Prokuratuur saatis kohtusse Otepää abivallavanema ja endise vallavanema kriminaalasja

Maarius Suviste
, reporter
Copy
Otepää endine vallavanem, praegune Otepää vallavolikogu liige Kaido Tamberg.
Otepää endine vallavanem, praegune Otepää vallavolikogu liige Kaido Tamberg. Foto: Arvo Meeks

Lõuna ringkonnaprokuratuur saatis kohtusse Otepää endise vallavanema Kaido Tambergiga ja abivallavanema Kajar Lepikuga seotud kriminaalasja ning esitas mõlemale süüdistuse omastamises kolmanda isiku kasuks. Samuti süüdistab prokuratuur Lepikut riigihangete teostamise nõuete rikkumises ja Tambergi ka usalduse kuritarvitamises. Lisaks esitati ühele inimesele süüdistus omastamisele kaasaaitamises.

Prokuratuur süüdistab Tambergi ja Lepikut kokku kolmes omastamise episoodis, mis toimusid perioodil 2016 kuni 2019 ning olid seotud mitme vallale kuulunud objektiga. Süüdistuse kohaselt omastasid nad kolmanda isiku kasuks Otepää valla raha kokku üle 70 000 euro.

Lisaks süüdistab prokuratuur Lepikut selles, et ta rikkus 2017. aastal riigihangete teostamise nõudeid. Nimelt kaasas ta süüdistuse järgi hanke ettevalmistamisse ja selleks vajalike dokumentide koostamisse ettevõtja, kes hiljem hankel osales ja ainsa pakkujana 100 000-eurose pakkumusega võitis. Prokuratuuri hinnangul rikkus Lepik selliselt võrdse kohtlemise põhimõtet ja andis selge eelise juba hanke ettevalmistamise protsessi kaasatud äriühingule.

Endist vallavanemat Kaido Tambergi süüdistab prokuratuur ka usalduse kuritarvitamises seoses Sangaste lossiga. Nimelt otsustas Sangaste vald süüdistuse kohaselt Tambergi ettepanekul loobuda oma osalusest OÜ-s Sangaste Mõis. Selleks müüdi äriühingu osa MTÜ-le Sangaste Asundused tingimusel, et ostuhinna tasub mittetulundusühing 2021. aasta detsembriks. Kuigi Tamberg teadis süüdistuse kohaselt, et MTÜ ei ole võimeline ostuhinda tasuma, oli ta nõus omandi täieliku üleminekuga enne ostuhinna tasumist. Nii jäi tulevane Otepää vald Sangaste mõisast ilma.

Prokuratuuri teatel oli Tambergil vallavanemana kohustus järgida valla huve ja seista valla varalise heaolu eest. Sellist tehingut tehes ta süüdistuse kohaselt kuritarvitas talle antud usaldust ning tekitas vallale umbes 750 000 euro suuruse kahju, teatas prokuratuur.

Tamberg: süüdistust ma näinud ei ole

Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Kairi Kaldoja sõnul on Otepää vald kui kannatanu esitanud nõude tekitatud kahjude hüvitamiseks kõikide süüdistatavate suhtes.​

Kajar Lepik.

Maarius Suviste

«Kohalike omavalitsuste juhid saavad teha oma tööd sellepärast, et inimesed neid usaldavad. Seetõttu lasub neil ka kõrgem vastutus ja kohustus valla ning sealsete elanike huve kaitsta. Paraku on praegusel juhul kohtueelses menetluses kogutud tõendite põhjal võimalik esitada Kaido Tambergile ja Kajar Lepikule süüdistus mitmes korruptsioonikuriteos. Nende tegude tagajärjel jäi prokuratuuri hinnangul kohalik omavalitsus ilma enam kui 70 000 eurost ja ka osalusest Sangaste Mõisas. Lisaks on alust arvata, et valitud äriühing on saanud hankeprotsessis eelise, mida läbipaistvas ja võrdset kohtlemist väärtustavas omavalitsuses kindlasti juhtuda ei tohi,» ütles Kaldoja.

Kaido Tamberg ütles täna kella 14 paiku, et kuulis uudisest esimest korda Lõuna-Eesti Postimehelt. «Aitäh, ajakirjandus, et ma saan teada vähemalt, et pärast poolteist aastat ootamist esitatakse süüdistuski vähemalt. Ja mida ma oskan öelda: süüdistust ma näinud ei ole, kommenteerida ei oska,» sõnas Tamberg.

Enda sõnul on ta kriminaaltoimikut ja kogutud asitõendeid näinud. «Need ei veena mind, et ma süüdi olen ja ei tunne end süüdi ka olevat. Kui prokurör otsustas selle kohtusse anda, siis õigust mõistab kohus,» lisas ta.

Ka Kajar Lepik kuulis täna lõuna paiku kriminaalasja kohtusse saatmisest enda sõnul ajalehelt. «Ma ei ole midagi kätte saanud, ei ole midagi kuulnud. Raske on kommenteerida asju, millest midagi ei tea. Poolteist aastat olen oodanud, et prokuratuur jõuaks kuhugi. Ise tahaks ka asjas selgust saada,» lausus ta kella 14 paiku.

Prokuratuuri teatel ei ole kohus eelistungi aega veel määranud. Kohtueelse menetluse viis läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo.

Valimisliit kujundab seisukoha neljapäeval

Otepää vallas registreeritud valimisliit Ühinenud Kogukonnad, mille liikmed Tamberg ja Lepik on, teatas täna, et kujundab oma seisukoha uue info valguses neljapäevasel valimisliidu erakorralisel üldkoosolekul.

Ühinenud Kogukonnad on parteide ja piirkondade ülene kohalik poliitiline jõud, kes on valitsenud Otepää valda viimased neli aastat ning on kandideerimas ka kohalikel valimistel oktoobris. «Praeguse seisuga on valimisliidu nimekirjas vallavolikokku kandideerimise soovi avaldanud 33 vallakodanikku,» öeldakse valimisliidu tänases pressiteates.

Tagasi üles