R, 9.12.2022

GALERII ⟩ Taevaskojas hävis tules elumaja

Täiendatud pererahva ja päästjate kommentaaridega
Mati Määrits
, reporter
Taevaskojas hävis tules elumaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Teisipäeval kella poole üheksa ajal hommikul süttis Põlva vallas Taevaskoja külas elumaja.

Põlva päästekomando meeskonnavanema Argo Puna sõnutsi oli maja päästjate saabudes lausleegis.

«Juurdepääs oli raskendatud. Tulime üle Otteni silla ning autod jäid ühes pehmes kohas kinni. Tuli läks lahti teiselt korruselt, selle leviku suutsime piirata ligi tunniga. Pererahvas oli väga tubli, sest lahkus majast õigeaegselt, mistõttu kannatada ei saanud. Siiamaani otsime veel koldeid,» rääkis meeskonnavanem keskpäeval.

Kuna tegemist oli teise astme tulekahjuga, olid lisaks põlvalasele kustutamas Võru ja Räpina kutselised komandod ning vabatahtlikud Võnnust. Hoone sai põlengus rängalt kannatada, selle teine korrus ja katus hävisid.

Tallinlannast perenaine eeldas, et tulekahju sai alguse ümber kukkunud puhurist, mis kukkus poroloonmadratsile. «Kaksikutest kümneaastased poisid magasid üleval ning ilmselt üks nendest lõi puhurile kogemata käega pihta. Kõik toimus nii kiiresti, sest poroloonmadrats süttib ju kohe,» rääkis ta.

Peremees seevastu oli kindel, et süttis hoopis kaltsuvaip. «Tundsin alumisel korrusel küll kärsalõhna, kuid arvasin, et see tuleb soemüürist. Siis aga jõudsid juba poisid alla. Nad olid hommikul puhuri tööle pannud ja see kukkus maha kaltsuvaiba peale ning läks ilmselt lühisesse. Läksin üles ja üritasin tekiga tuld summutada. Aga leegid olid juba suured ning raske oli hingata. Tahtsin veel ämbriga vett visata, aga ei suutnud seal enam olla.»

Häirekeskusse helistas perenaine kohe, kui sai aru, et maja põleb. «Kassi viskas abikaasa aknast alla ja see on siiamaani metsas redus,» sõnas ta.

Perenaine tunnustas päästjaid, kes tõid pärast leekidest jagusaamist alumiselt korruselt väga palju asju – raamatuid, plaate ja isegi ühe laua – välja. Alles seejärel lasti kogu majale suur vesi peale. «Aga vaevalt seda hoonet on enam võimalik taastada,» avaldas ta arvamust.

Meeskonnavanem Argo Puna teadis, et omaaegse pererahva haritlastest külaliste hulgas oli ka Lennart Meri, kes oli maja «Viimse reliikvia» võtete ajal avastanud ning seda oma tuttavatele soovitanud. «Siinsamas läheduses pidas omaaegne Taevaskoja kolhoos oma jaanitulesid,» meenutas ta.

Märksõnad
Tagasi üles