R, 9.12.2022

Urvaste kihelkond otsib lippu

Sten Mahov
Urvaste kihelkond otsib lippu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Urvaste kihelkonna lipu kujunduses võiks kasutada piirkonna maastikumotiive või maamärke.
Urvaste kihelkonna lipu kujunduses võiks kasutada piirkonna maastikumotiive või maamärke. Foto: Arvo Meeks
  • Lipp soovitakse kinkida ka kihelkonna suurematele külakogukondadele
  • Lipul võiks olla esindatud kihelkonna sümboolika
  • Lipukavandeid oodatakse 1.augustiks

Kunagised Antsla, Urvaste ning Sõmerpalu vallad, mis praegu Antsla ning Võru valla koosseisu kuuluvad ning koos Urvaste kihelkonna moodustavad, otsivad oma lippu, et selle all kihelkonnapäevi pidada ning kogukondlikku ühtsustunnet luua.

Nagu tõdesid Võru ning Antsla valla kultuuriametnikud, ei ole Eestis neile teadaolevat palju kihelkondi, millel oma lipp ning kus ka aktiivselt kihelkonnapäevi peetakse. Urvaste kihelkonnapäev sai alguse juba 1931. aastal, mil leidis aset esimene Urvaste laulupäev.

Iga kahe aasta tagant peetavat kihelkonnapäeva korraldab tänavu sügisel Võru vald. «Oleme juba aastaid arutanud, et meil võiks olla oma kihelkonna lipp. Enne, kui vallad ühinesid, oli Sõmerpalul kihelkonnaga suurem koostöö, praegu on vald suureks läinud. Mõtlesime, et lipp oleks hea sümbol piirkonnale, samuti näitaks see kodukonna ühtsust. Setomaal on oma lipp olemas - vaatasime, et meil võiks ka olla,» lausus Võru valla kultuurispetsialist Maarika Rosenberg.

Kihelkonda iseloomustav sümboolika

«Tänavu kulub korralduslikule ettevalmistusele vähem aega, seega tundus olevat õige aeg nüüd välja töötada lipukavandite statuut ja kord,» lisas Antsla kultuuri- ja noorsootöö spetsialist Merle Tombak.

Konkurss lipu leidmiseks kuulutati välja juuli algul, töid oodatakse 1. augustini. Seejärel valib komisjon välja kolm kavandit, mis rahvahääletusele suunatakse. «Väga uhke, kui saame juba tänavu lisaks vabariigi ning korraldaja valla lipule vardasse tõmmata ka kihelkonnalipu,» täheldas Tombak.

Maarika Rosenberg, Võru valla kultuurispetsialist

«Kunstnikelt tulevad huvitavad ideed, mille peale ise ei tulegi. Eks ta peaks ikka sümboliseerima kihelkonna omapära, värve, maastikku.»

Seda, milline lipp olema peaks, ette ei kirjutata. Küll aga võiks see sisaldada kihelkonda iseloomustavat sümboolikat.

Kunstnikelt tulevad huvitavad ideed, mille peale ise ei tulegi. Eks ta peaks ikka sümboliseerima kihelkonna omapära, värve, maastikku,» märkis Rosenberg ning lisas, et piirkonna sümbolid on nii Tamme-Lauri tamm, Heimtali ja Urvaste kirik kui ka kihelkonda läbiv Pühajõgi.Tombaku meelest võiks lipul olla ka motiive kihelkonna rahvarõivastest või värvi- ja mustrikombinatsioone. Väiksemad lipud soovitakse kinkida ka suurematele kihelkonna külakogukondadele.

Ehkki Urvaste kihelkonnapäeva oli plaanis korraldada juba möödunud aastal, lükati see koroonakriisi tõttu selle aasta sügisesse. Et paljud kollektiivid on piirangute pärast olnud pausil ning pole saanud proove teha, korraldatakse tavaliselt mitmesaja esinejaga muusika- ning tantsupäev tänavu teisiti. Heimtali kirikus leiab aset konverents, kus meenutatakse ja arutletakse kihelkonna mineviku ja tuleviku üle, ning Urvaste kirikus kontsert.

Tulemas nii ooperitäht kui lembelaulik

18. septembril aset leidev pidu pealkirjaga «Juurte juurde» toob kodukanti tagasi laia maailma läinud sädeinimesed, muusikud ja teised. Näiteks on oma nõusoleku juba andnud ooperilaulja Väino Puura ning lembelaulik Uku Suviste. «Muidu on suur rahvapidu, kus tantsijad-lauljad koos, aga tänavu on kirikutepõhine. Aset leiab lipu sisseõnnistamine, samuti korraldame valgusinstallatsiooni möödunud pidudest,» tutvustas üritust Rosenberg ning avaldas lootust, et võimalikest koroonapiirangutest hoolimata pidu siiski toimuda saaks. «Eks me natukene kardame, on ju viiruseperiood. Plaanime näidata otseülekandeid Facebookis ja teistes kanalites.»

Märksõnad
Tagasi üles