Plaan B on olemas kolmandikul töötajatest

LEPM
Copy
Karjäärinõustamiseks ei pea inimene Töötukassasse kohale tulema, nõustamine võib toimuda e-kanalites või telefoni teel. Foto on illustratiivne.
Karjäärinõustamiseks ei pea inimene Töötukassasse kohale tulema, nõustamine võib toimuda e-kanalites või telefoni teel. Foto on illustratiivne. Foto: Mailiis Ollino

Tänase töö kaotamisel on teine eriala olemas vähestel, uue ameti õppimisel on takistuseks aeg ja raha.

Eesti Töötukassa tellitud uuringust selgus, et kui inimene ei saaks oma tänasel erialal enam tööd teha, siis varuplaan on olemas vähestel.

Küsimusele: „Kui kaotaksite oma praegusel erialal töö, kas Teil on olemas teine eriala, millel töötada?“ vastas jaatavalt 37%  küsitletutest. Uue eriala õppimisele on mõelnud aga paljud – üle 60% inimestest. Miks ei jõuta mõttest tegudeni? Vanemad vastajad leidsid, et neil pole mõtet pingutada. Nooremate vastajate puhul tuli välja, et 45% ei õpi ajapuudusel. 35% pole leidnud endale sobivat eriala. 32% arvab, et õppimine on kallis ja nad kaotavad palgas, kui vahepeal kooli tagasi lähevad. Üks vastaja kirjutas, et tahaks väga õppida veel, aga ei näe, et seda oleks mul võimalik majanduslike põhjuste tõttu teostada.

Töötukassa toetab nii tööotsijate kui töötavate inimeste õpinguid kutse- ja kõrghariduses ning maksab paljudel juhtudel tasemeõppes osalemise toetust. Selle aasta alguses toetus tõusis, nii töötavad kui tööd otsivad inimesed saavad tööturul vajalikel erialadel õppimise eest nüüd kuus 292 eurot. Toetuse saamiseks tuleks aga juba täna hakata sügise peale mõtlema.

Töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre ütles, et esimene september on lähemal kui tundub. „Mitmel varasemal aastal on töötukassa töötajad puutunud kokku sellega, et inimesed avastavad augustis, et võiks minna midagi uut õppima, aga ei tea täpselt, mida ja kuhu. Siis läheb kiireks ja õppimisplaanid lükkuvad taas aasta võrra edasi,“ märkis Andre.

Karin Andre sõnul võiksid eelkõige mõelda õppimisele need inimesed, kel viimasest kooliskäimisest on möödas 15 aastat või veel rohkem. Loomulikult ka need, kes eriala pole omandanud ja põhikooli või gümnaasiumitunnistus on saadud vähemalt viis aastat tagasi.

„Töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib. Erialade valik on lai, õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles,“ selgitas Andre.

Toetatavate erialade valikuga saab tutvuda aadressil www.töötajaõpi.ee, kus saab broneerida ka aja karjäärinõustaja juurde. Karjäärinõustamiseks ei pea inimene kindlasti kohale tulema, nõustamine võib toimuda e-kanalites või telefoni teel.

Kolme aasta jooksul on töötukassalt tasemeõppes osalemise toetust saanud umbes 3000 inimest, karjäärinõustamisel on käinud rohkem kui 48 000 töötavat inimest.

Tagasi üles