R, 2.12.2022

POLITSEI SOOVITAB ⟩ Seenele minnes riietu erksasse tooni

Lõuna-Eesti Postimees
Seenele minnes riietu erksasse tooni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Politseil tuleb tihtilugu eksinud inimesi otsida.
Politseil tuleb tihtilugu eksinud inimesi otsida. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Politsei paneb nädalavahetusel metsa seenele minejatele südamele, et kaasa võetagu mobiiltelefon, seljas erksavärviline riietus ning peas plaan, kuidas eksimise korral käituda.

Eile õhtupoolikul sai politsei teate, et Harjumaal varahommikul rappa läinud 84-aastane proua ei ole tagasi koju jõudnud. Teada oli, et mobiiltelefoni jättis proua koju, mistõttu tuli otsingud käivitada suurel metsaalal. Ühtlasi olid proual seljas tumedad riided, mistõttu pidi arvestama, et teda on suure tõenäosusega raske muust maastikust eristada.

«Metsa minnes võib igaüks eksida, hätta sattuda ning eakamad peavad arvestama, et ka tervis võib seenelkäigul ootamatult halveneda, mistõttu peab telefon igal juhul alati kaasas olema,» rääkis PPA politseimajor Ottomar Virk. «Vähetähtsam ei ole erksavärviline riietus, mis abivajaja leidmist lihtsustab. Ekstreemsematel juhtudel venivadki maastikuotsingud põhjusel, et seeneline on end lausa kaitsevärvidesse riietanud.»

Harjumaal lõppes eile kõik õnnelikult: osa aladest kontrolliti läbi droonide ja kopteriga ning maastiku kammisid läbi patrullid ja teenistuskoer. Kahe tunni möödudes märkas lennusalga meeskond turbarabas kirjeldusele vastavat inimest, kes osutuski otsitavaks prouaks.

Tänavusel seenehooajal on augustist septembri keskpaigani politseile laekunud 105 hädaabikõne sihi kaotanud seenelistest, mida lahendades on metsast välja aidatud 137 seenelist.

Ottomar Virk soovitab metsa minna paari või mitmekesi, sest üksi liikudes võib siht hõlpsamalt käest minna. «Näiteks saime sel nädalal kõne 72-aastaselt naiselt, kes oli metsa eksinud. Neli tundi väldanud ressursimahukas otsing sai positiivse lõpu, kui lennusalk abivajaja üles leidis. Juba ülejärgmisel päeval helistas sama naine uuesti, sest oli täpselt samas piirkonnas taaskord metsa eksinud. Patrull leidis ta üles ning naisega peeti maha põhjalik vestlus, kuidas taolisi juhtumeid ennetada,» rääkis Virk.

Politsei retsept seenemetsa minekul

Koostisosad:

1 mobiiltelefon

1,5 l vett

1 värviline peakate

1-2 kg erksaid ilmastikukindlaid riideid

1 paar mugavaid jalanõusid

1 või enam seltsilist

Näputäis vajaminevaid ravimeid

· Valmista ette oma mobiiltelefon. Lae aku servani täis. Eksides või hätta sattudes saad nii kiirelt hädaabinumbril 112 abi kutsuda.

· Nõruta joogipudel vett täis ja aseta see oma korvi või seljakotti. Seenelkäigul vett tarbides säilitad oma jõuvarusid.

· Vürtsi lisamiseks haara kapist oma kõige värvilisem müts. Raputa kaunistamiseks sekka ka erksavärvilisi ilmastikukindlaid riideid. Metsas hätta sattudes ja abi oodates lihtsustab sinu kiiret leidmist „värvikas väljanägemine“.

· Valmista metsa minekuks kaasa ka veidi snäkke, haki need suupärasteks juppideks. Täiendavad kalorid säilitavad jõuvarusid.

· Heida pilk ilmateatele, et selgitada, milline on seenelkäigu päevane kuumutamise temperatuur. Vali riietus, mis sind ka jahedama ilma eest kindlalt kaitseks.

· Serveeri mõnele lähedasele, kuhu ja kui kauaks plaanid minna. Nii teavad sulle kallid inimesed, millal sind tagasi koju oodata ning millal on põhjust abi kutsuda.

· Samal ajal kaasa seenelkäigule vähemalt 1 seltsiline. Vürtsikama tulemuse saamiseks võid häid seltsilisi julgelt sekka lisada. Mitmekesi metsa minnes on kindlam, et kui üks satubki hätta, saab kõrvaline abi kutsuda.

· Kui vajad, lisa korvi või kotti näputäis ravimeid. Kui juhtub, et metsa eksinuna ei saa sa kohe abi kutsuda ja pead öö metsas veetma, on elutähtsal kohal sulle välja kirjutatud ravimid, mida oma tervise säilitamiseks võid vajada.

Märksõnad
Tagasi üles