Seto Folgi programmijuht: «Kokku tulid täpselt need, keda siia ootasime.»

Mati Määrits
, reporter
Copy
Seto folgi teine päev. Publik tundis end ülihästi.
Seto folgi teine päev. Publik tundis end ülihästi. Foto: Arvo Meeks / LEPM

Seto Folgi programmijuht Mati Tubli tõdes laupäeva viimastel tundidel, et ettevõetu kujunes tänavu üksnes Eesti artistide festivaliks.

«Kokku tulid täpselt need, keda siia ootasime. Programmi kokkupanemine algas juba eelmisel aastal, mil folk tuli paraku ära jätta. Enamus mullustest esinejatest on sellesse aastasse üle kandunud – ära jäid vaid välisartistid. Aga nad on suure tõenäosusega tulemas järgmisel aastal.»

Tõeline Seto Folgi eri, mida ei ole enne olnud, oli korraldaja tõdemusel Puuluubi esinemine koos trummar Tõnu Tubliga. «Paljud artistid – Curly Strings, Nagy Bögö, NOËP - tulid siia oma uue albumitega. Ammu pole folgil käinud ansambel Angus. Uutest tulijatest pärimusmuusika maastikul meeldisid väga avamisel üles astunud Maru, Aegluubis ning duo Mann & Juula. Olin neist lausa lummatud ning neile tahaks kindlasti anda pika kontserdi võimaluse.»

Nähes kõiki neid bände ja lava ees hüppavat publikut, tõdes programmijuht, et artistid pole ammu lavadel olnud ning inimesed festivalil käinud. «Seetõttu võib endast mõelda lausa kui maailmaparandajast, kellel on võimalik inimestele rõõmu pakkuda. Maailm läks natuke ilusamaks – just selline mõte käis läbi Justamenti kuulates.»

Küsimusele Setomaa-sidemete kohta kostis Tubli: «Minu vanavanaema on pärit Petserimaalt, mistõttu seto veri liigub ka minus. Ka paljud muusikutest sõbrad elavad siin ning ikka käid nendel külas.»

Viha tegemisega on veel aega

Seto Folgi teine päev pakkus mitmesugust tegevust lastele, kes said meisterdada tuulelohet, õppida väikekannelt või lihtsalt mängida. Lääne-Virumaalt tulnud pereema Rita Liiv-Pohlak Lääne-Virumaalt aga käis vihategemise töötoas.

«Olen ka ise viha tegemist katsetanud, aga õpetaja andis tunduvalt parema idee. Nimelt peab viht nii kohev olema, et sinna soe sisse jääks. Viha pikkuse kohta ei öelnud ta midagi – soovitas rohkem teha, et küll siis hakkab ka paremini välja tulema. Praegu pidavat viha tegemiseks isegi natuke vara olema, kuna kõik lehed ei ole veel päris välja arenenud. Ma ise teadsin, et jaanipäeva paiku on viimane piir,» rääkis ta.

Seto Folgil pole naine varem käinud. «Väga vahva festival on! Just see väiksus on eriline. Curly Strings oli muidugi tuttav ja NOËPi oli huvitav vaadata. Nedsaja küla bändi ei olnud me varem näinud – väga kihvt oli!» muljetas ta.

Märksõnad

Tagasi üles