Eestis levib uus linnugripitüvi

LEPM
Copy
Euroopas esineb endiselt lindude gripi puhanguid kodulindudel.
Euroopas esineb endiselt lindude gripi puhanguid kodulindudel. Foto: Arvo Meeks / LEPM

Eestis on tuvastatud kõrge patogeensusega ja teistele loomadele ja lindudele edasikanduv linnugripitüvi H5N1.

Kui tavaliselt lõppeb lindude gripi levik lindude pesitsusajaga, siis sellel aastal pole gripi levik pidurdunud. Endiselt tuvastatakse lindude grippi ka Eesti lähiriikides, teatas põllumajandus- ja toiduamet.

Põllumajandus- ja toiduameti peadirektori asetäitja Hele-Mai Sammeli sõnul on Euroopas, sealhulgas Eestis levinud peamiselt kõrge patogeensusega lindude gripi viiruse tüved H5N8 ja H5N1.

"Viimast tüve tuvastati mais Matsalus kahel hukkunud merikotka pojal ning eelmisel nädalal Pärnumaal, Läänemaal ja Ida-Virumaal hukkununa leitud lindudel," ütles Sammel.

Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) ja Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) ülevaate kohaselt leitakse erinevalt varasematest hooaegadest käesoleval aastal veel varasuvelgi endiselt palju väga nakkava lindude gripi tagajärjel hukkunud metslinde.

Samuti esineb Euroopas endiselt lindude gripi puhanguid kodulindudel. "Kuna käes on lindude pesitsusaeg, siis erinevate liikide linnupoegadel, eriti just veelindude ja röövlindude poegadel on suur risk nakatuda ja surra," märkis Sammel.

Lindude gripi H5N1 viirusetüve on Hollandis tuvastatud kahel rebasel ja H5N8 viirusetüve hülgel Ühendkuningriigis ja Rootsis.

"Viiruse ülekandumine imetajatele on kindlasti murettekitav, sest see näitab, et viirus muteerub ning levib ja kohaneb paremini. Amet asub uurima surnuna leitud või kütituid rebaseid lindude gripile, et saada ülevaade, kas ka Eestis viirus imetajale kandub," lisas Sammel.

Euroopas ei ole mitte ühestki inimese lindude gripi viirusesse nakatumisest teavitatud. ECDC on inimeste nakatumise riski lindude grippi Euroopas hinnanud väga väikeseks ja töö tõttu lindudega kokku puutuvate inimeste nakatumise riski väikeseks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles