Nagu möödunud aastal, makstakse ka tänavu esmakordselt kooli minevale lapsele ranitsatoetust enim Setomaa vallas, kus see on valdade ühinemisest peale olnud 300 eurot.
Aluseks Mikitamäe kunagine toetusmäär
«Ühinemise ajal võeti toetuse suuruse määramisel aluseks kõrgeima toetusmääraga valla – Mikitamäe – määr. Kui on võimalik nii palju maksta, siis miks mitte,» tõdes valla sotsiaalosakonna juhataja Maarika Loodus.
300-eurost ranitsatoetust saavad lapsed, kes alustavad kooliteed mõnes Setomaa koolis, sissekirjutust vallas olema ei pea. Ametniku sõnul kehtib siin klausel: kui näiteks Räpina lapsele rahvastikuregistrijärgne elukoht toetust ei peaks maksma, teeb seda Setomaa vald.
Ka saavad ranitsatoetust valda sisse kirjutatud lapsed, kes alustavad kooliteed mõnes teises omavalitsuses. Selliselgi juhul makstakse toetust siis, kui omavalitsus, kus laps koolis käib, seda ei tee.
«Summa on olnud abiks, selle eest saab kooli mineva lapse pere osta juba päris palju,» tõdes Loodus. Setomaal makstakse ranitsatoetus uutele koolijütsidele peo peale esimesel septembril.
Sirje Puusepp, Valga valla sotsiaaltöö juhtivspetsialist
«Meil on piirilinn, nii mõnelgi juhul käib laps üle piiri sada meetrit Läti Valka esimesse klassi, sest tal on õed-vennad seal. Ta toob meile lihtsalt koolist tõendi, et on kooli nimekirjas, elukoht Valga vallas.»
Teiste Kagu-Eesti omavalitsusega võrreldes makstakse märkimisväärselt rohkem toetust ka Kanepi vallas – 200 eurot. Valla haridus- ja noorsootöö spetsialisti Eda Tarendi sõnul ei olene toetuse saamine sissekirjutusest vallas, vaid selle saaja peab õpinguid alustama mõnes Kanepi valla koolis. «Sissekirjutus võib olla ka väljaspool valda,» tõdes ta.