N, 2.02.2023

Aiandid müüvad taimi rekordilise tempoga

Tomi Saluveer
, reporter
Aiandid müüvad taimi rekordilise tempoga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meegaste külas tegutseva Rebase talu puukooli juhil Ahti Tiirmaal on praegu nii kiire, et mõni päev pole aega kasvuhoonest ninagi välja pista.
Meegaste külas tegutseva Rebase talu puukooli juhil Ahti Tiirmaal on praegu nii kiire, et mõni päev pole aega kasvuhoonest ninagi välja pista. Foto: Arvo Meeks
  • Kanepi aiandis müüdi võõrasemad läbi rekordkiirusel.
  • Rebase talu puukooli omanik veedab pea kogu aja praegu kasvuhoones.
  • Ka Räpina aianduskoolis on täheldatav erakordne huvi taimede ostmise vastu.

Rahva huvi aianduse ja taimede vastu on koroonapiirangute tõttu nii suur, et paljud taimed on aianditest rekordiliselt kiire ajaga läbi müüdud.

«Sellel aastal on huvi taimede vastu väga suur,» rääkis OÜ Kanepi Aiand tegevjuht Margus Vahtramäe. «Aiandus on väga populaarne ja kliendid on üsna kärsitud: küsitakse kõike ja üsna varakult. Inimesed on ootusärevad ning Kanepi aiand töötab praegu maksimaalse võimsusega.»

Näiteks on aiandis täiesti ootamatult juba läbi müüdud võõrasemad. «Meil ei ole olnud varem sellist aastat, et võõrasemad oleksid aprilli lõpuks otsas. Kui aprilli alguses soojad ilmad tulid, läks meil esimene müük väga suure hooga käima. Võõrasemade hulgimüük on tänaseks lõpetatud, müüme jaemüügis veel viimaseid otsi,» lisas Vahtramäe.

Aednike näpud sügelevad

«Aiaga tegeleda on praegu tegelikult veel pisut vara, aga aedniku näpud hakkavad sügelema kohe, kui temperatuur natukene tõuseb ja päike välja tuleb,» lausus Vahtramäe. «Tunda on, et inimesed on sellest haigusest ja piirangutest väsinud. Mõni klient läheb ka tagasi, kui näeb, et aiandisse sisse ei pääse.»

Omavalitsuste tellimusmahud on Vahtramäe sõnul jäänud samaks, aga eraklientide huvi on märgatavalt kasvanud. «On tunda, et maal veedetakse aias oluliselt rohkem aega ning rahval on aianduse vastu suurem huvi. Aias tegutsedes tekib neil mitmesuguseid soove ka pidevalt juurde,» on ta täheldanud.

«Peale võõrasemade oleme müünud üsna palju ka viljapuid ja marjapõõsaid, väga populaarsed on veel mustikad ja vaarikad,» sõnas Vahtramäe. «Päris palju võetakse juba ka suvelilli, mida saab suveks kasvuhoones ette kasvatada. On tunda, et kasvuhooneid on palju juurde rajatud.»

Vahtramäe sõnul on vabas õhus asuvad taimeaiad praegu lahti, aga kliendid kasvuhoonetes ise taimi valimas veel käia ei saa. «Oleme üritanud kõik, mis võimalik, õue tuua, kuid näiteks suvelilli ja köögiviljataimi välja tuua ei saa. Praegu tulevad kliendid kohapeale ja teenindajad korjavad neile taimed kokku,» lisas Vahtramäe. «Keeruline on, sest tööd on rohkem, kuid proovime hakkama saada. Loodame, et mai algusest piiranguid leevendatakse.» OÜ-l Kanepil Aiand on oma aiandid Kanepis ja Põlvas, aiandi taimi on võimalik osta ka Tartus, Elvas ja Võrus.

«Peale võõrasemade oleme müünud üsna palju ka viljapuid ja marjapõõsaid, väga populaarsed on veel mustikad ja vaarikad,» ütles OÜ Kanepi Aiand tegevjuht Margus Vahtramäe.

Ka Otepää vallas Meegaste külas tegutseva Rebase talu puukooli juht Ahti Tiirmaa tõdes, et puukoolil läheb praegu hästi. «On märgata, et klientide aktiivsus on koroonaeelsete aastatega võrreldes suurem,» rääkis Tiirmaa. «Tänane päev on näiteks nii hull, et ma ei jõua ilmselt kasvuhoonest ninagi välja pista.»

Kärsitud kliendid

Räpina aianduskooli õppemajandi juht Urmas Roht kinnitas samamoodi, et rahva huvi aianduse vastu on pandeemia ajal tublisti kasvanud. «Ilmselt on oma roll sellelgi, et inimesed on soetanud endale maakohti ning tahetakse seal kohe ka mingid maalapid üles harida ja midagi kasvatama hakata.»

«Klientidel on praegu hirmus soov endale igasuguseid taimi muretseda, aga tegelikult on praegu vara, sest ilm on veel jahe. Ootused on suured ja nõudlus suur ning paljud kliendid on imestunud, miks nad taimi veel osta ei saa – ollakse väga kärsitud.»

Roht tõdes, et huvi aianduse vastu on ju väga tore, kuid taimi tahetakse enne, kui nende õige müügiaeg käes on. «Meie väikestest kogustest neile praegu ei jätku.»

Käimas on võõrasema müügihooaeg, suvelillede jaoks on veel vara. «Meil on ette valmistatud väga suur hulk suvelilli, ka sordivalik on võrreldes eelmise aastaga laiem,» lisas ta.

«Kevadine valik hakkab varsti otsa saama. Oleme müünud päris palju taimi, hulk istikuid osteti ära juba sügisel, kevadeks eriti ei jäänudki,» nentis Roht. «Meie ei too istikuid sisse näiteks Poolast, nagu enamik puukoole teeb ja siin edasi müüb. Müüme ainult oma kaupa ja kogused ei ole eriti suured.»

Hästi lähevad müügiks ka viljapuud

Puukooli taimede müügi teeb piirangute ajal lihtsamaks asjaolu, et taimed asuvad avamaal. «Ka ehituspoodide juures on ju välialad avatud,» lausus Roht. «Kuid kunagi ei või teada, kust võib viirus levida. Seetõttu peavad nii müüjatel kui ka klientidel maskid ees olema, kuigi tegutseme õues. Oleme müügi ja taimede valiku töö ümber korraldanud. Kasvuhoonest ei ole enam võimalik läbi käia, siseruumis enam liikuda ei saa. Otsime taimed ise klientidele välja.»

Roht sõnas, et Räpina aianduskooli õppemajandi leivanumber on peale lillede ka viljapuud: ploomid, kirsid ja murelid. «Samuti müüme palju marjapõõsaid,» lisas ta. «Huvi on ka viinapuude, samuti köögiviljataimede vastu – küsitakse kõiki taimi, mis süüa kasvatavad.»

Meegaste külas tegutseva Rebase talu puukooli juhil Ahti Tiirmaal on praegu nii kiire, et mõni päev pole aega kasvuhoonest ninagi välja pista. arvo meeks
Meegaste külas tegutseva Rebase talu puukooli juhil Ahti Tiirmaal on praegu nii kiire, et mõni päev pole aega kasvuhoonest ninagi välja pista. arvo meeks Foto: Arvo Meeks
Märksõnad
Tagasi üles