R, 9.12.2022

Vapimärgi saajale tõi autasu koju kuller

Mati Määrits
, reporter
Vapimärgi saajale tõi autasu koju kuller
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Peeter Peedomaa sõnutsi on koroonaajal segadust ja teadmatust tekitanud üksnes puidutoorme hindade järsk tõus.
Peeter Peedomaa sõnutsi on koroonaajal segadust ja teadmatust tekitanud üksnes puidutoorme hindade järsk tõus. Foto: Jaanus Lensment

Põlvamaa kõrgeima tunnustuse vapimärgi pälvinud Peeter Peedomaale tõi auhinna kätte kuller, sest vabariigi aastapäeva vastuvõttu tänavu ei korraldatud.

Tunnustusest saigi Peetri Puit OÜ osanik ja juhatuse liige teada, kui kuller helistas ja andis teada pakist. «Ei oleks seda autasu osanud oodatagi.»

Koroonaaja mõjutuste kohta kostis ettevõtja, et midagi tõsist pole õnneks juhtunud. «Tuleb võtta päev korraga. Segadust on tekitanud üksnes puidutoorme hindade järsk tõus. Puit on defitsiit.»

Tulevikubetoon

Erilist rõhku viimase aja tootearenduses on firma pannud ristkihtliimpuidule, mida on nimetatud tulevikubetooniks. «Seni töötasime väikeste vaakumpressidega, aga mullu sai püsti täisautomaatne liin, mis võimaldab toota senise 6000–7000 tihumeetri asemel 40 000 aastas,» märkis Peedomaa.

Lisaks välistellimustele vajatakse seda materjali järjest enam ka Eesti ühiskondlike hoonete rajamisel. Näiteks on Põlvas toodetud ristkihtliimpuidust tehtud Saue vallamaja, RMK büroohoone Tartus, Tartu Ülikooli Narva kolledži ning Saaremaa riigigümnaasiumi hoone.

Peeter Peedomaa, Peetri Puit OÜ osanik ja juhatuse liige

«Ei oleks seda autasu osanud oodatagi.»

Eelmisse aastasse jäi ka tootmishoone laiendus. «Juurde saime 6200 ruutmeetrit pinda. Varasem suurem investeering jäi 2016. aastasse,» sõnas firma juhatuse liige.

Peetri Puidus on praegu tööl 80 ning tütarettevõttes AS Liimpuit 35 inimest. Tööjõuvoolavuse üle Peedomaa ei kurda. «Meil on noorepoolne kollektiiv. Ajapikku on asjalikud mehed jäänud sõelale. Paljudel on staaži juba üle 15 aasta.»

Põlva puidutööstuses alustas Peeter Peedomaa 1984. aastal. Tema juhitud Peetri Puit on spordi suurtoetaja.

Kolm teenetemärki

Põlvamaa teenetemärgi pälvisid Kaia Tamm, Taima Nurm ja Ilmar Tagel.

Kaia Tamm on Põlva kooli ning gümnaasiumi majandus- ja ettevõtlusõpetuse õpetaja. Tema juhendatud mini- ja õpilasfirmad on osalenud tulemuslikult laatadel ja saanud tunnustusi. Tamm on õpilaste ja kolleegide seas hinnatud, oma tööle pühendunud õpetaja.

Teenekas pedagoog on pälvinud ka tunnustuse konkursil «Eestimaa õpib ja tänab». Ta on Põlva maakonna aasta õpetaja, Johannes Käisi preemia laureaat, aasta ettevõtlusõpetaja, Põlva valla aasta tegija, pälvinud Põlvamaa ettevõtluse edendaja auhinna ning Junior Achievement Eesti majandus- ja ettevõtlusõpetaja hõbemärgi.

Põlva spordikooli haldusjuht Taima Nurm on kogu elu olnud nii spordi- kui tervise­spordiürituste üks eestvedajaid. Samuti on ta tegutsenud kohtunikuna paljudel spordivõistlustel. 1976. aastal võitis ta Tartu maratoni.

Endine tollitöötaja ning ametiühingutegelane Ilmar Tagel on võtnud osa 20 maratonist ja 37 poolmaratonist ning kuulunud nii jooksmises kui triatlonis oma vanuseklassi paremikku. Triatlonis on ta saanud Euroopa meistrivõistlustel kolm auhinnalist kohta. Lisaks on vanameister korraldanud mitmeid spordiüritusi.

Aukirjad pedagoogidele

Põlvamaa aukirja pälvisid Kaire Hääl ja Malle Mägi.

Põlva lasteaia Pihlapuu direktor Kaire Hääl on Põlvamaa alushariduse direktorite ja õppealajuhatajate ainesektsiooni eestvedaja 2019. aastast.

Malle Mägil täitus 1. septembril Vastse-Kuuste koolis 20. tööaasta. Alustas algklassiõpetajana, kuid oma tõeliseks armastuseks peab matemaatikat. Kui vaja, teeb järeleaitamistunde ka nädalavahetusel. Kooli hariduslike erivajadustega õpilaste koordinaatorina leiab ta alati aja, et kuulata ära laps või kolleeg.

Ta on ka Vastse-Kuuste kodutütarde ja noorkotkaste rühmade asutaja ning esimene juht. Kodutütardega tegelemist jätkab ta ka praegu.

Märksõnad
Tagasi üles