Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Merry Aart: tublid põllumehed said lõpuks ausamba

Copy
Merry Aart
Merry Aart Foto: Arvo Meeks

Krootuse külas Põlvamaal avati 4. septembril ausammas põllumeestele läbi aegade. Minu arvates on selle samba teostus üliandekas. Kohalik mees Raimu Vaikmäe on ise idee autor ja oma kätega kokku keevitanud selle mälestise.

Kasutatud on põllutööriistu, alates vaiast ehk lehmatikust koos lehmaketiga – tolleaegsete laste kohustus oli käia lehma tikutamas – ja lõpetades adraga. Sambas on muu hulgas ka lukk, mis sümboliseerib Siberisse viidute mahajäetud kodusid.

Ausamba avamisel kõnelesid ja meenutasid tollaseid aegu lisaks mulle tolleaegse Sassi sovhoosi asedirektor Toomas Paur ning loomulikult autor ja teostaja, endise Sassi sovhoosi peamehhaanik, praegune ettevõtja ja tehnikaspordihuviline Raimu Vaikmäe.

Julgen väita, et kui poleks olnud neid tolleaegseid kolhooside-sovhooside töölisi, pole kindel, kas meie maapiirkondades oleks säilinud aktiivne elu. Nemad olid ju maaelu hoidjad, elu säilitajad ja edasiviijad.

Igal ajajärgul tuleb inimestel, kes jäävad, kohaneda. Nii ka nendel lihtsatel tööinimestel, kes tegid oma igapäevast tööd, toitsid endid, oma peresid, kogu riiki.

Igal ajajärgul on ka neid inimesi, kes suunasid oma näpu õiges suunas, aga maal oli palju neid, kes jäid inimesteks. Inimeseks olemine on suur kunst! Nad väärivad austust ja meeles pidamist.

Märksõnad

Tagasi üles