Valgas jagub veel palju vabu vaktsineerimisaegu

Nii Valga vallas kui Valgamaal laiemalt on koroonaviirus laialt levimas. Huvi vaktsineerimise vastu on samas leige. Fotol hiljutine vaktsineerimine Valga spordihallis. FOTO: Lugeja foto

Homme, 11. juunil kell 15–21 toimub Valga spordihallis covid-19 vaktsineerimine. Täna hommikuse seisuga oli 150-st vabast ajast broneeritud 57 ehk et homseks on Valgas vaktsineerimiseks saada ligi sada aega.

Registreerida saab www.digilugu.ee või telefonil 1247. Kuid kui vabu aegu on üle, siis võetakse vaktsineerida soovijad vastu ka kohapeal ja ilma eelregistreerimata.

Kasutatakse vaktsiini Moderna, mis on mRNA põhine vaktsiin. Nelja nädala pärast tuleb teha ka teine vaktsiinisüst, et saavutada tõhus kaitse.

Vaktsineerimist viib läbi eratervishoiuasutus S Silmarõõm OÜ.

COVID-19 vaktsineerimise töörühma juht Marek Seer lausus, et koroonaviiruse kolmas laine tuleb sügisel suure tõenäosusega ja meil ei ole selle vastu paremat meedet kui võimalikult laiapõhjaline vaktsineerimine. «Iga inimene saab siin anda oma panuse enda ja teiste kaitsmiseks just vaktsineerides ning tehes seda nüüd, et saavutada kaitse sügiseks. Nii et kui veel kõhkled, siis tasub mõtelda, kuidas sina saad anda oma panuse selleks, et lapsed saaksid käia koolis, et vanaemad saaksid lastelastega kokku ja et me taaskord ei peaks Eestit lukku keerama. Garantiisid ei ole, loomulikult, aga see on hetkel parim teadaolev võimalus, mis meil on. Seejuures vaktsineerides ennast kaitseme ka neid, kes ei saa end näiteks tervislikel põhjustel vaktsineerida.»

Korduma Kippuvad Küsimused COVID-19 vaktsineerimise kohta:

Miks vaktsineerida ennast COVID-19 ehk koroonaviiruse vastu?

Haiguse kulg on ettearvamatu ning see võib kahjustada nii noore kui ka vanema inimese tervist ja elukvaliteeti pikaks ajaks.

Kõik Eestis saada olevad vaktsiinid vähendavad rasket haigestumist ja haiglasse jõudmist. Näiteks Iisraeli ja Ühendkuningriikide kogemus näitab, et raske haigestumine väheneb enam kui 80%.

Vaktsineerimine leevendab inimesele piiranguid: näiteks praegu ei pea vaktsineerimiskuuri läbinu lähikontaktsena või piiri ületades isolatsiooni jääma 6 kuu jooksul alates kuuri läbimisest. Vaktsineerimistõend hakkab peatselt andma võimalusi lihtsamaks reisimiseks ja näiteks suurüritustel osalemiseks.

Vaktsineerimine lubab taastada haiglates plaanilise ravi mahu. Teised tervisehädad pole maailmast kadunud. Inimesed saavad kiiremini ravi, mida nad vajavad.

Iga vaktsineeritu loeb – nii kaitseme kõige nõrgemaid, kes terviseseisundi tõttu ennast vaktsineerida ei saa. Nemad võivad olla meie vanemad, lapsed, sõbrad, tuttavad või lihtsalt tänaval möödujad.

Kes saavad vaktsineerida?

COVID-19 vastu oodatakse vaktsineerima kõiki Eesti elanikke alates 16. eluaastast.

Vaktsineerimine lükatakse ajutiselt edasi, kui sul on parajasti kõrge palavik, põed hetkel COVID-19 haigust või oled olnud lähikontaktne.

Millal on end kõige mõistlikum covid-19 vastu vaktsineerida?

Soovitame vaktsineerida esimesel võimalusel. Tõhus kaitse tekib kuni kahe nädala jooksul pärast teist vaktsiinidoosi Selleks, et sügisese viirustelaine ja võimaliku covid-19 kolmanda levikulaine ajaks kaitstud olla, tuleb kaitsesüstid kätte saada juba suvel.

Mida teha ja arvestada enne vaktsineerimist?

Mine kohale õigeaegselt või anna esimesel võimalusel teada, kui ei saa minna. Nii väldime dooside kadu ja saame meie inimesed kiiremini vaktsineeritud.

Vaktsineerimisele tulles kanna maski ning tule kohale ainult tervena.

Pane vaktsineerimisele tulles selga sellised rõivad, et riietumine oleks mugav. COVID-19 vaktsiinid süstitakse õlavarde.

Arvesta, et pärast vaktsineerimist pead veel 15 minutit kohapeal tervishoiutöötaja jälgimise all olema juhuks, kui pärast vaktsineerimist peaks enesetunne halvenema.

Juhime tähelepanu, et COVID-19 vaktsiinide ja teiste vaktsiinide manustamise vahe on soovituslikult vähemalt 14 päeva.

Mida arvestada pärast vaktsineerimist?

Pärast vaktsineerimist võivad esineda kõrvaltoimed. Tüüpilisemad kerged kõrvaltoimed COVID-19 vaktsiinidel on süstekoha valu ja turse, peavalu, palavik, halb enesetunne, iiveldus, lihasvalu ja liigesvalu. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga.

Kui sul tekib vaktsineerimise järel tõsisem või üle kolme päeva kestev tervisehäda, helista perearstide infotelefonile 1220.

Kui mul on küsimusi COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta, siis kuhu pöörduda?

Paljudele küsimustele on vastused veebilehel www.vaktsineeri.ee

Küsimustele aitab vastuseid leida ka riigi infotelefon 1247

Tagasi üles
Back