Valgamaa puidufirmasid nörritab pesitsusrahust tulenev käibelangus

LEPM
Copy
Agu Kabrits.
Agu Kabrits. Foto: Arvo Meeks / LEPM

Valgamaa metsandusettevõtted pöördusid omavalitsuste liidu poole leidmaks lahendust töömahtude vähenemisele, mille tingis pesitsevaid linde ja ökosüsteemi säästev seaduslik raierahu.

"Meie kandi ühe olulise tööandja, OÜ Valga Puu tegevus on raierahu tagajärjel tänaseks seiskunud, sundpuhkusele saadeti 120 töötajat," ütles Valgamaa Omavalitsuste Liidu esimees Agu Kabrits pressiteate vahendusel. "Juba on mitmed puidutööstused teada andnud raskustest vajaliku toorme hankimisel. On oht, et kui olukord selliselt jätkub, siis seiskub peagi ka puidu järeltöötlemisega seotud ettevõtete tegevus. Ettenägematu tööseisak mõjutab tuhandete inimeste töökohti. Oleme kohtunud kohalike metsa- ja puiduettevõtjatega ja mõistame nende muret."

"Keegi ei alahinda looduskaitselisi vajadusi, kuid niivõrd olulise sektori piiramisel peab sellega kaasas käima mõistlik üleminekuperiood, et ettevõtted jõuaksid oma töö ümber korraldada," selgitas Tõrva vallavanem Maido Ruusmann. "Samuti on vaja kompensatsioonimehhanisme tegevuse katkemisega toimetulekuks. Kui riik toetas üleöö uksed sulgenud turismiasutusi, tuleb sel ka metsanduses solidaarne olla."

"Praegu tunnevad nii metsa- ja puiduettevõtjad kui kohalikud omavalitsused, et neid pole raierahuarutellu kaasatud ja otsused on läbimõtlematud ning tehtud tagaselja," lisas Ruusmann. "Suvise raierahu mõju on oluliselt laiem kui ainult keskkonnaküsimus. Lisaks ettevõtjatele puudutab küsimus ka kohalike omavalitsuste toimetulekut, sest kui tööstus satub raskustesse, kaovad piirkonnast kõrgepalgalised töökohad ja maksutulu. Rääkimata puidu, ehitusmaterjalide ja kütte hinnatõusust, mis piirangutega paratamatult kaasneb ning millel on vahetu mõju maaelanike toimetulekule."

Valgamaa omavalitsusi ja ettevõtjaid ühendavad liidud otsustasid koostada ühispöördumise peaminister Kaja Kallasele, keskkonnaminister Tõnis Mölderile, Riigikogu keskkonnakomisjonile ja keskkonnaametile, et juhtida riigi tähelepanu raierahuga seotud probleemidele ning teha ettepanekud võimalike lahenduste osas.

Märksõnad

Tagasi üles