Janika Lõiv tegi tubli olümpiadebüüdi, šveitslannad ajalugu

Madis Perli
, videoreporter
Veel 2016. aastal oli Janika Lõiv harrastussportlane, kuid viis aastat hiljem olümpiamängude 17. maastikurattur. Foto: Madis Veltman

Valgamaalt Sooru külast pärit Janika Lõiv (31) tegi Tokyo olümpiamängudel naiste maastikurattasõidus hea võistluste ning saavutas 38 võistleja hulgas 17. koha, jõudes viie aastaga harrastussportlasest rattamaailma eliiti.

Alates 2016. aastast jalgrattasõidule keskendunud Janika Lõiv läks Tokyo olümpiamängudel naiste maastikurattasõidu starti esikümne mõtetega, kuid Tokyost umbes 150 kilomeetri kaugusel asuva Izu keskuse tehniline rada pani sportlased korralikult proovile, viies neid üle suurte kivide, hüpete, sildade ning järskude tõususe ja languste. Nii jäi ka Lõivul unistuse täitumisest sel korral veidi puudu.

Juba esimestel ringidel hakkas juhtuma, kui võistluse üks favoriite prantslanna Pauline Ferrand-Prevot kukkus takistusel ja tema ratas mäest alla veeres. Ehkki ta jõudis poodiumikonkurentsi tagasi, siis peagi jäi ta rivaalidest maha.

1,3-kilomeetrise stardiringi järel hoidis Janika Lõiv 13. kohta, jäädes liidrist maha 22 sekundiga. Edasi tuli võtta viis 3,85 kilomeetrist ringi. Esimese pikema ringi järel juhtis šveitslanna Jolanda Neff, Lõiv langes 19. positsioonile, kaotust liidrile 1.40.

Teise ringi lõpetas Lõiv 18. kohal, vahe liidri Neffiga kärises juba kolme ja poole minuti peale. Kolmandal ringil Lõivu positsioon ei muutunud, kuid esikolmikus võtsid juhtohjad šveitslannad. Viimasele ringile suundus Neff pooleteistminutilise eduga rahvuskaaslaste Linda Indergandi ja Sina Frei ees.

Olümpiavõitjaks kroonitigi Jolanda Neff ajaga 1.15.46. Hõbe Freile ja pronksmedal Indegrandile. Sellega tegid šveitslannad ajalugu: kunagi varem polnud ükski riik jalgrattaspordialal võtnud kolmikvõidu.

Finišisirgele suundus Janika Lõiv naeratusega ja ei pidanud paljuks Izu keskusesse kogunenud kaasaelajatele lehvitada. Tasuks olümpiadebüüdil 17. koht. Kaotust võitjale kogunes 7.31.