N, 2.02.2023

Galerii ⟩ Valgamaa maakaitsepäeval anti üle maakonna kõrgeim autasu

Arvo Meeks
, fotograaf
Valgamaa maakaitsepäeval anti üle maakonna kõrgeim autasu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Tõrvas peetud maakaitsepäeval peeti tuletseremoonia ning anti üle Valgamaa kõrgeim autasu, milleks on vapimärk.

Valgamaa vapimärgi pälvis spordiedendaja Rein Leppik.

1954. aastal Tõrvas sündinud ning seal koolis käinud Leppik lõpetas toonases Tartu Riiklikus Ülikoolis kehakultuuri eriala ning on olnud seotud spordi kogu oma elu. Noorsportlasena on ta osalenud Eesti noorte koondvõistkonnas kergejõustikus ning hetkel on maakonna noorterekordid 800 ja 1500 meetris tema nimel. Kogu oma teadliku elu on Leppik olnud seatud Valgamaa ning piirkonna spordi arendamisega. Rein Leppik on alates 1995. aastast juhtinud Valgamaa maakondlikku sporditööd, 1995.-2008. aastatel Valga maavalitsuses spordipeaspetsialistina. Alates 2009. aastast kuni tänaseni Valgamaa Spordiliidu tegevjuhina.

Tema juhtimisel korraldab Valgamaa Spordiliit maakonna meistri- ja karikavõistlusi, annab välja meistrimedaleid ja tiitleid. Maakonnas toimuvad igal aastal nii tali- kui suvemängud kolme Valgamaa omavalitsuste vahel.

Rein Leppik on ellu kutsunud mitmeid Valgamaal nüüdseks traditsioonilisi spordisündmusi: Valga-Valka Rahvajooks, Eesti esimese olümpiavõitja Alfred Neulandi mälestusvõistlused tõstmises, Tõrva-Helme vabariiklik maleturniir, Tõrva-Helme Kergejõustikupäev olümpialastega, Heategevuslik Teatejooks Valgas. Maakonnas toimuvad Valgamaa jooksusarja etapid, suusaseriaal, discgolfi karikasari Õrus ja teised ülemaakondlikud liikumisüritused.

Maakonnas on korraldatud 1995.-2020. aastatel üle-eestilisi suurvõistlusi, mille peakohtunikuks on olnud tema ise - Eestimaa Talimängud Otepääl 2001, Eestimaa Suvemängud Valgas 2007, Eestimaa Talimängud Valgas 2017, lisaks Eesti Väikelinnade suve-, talimängud nii Tõrvas kui ka Otepääl.

Spordiliidu tegevjuht on ka Valgamaa võistkondade kokkupanija üle-eestilisteks võistlusteks, korraldanud koolispordi maakondlikke võistlusi, kehalise kasvatuse õpetajate koolitusi, koostööpäevi Võrumaa õpetajatega ning Valka rajooni spordiaktiiviga. Tihe on olnud koostöö ka Valgamaa koolide kehalise kasvatuse õpetajate ainesektsiooniga.

2014. aastal oli Valgamaa Eestimaa spordipealinn ja koostöös Valga Maavalitsusega viidi läbi nii liikumisseminare, rattapäeva. Igal aastal alates aastast 1996 koostatakse Valgamaa Sporditeatmik, kus on sees aasta sporditulemused ja edukamad maakonna sportlased, klubid, aktivistid.

Alates 1995. aastast valitakse ka Valgamaa edukamaid sportlasi, aktiviste, treenereid ja viiakse läbi tunnustusüritust valitutele koostöös Valgamaa Omavalitsuste Liiduga.

Valgamaa tasakaalustatud arengule on oluline, et toimuvad ülemaakondlikud spordiettevõtmised, millesse on haaratud nii Valga valla, Tõrva valla ja Otepää valla täiskasvanud, koolnoored kui ka seeniorsportlased.

Valgamaa Vapimärk on maakonna kõrgeim autasu, mida antakse elutöö eest neile, kes oma töö ja tegevusega on kaasa aidanud Valgamaa arengule.

Võidutuli jagati laiali

Presidendi läkitatud võidutuli saabus Tõrvasse Vabadussõja mälestussamba juurde motoeskordi saatel ning esimesena tervitas tuld Valgamaa malevapealik Kaido Lusik. Valgamaa omavalitsuste liidu esimees Agu Kabrits jagas tule Valga, Otepää ja Tõrva vallavanemale.

Tuletseremoonia eel võis Tõrva gümnaasiumi pargis osa saada kaitseliidu Valgamaa maleva relvanäitusest, näidislahingust, temaatilisest väljapanekust ning naiskodukaitse sõdurisupist.

Märksõnad
Tagasi üles