R, 9.12.2022

VIDEO ⟩ Haanja maraton pidi koroonapiirangutele alla vanduma

Madis Perli
, videoreporter
Haanja maraton pidi koroonapiirangutele alla vanduma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1

Järjekorras 45. Haanja suusamaraton oli kavas laupäeval 6. märtsil ning ettevalmistused selleks käisid täie hooga. Teisipäeva õhtul tulnud valitsuse otsus Haanja maratoni toimumise eriluba tühistada, oli korraldajatele ootamatu üllatus. Kui mullu tuli Eesti kõige raskema reljeefiga suusamaraton lumepuudusel edasi lükata, siis sel korral sai Estoloppeti maratonidesarja viimasele etapile saatuslikuks koroonaviiruse ulatuslik levik Eestis.

Lootus üldse suusamaratone korraldada sai sädeme 19. jaanuaril, kui valitsus andis Estoloppeti maratonisarjale erandi võistluste korraldamiseks.

Selgitusena toodi välja: «Valitsuse hinnangul on Estoloppeti sarja kuuluvad spordi- ja liikumisürituste etapid, mis toimuvad Eesti eri paigus jaanuari lõpust kuni märtsi alguseni, ülekaaluka ühiskondliku või riikliku huviga üritused.»

Nii saidki viis osavõistlust, sealhulgas 3500 osalejaga 47. Tartu maraton edukalt peetud. Tartu maratoniga seotud koroonajuhtumeid oli eilseks teadaolevalt küll 12, kuid terviseamet kollet ei tuvastanud. Nii oligi Estoloppeti sarjas jäänud pidada vaid reljeefilt kõige raskem etapp - 45. Haanja maraton. 

Neli päeva enne Haanja maratoni

Samal ajal kui Tartu ja Võru on lumest paljad, siis Haanjas on seda jalaga segada. Siit ja sealt on päike ja tuul oma töö teinud, aga lumised aasad on Haanjas tavaline nähtus. Küsides Haanja suusaradade meistrilt Priit Küpparilt üle ega lume taha maratoni toimumine jää, vastas mees teisipäeval kindlalt: «Ei, kindlasti mitte.»

Küll tuli raja kriitilisemates paikades lund peale visata või oksi ja prahti minema riisuda, mis sulailmaga suusateele kukkunud olid. Ehkki rajal oli tööd küllaga, tuli peagi suunduda tagasi Haanjasse, kus rahvamajas korraldustiimiga kokku saadi. Esimesena tegi Haanja maratoni peakorraldaja Aare Eiche teatavaks, et maraton toimub. 

Kaks ja pool tundi arutelusid hiljem said näiteks selgeks räägitud, kuidas käib startimine, kui palju vabatahtlikke mingile rajaosale vaja on, mitu lauda toidupunkti läheb, kui palju rosinaid topsi, mis värvi topsides on joogid ja nii edasi. Kõik osapooled olid motiveeritud maratoni korraldama ja pingutama, et nii osalejate kui korraldajate endi turvalisus oleks tagatud. 

Pärast koosolekut, kella 18.30 paiku kohtusime Haanja maratoni peakorraldaja Aare Eichega Haanja puhke- ja spordikeskuse juures, et intervjuud teha. Meeleolu oli rõõmus ja ootusärev.

«Me kaalusime mitu korda selle maratoni toimumist, et just Covid-19 leviku mõttes ja kaalukeeleks sai see, et eelnevatel Estoloppeti maratonidel ei ole see viirus levinud ning me oleme koroonaviiruse vältimise meetmed üsna rangeks teinud, mis peaks koroonaviiruse leviku võistlustel minimaalseks viima,» rääkis Aare Eiche.

Küsides, miks peaks tulema Haanja maratoni sõitma, vastas Eiche: «Haanja maratoni peaks sõitma juba selle pärast, et siin on ilus loodus, mõnus reljeef: saab mäest alla sõita ning proovida oma vormi ka mäest üles sõitmisel.»

Kõik tundus kindel ja sai heas tujus soovida, et laupäeval maratonil näeme.

Ootamatu telefonikõne

Kuid tund aega hiljem muutus kõik. Kui ajakirjanik oli asumas tagasi Tartu poole teele, helises telefon. Helistajaks Haanja maratoni peakorraldaja Aare Eiche, kes lausus kolm sõna. «Maraton jääb ära.»

Kätte oli jõudnud karm reaalsus. Valitsus otsustas Haanja maratoni toimumiseks antud eriloa tühistada. 

«Haanja maratoni ära jätmise uudis tuli mulle üllatusena, aga sellega tuleb leppida,» sõnas Eiche ja lisas: «Eile oli juba aega õhtul uudiseid vaadata, siis ma sain sellest otsusest aru, miks see ära jäeti. Koroonaviiruse olukord on Eestis päris kriitiline ja see otsus on mõistetav.»

Teisipäeva õhtuks oli korraldustöö täiskäigul käimas. Kolmapäevaks lepitigi kokku, et hakatakse aedu vedama ja stardikoridori ehitama. Maraton oli nii lähedal, kuid suur osa senisest tööst läks luhta. 

Juba tehtud kulusid raja ettevalmistamiseks enam Aare Eiche sõnul tagasi ei saa, kuid ta tunneb heameelt, et väga paljud inimesed on kasutanud võimalust Haanja maratoni radadel sõita.

Õnneks saab osa kulutusi ka tegemata jätta, näiteks toiduvalmistamise. Maratoni peakorraldaja Eiche loodab tuge saada ka riigilt, sest Haanja maratoni eelarvesse jääb suur auk, mis otseselt mõjutab kohalike noorsuusatajate arendamist.

Estoloppeti maratonidesarja juhendi järgi kandub maratoni ära jäämisel 25% osalustasust järgmisse aastasse (v.a Tartu Maraton). Ehkki maraton jääb ära, siis raja hooldamist jätkatakse ning see on kõigile huvilistele avatud.

Märksõnad
Tagasi üles