Lõuna-Eestisse hangitakse kaitseväe välihaigla

Tartus kaitseväe akadeemia matkekeskuses komplekteeritakse välihaiglat, et toimetada see Kuressaarde. FOTO: Margus Ansu

Sõjalise meditsiinivõimekuse suurendamiseks hangib kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) 2. jalaväebrigaadile välihaigla kogumaksumusega 10,2 miljonit eurot.

Leping sõlmiti ASiga Semetron. «Eesti ettevõtte poolt toodetav välihaigla on väga hea kvaliteedi ja funktsionaalsusega ning igati konkurentsivõimeline. Meil on hea meel, et saame teha koostööd kodumaise tootjaga nii olulises valdkonnas nagu sõjaline meditsiin. Kuna AS Semetroniga on meil varasemast hea koostöökogemus, siis usume ka selle projekti õnnestunud elluviimisse,» märkis RKIK elutoetuse kategooriajuht Kadi-Kai Kollo.

Välihaigla abil hakatakse 2. jalaväebrigaadile pakkuma meditsiinitoetust erakorralise meditsiini, esmase kirurgia, intensiivravi, põetusravi ja ambulatoorse ravi osas. Kaasaegse meditsiini nõuetele vastav aparatuur ja loodav töökeskkond võimaldab osutada meditsiiniabi Eestis nõutaval tasemel.

Välihaigla tagab nii iseendale kui ka jalaväebrigaadi teistele meditsiiniüksustele meditsiinilogistika, sealhulgas varustamise steriilse kirurgiamaterjali ja meditsiinilise hapnikuga, mida on võimalik kohapeal valmistada. Lisaks on üksus vajadusel iseseisev elektri ja puhta vee tootmisel.

Kaitseväe meditsiinivõimete arendamise eest vastutaja kolonelleitnant Lauri Bender lisas: «2. jalaväebrigaadile välihaigla hankimisega kõrvaldatakse üks olulisemaid võimepuudujääke kaitseväe meditsiiniteenistuse sõja- ja katastroofivalmiduses. 1. jalaväebrigaadi välihaigla eelnev väljaarendamine ja kasutuselevõtt on võtnud aega kümmekond aastat ning andnud kaitseväe meedikutele hindamatuid kogemusi. Sellest lähtudes soovime 2. jalaväebrigaadi välihaigla nüüd varustuse osas samale tasemele arendada kahe aastaga.»

Välihaigla koosneb 17 erifunktsioonilisest konteinerist ja kuuest kõrgsurveballoonidega püstitatavast telgist, millele lisanduvad ühendustelgid. Modulaarne ülesehitus võimaldab välihaiglat jagada väiksemateks iseseisvalt tegutsevateks osadeks ning seda kasutada koos teiste militaar- ja tsiviilraviasutustega. Kiire püstitatavus ja kokkupakitavus ning kompaktne transpordiasend standardsetes merekonteinerites tagavad välihaiglat kasutavale meditsiiniüksusele võimaluse lühikese aja jooksul ümber paikneda.

«Semetroni jaoks on sõlmitud leping märgilise tähendusega. Välihaigla projekt on ettevõtte ajaloo suurim nii meeskonna kui ka teostatava mahu poolest,» märkis AS Semetron juhatuse liige Martin Minin.

Eelduslik ekspluatatsiooniiga on konteineritel 20 aastat ning tehnilistel seadmetel 5 aastat. Välihaiglaid kasutatakse suurematel õppustel nii Eestis kui lähiriikides ning välihaigla enda meeskonna koolitamiseks. Samuti on välihaigla olnud kasutuses Covidi-kriisis ja hiljuti Rally Estonial.

Välihaigla lõplik valmimise aeg on 2022. aasta sügisel.

Tagasi üles
Back