L, 3.12.2022

Biojäätmekonteineri saab peaaegu ilma kätte

LEPM
Biojäätmekonteineri saab peaaegu ilma kätte
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Biojäätmete ruum kaubanduskeskuses.
Biojäätmete ruum kaubanduskeskuses. Foto: Madis Veltman / Postimees

Omavalitsustel avaneb peagi järjekordne võimalus taotleda toetust oma elanikele biojäätmekonteinerite ja kodukompostrite ostuks - ja seda ülisoodsatel tingimustel.

Keskkonnaminister Tõnis Mölder allkirjastas määrusemuudatuse, millega kohalikud omavalitsused ning nende loodud koostööorganisatsioonid saavad võimaluse taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kaudu toetust just kodude juurde paigutatavate biojäätmete kogumiseks mõeldud konteinerite ning kompostrite ostuks. Üks taotleja saab küsida toetust kuni 200 000 eurot või maksimaalselt 90% maksumusest. Taotluste valikukriteeriumid on seatud selliselt, et suurema omaosalusega ning nii konteinereid kui ka kompostreid sisaldavad taotlused saavad rohkem hindepunkte. Samas eelistatakse võrdsete hindepunktide korral väiksema toetussummaga taotlusi, mis tähendab, et väiksemad omavalitsused saavad ilmselt eelise.

Biojäätmeid peab kõikjal Eestis saama tekkekohal ära anda või alternatiivina kompostima hiljemalt 2023. aasta lõpus. „Usun, et kodudes tekkivate biojäätmete liigiti kogumisele ja kompostimisele keskenduv taotlusvoor aitab omavalitsustel seda nõuet täita,“ sõnas minister. „Loodame innukat taotlemist. Sellist võimalust, kus saame anda 90% toetust, tõenäoliselt enam tulevikus ei tule.“

KIK plaanib taotlusvooru avada septembri alguses.

Riik on omavalitsusi jäätmete liigiti kogumise edendamisel toetanud ka varem. Nii sai 2018. aastal küsida toetust jäätmejaamade rajamiseks ja uuendamiseks ning mullu jäätmete liigiti kogumise taristu arendamiseks (jäätmejaamad, jäätmemajad, konteinerid, kompostrid) ja biojäätmete käitlemiseks. Järgmisel aastal on plaanis jätkata taristuarenduse toetamist Euroopa Liidu vahenditest, kus perioodiks 2021–2027 on toetust ette nähtud 35,5 miljonit eurot.

Lisaks võivad omavalitsused tulla taotlema toetust jäätmete ringlusse võtuks ja selle ettevalmistamiseks. See voor on hetkel avatud ning taotlusi oodatakse pidevalt, kuid hiljemalt septembri lõpuks.

Märksõnad
Tagasi üles