R, 9.12.2022

Filmi Vargamäel märkab värvilist ja ergast Setomaad

Maarius Suviste
, reporter
Filmi Vargamäel märkab värvilist ja ergast Setomaad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maalija Ingrid Ulst sätib Filmi Vargamäel Mäe Andrese tagakambri seinale oma teoseid.
Maalija Ingrid Ulst sätib Filmi Vargamäel Mäe Andrese tagakambri seinale oma teoseid. Foto: Hanna-Ly Sildva
  • Filmi Vargamäel on üleval Ingrid Ulsti näitus «Pihlamarjade maa»
  • Väljapanek on inspireeritud Setomaast, selle loodusest, sümbolitest ja tavadest
  • Vaatamiseks on 11 maali, neist kolm puidumaali ja ülejäänud lõuendil

Võrumaal asuva Filmi Vargamäe külastuskeskuse Mäe Andrese tagakambri seintel on kunsti nautimiseks välja pandud killuke Setomaad.

Näitus «Pihlamarjade maa» on inspireeritud Setomaast, selle loodusest, sümbolitest ja tavadest. «See sündis ideest kajastada värvilist ja erksat Setomaad mind kõnetavate kohtade ja teemade kaudu,» ütles piltide autor, Filmi Vargamäe tegevjuht Ingrid Ulst.

Näituse pealkiri on just säärane konkreetsel põhjusel. Ulst jumaldab pihlakaid, mis lisaks imelisele välimusele ja tervisele kasulikele omadustele on oluline sümbol seto kultuuritraditsioonis ja uskumustes. Ja just seda Setomaa tema silmis kokkuvõtteks ongi: kodune ja väekas pika ajalooga maanurk nagu küps pihlakakobar, maratsäuk.

Ulst mainis, et Setomaa-sarja mõttele alusepanija oli Tea Korela Saatse muuseumist. «Mul on eelmise aasta augustist varasemate tööde rändnäitus Eestimaal ringi rändamas, praegu on see Saaremaal Salmes. Tea nägi selle näituse postrit ja uuris, kas olen midagi maalinud ehk ka Setomaa teemal ja kas tahaksin seda Saatse muuseumis eksponeerida.»

Väljapaneku viimane maal «Seto suvine» valmis pärast jaanipäeva, et kohe näitusele rännata.
Väljapaneku viimane maal «Seto suvine» valmis pärast jaanipäeva, et kohe näitusele rännata. Foto: Hanna-Ly Sildva

Piirangud panid kunsti tegema

Sealt ta tuligi mõttele, et võiks ühe Setomaa-sarja teha, kuivõrd seni ei olnud ta konkreetselt selle piirkonnaga seoses midagi maalinud.

«Ja see sari peab tulema erksavärviline nagu enamik mu töid. Spontaanse eneseväljenduse kõrval on teine asi, mis mind maalimise juures köidab, just võimalus värvidega mängida,» kirjeldas Ingrid Ulst oma toonast mõttekäiku. «Olen maalimise kaudu taasavastanud lapsepõlvest tuttava, aga täiskasvanuna unustatud tõsiasja, et maailm on väga värviline paik. Ja selliseks see Setomaa-sari sai ka.»

Näitus «Pihlamarjade maa» on inspireeritud Setomaast, selle loodusest, sümbolitest ja tavadest.

Kõik näitusel olevad maalid on maalitud sel aastal, aasta algusest kuni suveni. Kõige aktiivsem maalimise aeg jäi autori sõnul koroonapiirangute aega märtsis ja aprillis, kui praktiliselt kogu kultuuritegevus oli välja suretatud. Väljapaneku viimane maal «Seto suvine» valmis pärast jaanipäeva, et kohe juuli alguseks näitusele rännata.

Pildid valmisid kodus, kus ta tavaliselt maalibki. «Enamasti töötangi kodus ega pea selleks, et inspiratsiooni saada ning maalida, kusagile kaugele rändama. Mul on hea kujutlusvõime ja visualiseerin päris sageli oma ideed mõttes ning siis panen need lõuendile,» selgitas Ulst, kes on ka teatritegija: «Lavastamisega, muide, on samamoodi: mu visioon on sageli päris detailne ja selge.»

Maalija Ingrid Ulsti Setomaa-sarja stiilinäide
Maalija Ingrid Ulsti Setomaa-sarja stiilinäide Foto: Hanna-Ly Sildva

Maalimine kui eneseväljendus

Maalimine on talle oluline eneseväljenduse liik, nii nagu ka teater, muusika ja tants. Enamasti sünnivad tema maalid spontaanselt mõne mõttevälgatuse või mälupildi ajel, mis kannustab ideid kiiresti lõuendile visandama.

«Võtsin sihiks panna lõuendile täpselt see Setomaaga seonduv koht või teema, mis kerkib üles konkreetselt päeval, kui pintsli kätte võtan. Ja iga maalimispäev tõi oma teema, mille kõigi läbiv element on Setomaa,» märkis ta. Selline ideedega ühe sarja raames töötamine oli talle esmakordne, aga kokkuvõttes lahe kogemus.

Näitusel on 11 tööd, neist kolm puidul ja ülejäänud lõuendil. Neid saab vaadata Rõuge vallas Vastse-Roosa külas asuvas Filmi Vargamäe külastuskeskuses septembri keskpaigani.

Rääkides tema enda otsesest seosest maalitava piirkonnaga, tõdes Ingrid Ulst, et tal on isiklik seos Setomaaga. Tema enda juured on emapoolse vanaisa Heino (Feodor) Piusi ning tema pere kaudu Setomaal Saatses, täpsemalt Ulitina külas.

Märksõnad
Tagasi üles