- Ihamarus avati skulptuurne pink ja infostend Richard Rohu 130. sünniaastapäevaks
- Mälestusmärk asub kirjaniku sünnikodust sajakonna meetri kaugusel
- Kunstnik ammutas inspiratsiooni kirjaniku tuntud teosest «Jutte loomadest»
Viljaka proosa- ja lastekirjaniku Richard Rohu 130. sünniaastapäevaks püstitas kogukond omakandimehe auks skulptuurse pingi ja infostendi.
Roht sündis 12. aprillil 1891 ajaloolise Postitee läheduses Ihamarus suure pere seitsmenda lapsena. Oma küla ühe kuulsaima mehe auks tehtud mälestusmärk asub Põlvamaal Kanepi vallas Ihamaru külakeskuse juures ehk kirjaniku sünnikodust sadakonna meetri kaugusel. Avamistseremoonia, kus tähistati ja tunnustati mitmekümne teose autori elu ja loomingut, leidis aset eile.
Puuskulptuuri lõikas tammetüvedest kunstnik Erkki Lepik, kes elab Ihamaru lähedal Krootusel. «Kaheksa päeva võttis aega,» tutvustas autor pingile istet võttes. Vägev teos sai valmis vahetult enne pidulikku hetke. «Viimased pintslitõmbed õlitamiseks tegime veel mõni tund enne avamist, laastkatuse saime ka vahetult avamisõhtuks valmis.»
Inspiratsioon tuntud teosest
Erkki Lepik tänas külamehi, tänu kellele pingil katus peal. «Mõtlesin, et võiks ka katus olla. Kujude saagimisega läks aga nii palju aega ning nägin, et üksi kuidagi ei saanud. Nad tulid appi ja tegime ära,» lausus ta. Oluline roll varjualusega mälestusmärgi loomisel oli ka kohalikel eestvedajatel ja kaasteostajatel Aivar Täpsil, Raul Rammulil ning Tanel Kährikul.
Kunstnik ammutas mälestuspingi tegemisel inspiratsiooni Richard Rohu ühest tuntuimast teosest «Jutte loomadest». «Võtsin kätte ja lugesin läbi. Nii need loomakujud looduslugudest inspireerituna tulidki,» märkis Lepik. «Ei saa öelda, et teos tuli kergelt. Pealegi iga päev ma saagimisega ei tegele.»
Aivar Täpsi sõnul tekkis mõte säärane teos luua vahetult enne kuulsa kirjaniku sünniaastapäeva. Ta võttis ühendust Erkki Lepikuga, teades varasemalt, et kunstnik on osalenud mitu korda Raplamaal peetavatel Varbola puupäevadel ja seal puuskulptuure teinud.
Mõeldud – tehtud. «Vahva asi sai,» nentis Täpsi. «Katus on, et puuskulptuur kestaks kauem.»
Kanepi vallavanem Piret Rammul ütles avamisel, et tema oli üks nendest, kellele Täpsi kaks nädalat tagasi helistas ja ütles, et selline mõte on tulnud – püstitada mälestusmärk.
«Mis eriti tore – selle kahe nädalaga on absoluutselt seninägematu skulptuur valminud. Mul on hea meel, et saame nii väärika inimese sünniaastapäeva sellisel moel tähistada,» rääkis Rammul, kes kiitis ja tänas kohalikke meistreid. «Idee ja teostus on geniaalne ja imeline.»
Tegus kogukond
Vallavanema sõnul on tegu hea näitega suurepärasest Ihamaru kogukonnast. «Ühel mehel tuleb mõte, teised süttivad ja löövad käed külge. Ja täiesti omast ajast ja tahtest ning unetute ööde kiuste saavad imelise teose kõige õigemaks ajaks valmis,» ütles Piret Rammul. «Siin kandis on palju andekaid inimesi, kes suudavad nii palju, tahavad ja teevad ka.»
Aivar Täpsi lisas, et igaüks võiks vaadata oma raamaturiiulile ja eeldatavasti leiab sealt ka mõne raamatu, mille autor Roht. Eriti tuntud on praegugi kohustusliku koolilugemise nimekirjas olev «Jutte loomadest». «Meie kandi rahvale on tähenduslik ka mälestusteraamat «Vana Võrumaa»,» märkis ta.
Mälestusmärgi loomist toetas Kanepi vallavalitsus.
Richard Roht tegutses oma elu lõpus kirjanikuna Tallinnas, kus ta 1950. aastal suri. Ihamarus sündinud mees puhkab Metsakalmistul.