P, 2.10.2022

Reovees jätkus viiruse vähenemine

Lõuna-Eesti Postimees
Reovees jätkus viiruse vähenemine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Reoveeuuringu tulemused 31. mail – 4.juunil.
Reoveeuuringu tulemused 31. mail – 4.juunil. Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad Lõuna-Eestis viiruse taandumist, kuigi Põlva linnas on näitaja kõrgel ning Võrus ja Tõrvas mõõdukal tasemel.

Teistes Lõuna-Eesti suuremates asulates näitavad reoveeproovid koroonaviiruse vähest kohalolu või puudumist. Need «rohelised» asulad on Valga, Antsla, Otepää, Värska ja Räpina.

Kui veel nädala eest leidus viiruse leviku Eesti kaardil mitmeid tumepunasega märgitud asulaid, mis viitasid reovee väga suurele viirusesisaldusele, siis selle nädala uuringu tulemusi kajastav kaart on värvunud pea ühtlaselt roheliseks ja kollaseks ehk koroonaviiruse kogus reovees on valdavalt vähene või mõõdukas.

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni sõnul on langust näha ka varem püsivalt väga suure viirusesisaldusega proove andnud Ida-Virumaa linnades, mis on nüüd jõudnud mõõdukale tasemele.

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Suuremate linnade puhul kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda, andes usaldusväärse pildi asula nakkustasemest.

Väiksematest asulatest võetakse punktproove, mis näitavad olukorda proovivõtu hetkel. Punktproovid on kergemini mõjutatavad, mistõttu tuleks neid vaadelda pigem mitme nädala võrdluses kujunenud trendi hindamiseks kui hetkeolukorrast lõpliku pildi saamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles