P, 3.12.2023

Reovesi näitab jätkuvalt viiruse suurt levikut

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook
Comments
Reoveeuuringu 10. nädala tulemused.
Reoveeuuringu 10. nädala tulemused. Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad, et koroonaviiruse kogus on Võru ja Valga linna reoveeproovides suur ning Põlvas mõõdukalt.

Võru linna reoveevees on koroonaviiruse hulk olnud «punases» ehk suur juba neli nädalat järjest. Valgas on näitaja viimase nelja nädala jooksul kõikunud suure ja mõõduka vahel ning Põlvas on näitaja mõõdukas teist nädalat järjest.

Teadlaste hinnangul viitavad Eesti linnade näitajad, kus tooni annab viiruse suur levik, tõsiasjale, et lähema nädala-paari jooksul pole nakatunute hulga langust oodata.

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul paisusid koroonaviiruse näidud reovees ohtlikult suureks veebruari alguses ja viie nädala jooksul pole need kahanenud.

«See tõus on kajastunud üldistes nakatumisnäitajates ja kahjuks ka haiglaravi vajavate patsientide arvus. Paraku tuleb valmis olla selleks, et need arvud lähemal ajal ei lange. On hea, kui jõuame stabiliseerumiseni,» tõdes Tenson.

Ainsa roheliseks märgitud kohana torkab kaardil silma Kuressaare, kus on viimase nädalaga nakatunute arv kolmandiku võrra langenud. «Ülim ettevaatlikkus on praegusel ajal siiski kõikjal hädavajalik. Seepärast ei julge ühekordse tulemuse pealt veel üleliia suurt heameelt tunda. Järgnevad nädalad näitavad, kui kindel Kuressaare trend on,» selgitas Tenson.

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades. Uuring on Terviseametile abistav tööriist, andes varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Uuring aitab avastada varjatud koldeid ja jälgida muutusi puhangudünaamikas. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles