukonnaliige, kes tunneb kohalikku rahvast ja kogukond usaldab teda. Koostööpartnerite ja kolleegide sõnul on ta kindlameelne, usaldusväärne, toetav ning ta «on lihtsalt alati olemas».

Tal on tarkust, jõudu ja jaksu kaasa rääkida turvalisuse ja heaolu küsimustes nii organisatsioonis sees kui ka väljas. Aleksander Zemskov on hinnatud partner keeruliste lähisuhtevägivalla juhtumite lahendamisel, mis on aidanud abivajajaid ja hädaohus olevaid peresid kiire ja asjakohase abi saamisel. Laste ja perede heaolu ning turvalisus on läbi aegade olnud staažika politseikapteni südameasjaks. Viimastel aastatel on ta panustamas turvalisusse läbi maakonna relvaomanike nõustamise.

Parimad noorsootöös

Tänugalal tehti teatavaks ka Valgamaa 2020. aasta parimad noorsootöös. Kokku esitati 28 kandidaati.

Aasta noor on Artur Köller, aasta noorsootöötaja Marika Viks, aasta noorte sõber Brendon Paidra ja aasta vabatahtlik Karl-Erik Ilumets. Noorte valdkonna tänukirja märkimisväärse panuse eest e-noorsootöö arendamisel eriolukorra ajal pälvisid Martin Väljur ja Roland Lehes.

Artur Köller on Valga gümnaasiumi siseturvalisuse ja riigikaitse suuna õpilane ning Noorte Kotkaste Valgamaa maleva noorkotkas. Noorkotkana on ta tegutsenud aastast 2015. Ta on tegus noor, kes omab Noorte Kotkaste esimest järku ja on sooritanud üheksa erikatset. Ta osaleb aktiivselt erinevates tegevustes ja esindab malevat. Juba teist aastat aitab ta vedada Valgamaa noorkotkaste ja kodutütarde rühmategevusi.

Marika Viks on Otepää vallas asuva Nõuni kultuurimaja perenaine-kultuurikorraldaja ning ühtlasi ka Nõuni noortetoa noorsootöötaja. Just tema abiga on Nõuni noored kirjutanud palju projekte. Üheskoos organiseeritakse kinoõhtuid, kokatakse, mängitakse lauamänge, räägitakse, pildistatakse, joonistatakse, meisterdatakse jne. Ta on positiivne, rõõmus ja hea huumorisoonega inimene. Ta oskab suunata, kaasata ja vajadusel maa peale tuua.

Brendon Paidra õpib Tallinna ülikoolis, samaaegselt treenib ta noori valgamaalasi enda asutatud korvpalliklubis Valgamaa ning on kehalise kasvatuse õpetaja Valgamaa kutseõppekeskuses. Tema kõik päevad mööduvad spordihoonetes – kui pole trenne, siis on lastel üle Eesti erinevates kohtades mängud. Korvpalliklubi Valgamaa annab trenne Valgas, Tsirguliinas, Tõrvas, Otepääl ja Riidajas. Ta on treeneri ja õpetajana nõudlik ning annab endast kõik, et lastel oleks treeningutest kasu ka ülejäänud elus, näiteks õpetab ta viisakust ja täpsust. Tema jaoks on oluline, et lapsed liiguksid ja tahaksid liikuda.

Karl-Erik Ilumets on praktiliselt Valga avatud noortekeskuses üles kasvanud noor. Oma peamise vaba aja veedab ta kas noortekeskuses või koos sõpruskonnaga. Ta on väga sõbralik, samas otsekohene, oma arvamust julgeb ta avaldada. Temast on kujunenud noor, kellele väiksemad ja uued noored ülevalt alla vaatavad. Karl-Erikul on energiat ja palju tahet tegeleda noorematega: õpetada lauatennist, seletada majas kehtivaid kokkuleppeid, aidata neil noortekeskuses igapäeva toimingutega, lahendada oskuslikult tekkinud konflikte, abiks olla turniiridel ja mängudel. Ta panustab iga päev noorsootöösse, olles teistele noortele eeskujuks ja noorsootöötajale paremaks käeks.

Tänugala «Valgamaa tänab» juhtisid näitlejad Merilin Kirbits ja Veikko Täär.

Tänuõhtu korraldas ühendasutus Otepää Kultuurikeskused. Toetasid Valgamaa Omavalitsuste Liit, SA Valgamaa Arenguagentuur, Eesti Kultuurkapital, Rahandusministeerium, Valgamaa Rahvakunsti ja Käsitöö Keskselts, Valgamaa Spordiliit ja Otepää vald.

Valgamaa spordiliidu tunnustused

Valgamaa spordiliit korraldab alates 1995. aastast igal aastal maakonna edukate sportlaste ja aktivistide valimise. Nominendid esitasid Valgamaa omavalitsused ja maakonna spordiklubid.

2020. aasta kõige edukamad:

Poisid U12: Venno Põrk (SK Valga, kreeka-rooma maadlus; Valga)

Tüdrukud U14: Lisandra Marten (SK Maret-Sport, kergejõustik; Valga)

PU14: Sten-Erik Iir (SS Tartu Kalev, kergejõustik; Otepää)

TU16: Bianka Uhtjärv (SK Viraaž, kergejõustik; Tõrva)

PU16: Romet Kivi (SK Viraaž, kergejõustik; Tõrva)

TU18: Carmen Rääk (SK Maret-Sport, kergejõustik; Valga)

PU18: Dan Šemeljov (SK Maret-Sport, kergejõustik; Valga)

Neiud U20: Katre Marit Liiv (SK Viraaž, kergejõustik; Tõrva)

Noormehed U20: Kirill Lepman (Valga Laskurklubi, laskmine; Valga)

Neiud U23: Laura Trašanov (SK Maret-Sport, kergejõustik; Valga)

Noormehed U23: Martin Himma (SK Karupesa Team, murdmaasuusatamine; Otepää)

Naised: Janika Lõiv (Spordiklubi Beavers, jalgrattasport; Valga)

Mehed: Ott Saar (SK Valga, kreeka-rooma maadlus; Valga)

Naised seeniorid: Piret Granovskaja (Valgamaa SVS, kergejõustik; Tõrva)

Mehed seeniorid: Ain Fjodorov (OK Peko, orienteerumine; Otepää)

Tehnikasport

Autosport noored: Maiko Tamm (TT motosport, rallikross; Tõrva)

Autosport mehed: Janar  Kadak (RS Motorsport, bagikross; Tõrva)

Motosport

Noored: Egert Toots (Carma MK, mootorrataste mäkketõus; Valga)

Mehed: Rauno Roo (Carma MK, mootorrataste mäkketõus; Valga)

Paraolümpia

Juunior: Karl-Kristjan Kajak (SK Maret-Sport, kergejõustik; Valga)

Mehed: Tanel Visnap (SK Maret-Sport, kergejõustik; Valga)

Spordisündmus: XXI Jaan Lattiku mälestusjooks ja kõnd «Teejuht 2020» (korraldaja Lüllemäe põhikool, koolijuht Jana Tiits)

Spordiaktivist: Valev Sisov (SK Karula; Valga)

Noortetreener: Kalju Ojaste (SK Karupesa Team; Otepää)

Spordiperekond: Jelena, Vjatšeslav, Mart ja Ivar Všivtsev (Otepää)

Spordiklubi: SK Maret-Sport, Riho Meri ja Anneli Taul (Valga)

Allikas: Valgamaa spordiliit

Märksõnad
Tagasi üles