R, 9.12.2022

Kaupo Kutsar: tänavused presidendivalimised meenutavad komejanti

Kaupo Kutsar
, Valga vallavolikogu liige
Kaupo Kutsar: tänavused presidendivalimised meenutavad komejanti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kaupo Kutsar

 
Kaupo Kutsar  Foto: Arvo Meeks
  • Tänavustel presidendivalimistel puudub selge favoriit.
  • Jüri Ratase kandideerimine olnuks mõeldamatu.
  • Alles viimastel nädalatel on olnud tunda soovi president Riigikogus ära valida.

Valijamehe kandidaadina saan kõigepealt öelda, et ükskõik kes Eesti uueks presidendiks saab, on ta igal juhul seaduslikult valitud. Ka Kersti Kaljulaid valiti viis aastat tagasi seaduslikult presidendiks, kuigi avalikkuse silmis see valimisena ei tundunud ja nurinat oli palju.

Ausalt öeldes paistavad seekordsed presidendivalimised rohkem komejandina. Oli pehmelt öeldes kummaline, kui Jüri Ratas tahtis presidendiks saada. Mees, kes tuli valge hobusena Keskerakonda korruptsioonist vabastama ja kelle juhtimise ajal on erakond skandaalist skandaali astunud. Keskerakondlased räägivad süütuse presumptsioonist, mis on ka omamoodi õige, kuid süütu poliitik peaks rahvale sirge seljaga rääkima väidetavalt asjatu kahtlustuse tagamaadest. Keerulisemad korruptsiooni kohtuasjad võtavad üldjuhul aastaid, seega on mõeldamatu, et poliitikud selle aja vaikivad ja figureerivad avalikel kõrgepalgalistel kohtadel. Kuidagi ei sega õiguse mõistmist see, kui asjaosalised ise kogu kahtlusaluse loo avalikkusele detailideni lahti räägivad.

Ratas pidi erakonna juhina astuma korruptsiooni pärast peaministri kohalt tagasi. Ent nagu ei olekski midagi juhtunud, sai ta riigikogu esimeheks ja temast kõneldi ka kui võimalikust presidendist. Ma ei kahtle, et erakonna korruptsiooniskandaalist hoolimata suudaks ta tuima näoga presidenditoolilt rahvale silma vaadata, kuid minu käsi võimaliku valijamehena Ratase nime taha sellel sügisel risti ei kirjutaks. Ratas on noor mees, küll ta jõuab ennast veel tõestada.

Kindlasti ei välista ma ühtegi head presidendikandidaati nii-öelda valesse erakonda kuulumise pärast. Tunnustan EKREt otsekohesuse eest oma valiku avalikustamisel, kui teised erakonnad lihtsalt hämavad. Kui aga rääkida EKRE kandidaadist, siis minu arvates oli Henn Põlluaasal keeruline olla kogu riigikogu esimees. Riigipea aga peaks olema kogu rahva president, seega jääks ka Põlluaasa nime taha minul ristike tegemata.

Viimastel päevadel on siiski justkui olnud lootust, et enamik erakondi on eelmistest valimistest õppinud.

Ka Kersti Kaljulaidi on erapoolikuses süüdistatud ja eks võib selles ka tõtt leida. Valgamaa põllumeeste esindajana ei kiida ma kindlasti heaks, et ta andis toiduliidu juhile teenetemärgi. Seda sellest hoolimata, et rahvuslipuvärvide kasutamine importtoorainest toidutoodetel on teinud meie põllumeestel päris kodumaise toote turundamise raskemaks.

Odav importtooraine on tõrjunud kodumaise tooraine paljudest traditsioonilistest toodetest, kuid sinimustvalged lipuvärvid pannakse ikkagi pakendile. Samas saan aru, et teenetemärkide andmist korraldab kantselei ja ainult presidenti ei saa süüdistada.

Eelmistel presidendivalimistel kujunes olukord lõpuks farsiks,sest erakonnad ei teinud koostööd ja purjetasid kõik kinnisilmi oma kandidaadi taga. Viimastel päevadel on siiski justkui olnud lootust, et enamik erakondi on eelmistest valimistest õppinud.

Vähemalt avalikkuse jaoks näib ühise presidendikandidaadi leidmine päriselt päevakorral olevat sellest ajast, kui Tarmo Soomere kandidatuuri sisuliselt arutama asuti. Vähemalt minule paistab akadeemik hea keeleoskuse, laia silmaringi ja hea sõnaseadmisoskusega väärikas presidendikandidaat. Samas, eks nagu kogu meie rahvas, tahan ka mina presidendikandidaadist rohkem teada.

Küll aga tahab EKRE kahjuks ka presidendivalimistel keskseks tuua samasooliste paaride teemat: Martin Helme heidab Tarmo Soomerele tõsimeeli ette liiga liberaalset suhtumist geiteemasse. Eestile ei ole vaja presidenti, kes inimestele voodisse poeks. Presidendi roll seaduste väljakuulutamisel on ainult põhiseaduslik järelevalve, seega ei ole mõeldav, et president hakkaks poliitiliselt riigikogu valikutesse sekkuma, ükskõik kummale poole ka tulevase presidendi meelsus peaks kalduma.

Märksõnad
Tagasi üles