R, 9.12.2022

E-võistumängimise võitis Mihkel Sildoja Mooste rahvamuusikakoolist

Oluliselt täiendatud
Mati Määrits
, reporter
E-võistumängimise võitis Mihkel Sildoja Mooste rahvamuusikakoolist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1

Üleriigilise e-võistumängimise võitis eesti lõõtspillil ja karmoškal mänginud  Mihkel Sildoja Mooste rahvamuusikakoolist, kes võitis ka omalooming III ja lõõtspillid III pilligruppide arvestuses.

Žürii tõi esile võitja mitmekülgset traditsioonitunnetust ning stiilipuhtust.

“Ta saatis võistumängimisele kõige rohkem lugusid - kokku kuus, kuid igaüks nende lugude esitustest oli silmapaistev ja vääriks eraldi auhinda. Mihkel jäi silma ja kõrva oma mitmekülgsuses, mis väljendus loomingulisuses, väljendusrikkuses. Nii omalooming kui valitud lood lõõtsale ja karmoškale olid kõik õigel kohal ja suurepäraselt ning meisterlikult ette kantud,“ rääkis seekordsest Grand Prix võitjast žürii esinaine Lee Taul.

Mihkli ema ja mentori, Mooste rahvamuusikakooli juhi Krista Sildoja sõnutsi valis poeg ise välja kolm kategooriat, kus tahtis võistelda - pärimuslik omalooming, lõõtspill ehk Teppo lõõts ning karmoška. «Aga kuna nii Teppo lõõts kui karmoška olid ühes kategoorias, siis ta võistles nii-öelda iseendaga. Ühtekokku esitas ta kuus lugu - igas kategoorias kaks. Pärimuslikku omaloomingut mängis ta karmoškaga ning võitis ka seal.»

Videote tegemisega nägid ema ja poeg omajagu vaeva. «Salvestasime kodus. Mihkel ei olnud ühe ja teisega rahul, siis jälle mina - mina ju salvestasin. Kord ei olnud tunne hea, siis tuli jälle mõni sõrmeaps või mingi praak videosse sisse. Lõõtsamängu proovis ta kahel õhtul, tehes kümneid variante. Karmoškaga läks libedamalt – kõik lood said ühe päevaga valmis. Aga lõpuks saad ikka kõige parema variandi,» meenutas Krista Sildoja.

Ennast mitme külje pealt näidata saigi Mihkel vaid tänu e-võistumängimisele. «Tavalisel kontserdil poleks ta jaksanud kuut lugu mängida ning ka ajad poleks klappinud. Laval olles läheb nagu läheb, mis on samuti omamoodi põnev. Samas ega üle oma varju hüppa. Kõik, kes esitasid oma videosid, pingutasid meeletult – see oli kohe tunda. Seetõttu oligi tase väga hea,» pani muusikapedagoog tähele.

Pärimuslikus viiuliloos «Kihnu ratas» (lisatud veebiloole – M.M.) kõlavaid näiliselt ebapuhtaid noote põhjendas Krista Sildoja järgnevalt: «Seda esitades imiteerib Mihkel viiulit. Kuna viiulil saab mängida veerandtoone, tekitab ta need lõõtsal kaht kõrvuti asetsevat nuppu korraga vajutades ning meie mõistes kõlabki ebapuhas noot. Aga see on ka kõige mittelõõtsapärasem lugu, mis välja valiti.»

Mihklile anti võidust teada reedel vahetult enne otseülekande algust ning ta oli õnne tipus. 15-aastane noomees lõpetab kevadel Mooste mõisakooli ning tahab õpinguid jätkata Põlva gümnaasiumis, et käia kolm aastat Mooste rahvamuusikakoolis veel edasi. Saada tahab ta muusika- ja pilliõpetajaks.

Varasematel aastatel on Mihkel Sildoja mitu korda võitnud lõõtsa kategoorias. «Aga eks ta ihkas ikka seda peavõitu ning pingutas selle nimel ka rohkem,» tunnistas ema.

Heameelt tundis koolijuht ka teiste oma õpilaste edukuse üle. Viiuli teises grupis võitis Hanna Juhkam, torupillide grupis Reinhold Omel, kannelde grupis Getter Lauk ning rahvapillide grupis Aia Rikka. Eripreemiad said Uku Zolgo, Eliisabet Raju ja Aia Rikka ning Mooste rahvamuusikakool tervikuna, kes pani kõige rohkem võistlejaid välja. Võrulastest võitis viiuli kategoorias Hellika Otsar, eripreemia sai Kertu Hordo.

