R, 9.12.2022

VIDEOLUGU ⟩ Loomapargis leiavad koha üha uued erilised asukad

Madis Perli
, videoreporter
Loomapargis leiavad koha üha uued erilised asukad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Emusid peab peremees Rein Kõiv oma lemmikuteks.
Emusid peab peremees Rein Kõiv oma lemmikuteks. Foto: Arvo Meeks

Rõuge vallas Saru külas tegutsev Alaveski loomapark avas tänavu külastajatele uksed õige hilja, kuid see-eest on täitunud üks pererahva unistus: seltskonda on lisandunud emud.

Alaveski loomapargi peremehe Rein Kõivu sõnul tegeles nende talu metssigade ja faasanite kasvatusega, kuni tuli võimalus Tartumaal asuva Elistvere loomapargiga teha vahetustehing. Viimast peabki peremees üheks oluliseks sammuks loomapargiks kujunemisel.

«2003. aastal tahtis Elistvere loomapark meie käest saada metsseapõrsaid, meie saime vastu ilvesekutsikad. Sellest sai alguse Alaveski loomapark, mille me avasime 2007. aastal,» rääkis Kõiv.

Kui peremees tegeleb peamiselt loomade söötmise ja nende eest hoolitsemisega, siis kaasa Ele Kõivu kanda jääb rohkem esinduslik pool ning ringkäikude läbiviimine. Perenaise sõnul loomapargi pidamine lihtne ei ole.

«Kas see nüüd on hobi või töö, ilmselt on see meil üle läinud tööks, aga kõigega tuleb hakkama saada. Kui on alustatud, tuleb edasi viia nii kaua kui võimalik,» avaldas ta oma põhimõtte.

Skandaalsed karuvennad

Alaveski loomapargis on ka neli mesikäppa. Ühes aedikus elavad vanimad, 2007. aastal sündinud emakaru Mõmpsik ja aasta noorem isakaru Harri, kes on pärit Soomest Kuusamost.

Teises aedikus askeldavad Eesti ühed skandaalsemad karuvennad Paksu ja Tillu, kes leiti 2014. aastal Väike-Maarja kandist. Reinu sõnul läksid metsatööde tõttu karuema ja poegade teed lahku ning Alaveski peremees otsustaski talle pakutud abitud mõmmikud oma hoole alla võtta.

Sellest kujunes Reinule pikk ja väsitav saaga, mis hõlmas nii kohtuteed kui ka laimu, nagu oleks mõmmikud olnud plaanis hukata. Tegelikult noorte mesikäppade elu ohus ei olnud ning tänagi sulistavad nad rõõmsalt oma mudases tiigis, paraku ilma oma venna Punnsilmata, kes lahkus siit ilmast õnnetuse tagajärjel.

«Eks karud ole meil algusest peale olnud. Eriti see emmekaru, kes on minu üles kasvatatud karuplika,» ütles Alaveski loomapargi perenaine Ele Kõiv.

Paksu ja Tillu on peremehe sõnul huvitavad ka sellepärast, et nimed nüüd enam kehaehitusega kokku ei lähe: Tillu on oma hea isuga kosunud Paksust suuremakski. Karud ongi Alaveski loomapargis üheks publikumagnetiks.

«Eks nad ole meil algusest peale olnud. Eriti see emmekaru, kes on minu üles kasvatatud karuplika,» nentis Ele. «Peale karude on meil ilvesed, põder, hirved, emud... Liike on kokku 27. Loodame, et lähiajal see arv veelgi suureneb,» lisas Rein.

Piirangute aeg on peremehe sõnul olnud keeruline ning takistusi lisas teele linnu­gripp, mistõttu uusi linde tuua ei saanud. 1. juunist aga olukord muutus ja paberimajanduse korda saamisel loodetakse juba broneeritud tulevased elanikud koju tuua. Ning kui juba toomiseks läheb, proovitakse leida veel põnevaid isendeid.

«Eelmisel aastal tõime kassikakud ja lumekakud. See aasta on toodud emud. Lähiajal loodame minna Leetu lindude järele ning Riia loomaaiast on plaanis tuua okassead,» ütles Rein.

Unistus täitus

Sel kevadel tegi Alaveski loomapark sotsiaalmeedias üleskutse, et koguda raha uue sügavkülmkambri soetamiseks. Annetusena kogusid nad üle 3000 euro, mis oli natuke üle poole vajaminevast rahast. Mai lõpust seisabki see talus oma kohal.

«Annetajate abiga saime enda unistuste sügavkülmkambri, nii et suur kummardus neile selle eest,» sõnas Rein ja lisas: «See annab meile võimaluse varuda suuremates kogustes soodsamat sööta.» Samuti toetas neid eelmisel aastal Rõuge vallavalitsus, kes aitas maksta Saksamaalt tulnud suurt toiduarvet.

Loodusesõpradele loomapargis avastamisrõõmu igatahes jätkub. Kui ilveseid peab kohati otsima teravama silmaga, et neid seejärel aupaklikust kaugusest jälgida, siis rõõmsalt tatsavaid pererahva lemmikuid emusid saab lausa käest toita – neile maitsevad võilillelehed. Samuti pole isased paabulinnud kitsid näitama oma uhket saba.

«Nemad on üldiselt siin tõesti kõige uhkemad ja tavaliselt pannakse seda saba väga harva kinni, aga me püüame ikkagi nii teha, et kõik loomad-linnud saaksid võrdselt tähelepanu. Ei ole päris nii, et ühte nunnutatakse ja teist mitte. Kõik on võrdsed ja nii saame ilmselt ka paremini omavahel läbi,» arvas perenaine Ele.

Alaveski loomapark

  • Asutatud: 2007
  • Asukoht: Saru küla, Rõuge vald
  • Eri liike: 27
  • Karude arv: 4
Märksõnad
Tagasi üles