Kokku saadeti reedel peetud e-võistumängimisele 148 osalemisvideot 64 noorelt pärimusmuusikult üle Eesti.

E-võistumängimise korraldanud Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja ja žürii liikme Tarmo Noormaa sõnul on noorte pärimusmuusikute tase meeliülendav ja muljetavaldav.

“Lapsed ja noored on teinud palju tööd. Videotena võistluslugude saatmine annab võimaluse esitusi lihvida ja harjutada ja uuesti filmida ja seda on konkursi kõrgest tasemest ka näha, et osalejad on andnud endast maksimumi, “ ütles Noormaa. "Need 148 videot jäävad üles nii Eesti Pärimusmuusika Keskuse YouTube kanalile kui ka Pärimusmuusika Teabekogu varamusse, nii saavad neist omakorda arhiivisalvestised tulevastele põlvedele. Ka mängijatel endil on kindlasti väga huvitav mõne aasta pärast tagasi vaadata. On ju nii mõnigi tänane osaleja kindla peale äge tulevikutegija muusikavallas ja siis on hea meenutada aegu, kui pillimängu alles õpiti," lisas ta.

Suur üleriigiline e-võistumängimine toimus tänavu teist korda Interneti vahendusel. Osalejatel tuli saata vähemalt kaks pärimusmuusika lugu salvestatud videotena, millest üks lugu pärineks esitaja kodukandist või -maakonnast või olema muud moodi mängijaga seotud. Teine lugu võis olla vabalt valitud pärimusmuusika pala.

Žürii koosseisus Märt-Matis Lill, Lee Taul, Säde Tatar, Marek Talts, Kati Soon ja Tarmo Noormaa valis Zoom-keskkonnas toimetades välja parimatest parimad ning tegi võitjad teatavaks Viljandi Pärimusmuusika Aida Facebooki lehel reaalajas.

Konkursi parim saab võimaluse üles astuda Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdil ning Eesti Kultuurkapitali stipendiumi suuruses 300 eurot. Võistumängimise eripreemiad saadavad talendikad noored suvistesse ETNO laagritesse ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia stuudiosse salvestama. Lisaks saavad parimad noored inspireeriva pillitunni mõnelt žüriiliikmelt.

Valik premeeritutest

Grand Prix: Mihkel Sildoja, Mooste rahvamuusikakool, mentor Krista Sildoja

Viiul II mängugrupi parim: Hanna Juhkam, Mooste rahvamuusikakool, õp Liisa Koemets

Viiul IV mängugrupi parim: Hellika Otsar, Võru muusikakool, õp Mirja Randvere

Pärimusmuusika puhkpillid mängugrupi parim (torupill): Reinhold Omel, Mooste rahvamuusikakool, õp Raivo Sildoja

Kannel II (külakannel) mängugrupi parim: Getter Lauk, Mooste rahvamuusikakool, õp Kadri Lepasson

Lõõtspill III mängugrupi parim: Mihkel Sildoja, Mooste rahvamuusikakool, õp Kert Krüsban

Rahvapillide mängugrupi parim: Aia Rikka, Mooste rahvamuusikakool, õp Kadri Lepasson

Omaloomingu III grupi parim: Mihkel Sildoja, Mooste rahvamuusikakool, mentor Krista Sildoja

Eripreemia Jaan Ranna loo arhiivisalvestise jäljendamise eest: Eliisabet Raju, Mooste Rahvamuusikakool, õp Kadri Lepasson

Eripreemia virtuoosse mängu eest: Kertu Hordo

Eripreemia laste ETNO stipendium: Uku Zolgo, Mooste rahvamuusikakool, õp Kert Krüsban

Eripreemia Eesti ETNO stipendium: Aia Rikka, Mooste rahvamuusikakool, õp Kadri Lepasson

Eripreemia Eesti Pärimusmuusika Keskuselt koolile, kust oli kõige rohkem osalejaid (10) - Mooste rahvamuusikakool. Auhind Kärt Tambeti õpituba.

Märksõnad
Tagasi üles