N, 2.02.2023

Setomaal elav Eesti aasta koolitaja: õppimine annab valikuvabaduse

Tomi Saluveer
, reporter
Setomaal elav Eesti aasta koolitaja: õppimine annab valikuvabaduse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Seitsme aasta eest Setomaale Võõpsu külla kolinud Riina Kütt tegeleb koolitamisega Eesti eri piirkondades.
Seitsme aasta eest Setomaale Võõpsu külla kolinud Riina Kütt tegeleb koolitamisega Eesti eri piirkondades. Foto: Arno Mikkor
  • Eesti aasta koolitaja Riina Kütt on pärit Põlvamaalt, nüüd aga elab Setomaal.
  • Ta on Eestis üks väheseid, kellel täiskasvanute koolitaja kutse 8. tase.
  • Viimased aastad on Kütt juhtinud oma ettevõtet.

Setomaal elav Riina Kütt kuulutati reedel täiskasvanuhariduse tänuüritusel Tallinnas Eesti aasta koolitajaks. «See on suur tunnustus ning mul on selle üle väga hea meel,» lausus Kütt ning tänas koostööpartnereid, õppijaid ja tema kandidatuuri esitasid.

«Tunnustus paneb mulle senisest veelgi suurema vastutuse koorma.» Kütt on Eestis üks vähestest koolitajatest, kellel täiskasvanute koolitaja kutse 8. tase.

Tee algas Naiskodukaitsest

Põlva maakonnas sündinud ja seitse aastat tagasi Setomaale Võõpsu külla kolinud Kütt tegeleb koolitamisega Eesti eri piirkondades.

«Teen koolitusi teatud arvu kuus ning valmistun põhjalikult: nii sisuliselt kui ka vaimselt,» rääkis Kütt. «Ehkki teemad võivad olla praktilised, algab tõeline õppimine vaid siis, kui inimeste vahel tekib sügaval tasandil kontakt.»

Kütt nimetab ennast ka ka valdkonna praktik-uurijaks ja eksperdiks, keda kaasatud täiskasvanuhariduse alastesse aruteludesse ja mõttetalgutesse. «Pidin koolitajana aastaid arenema, enne kui sain aru, et minu missioonil on laiem raam kui lihtsalt see, et inimene midagi paremini oskaks.»

Riina Kütt, Eesti aasta koolitaja

«Õppimine aitab olla paindlikum, asjadega kergemini kohaneda ning tunda selle tõttu ka vähem muutustest tingitud stressi.»

Koolitajatee algas 1999. aastal Naiskodukaitsest. Hiljem oli ta Kaitseliidu kooli ülem ja kaitseväeteenistuse osakonna juhataja asetäitja kaitseministeeriumis. 2019. aastal sai Kütt presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi panuse eest Kaitseliidus, kus ta on osalenud väljaõppe süsteemi loomisel ja õppekavade väljatöötamisel.

Viimased aastad on Kütt juhtinud oma ettevõtet. «Minu peamised õppijad on täiskasvanud õppurid ja inimesed, kes tegelevad täiskasvanute õpetamisega,» lausus Kütt, kes on koolituskeskuse Tungal asutaja, juht ja koolitaja.

Ta on ka Võru- ja Põlvamaa koolitajate klubi eestvedaja, Võõpsu külaseltsi asutajaliige ja endiselt ka Naiskodukaitse tegevliige. Lisaks on ta külaliikumise Kodukant koolituskeskuse nõukogu liige ning Eesti Andragoogide Liidu asutajaliige ja juhatuse esimees.

Ühiskond muutub kiiresti

«Õppida on praegu tähtis eriti sellepärast, et ühiskond muutub kiiresti,» rõhutas ta. «Õppimine aitab asjadega kergemini kohaneda ning tunda selle tõttu ka vähem muutustest tingitud stressi. Ka annab see rohkem valikuvabadust ja enesekindlust.»

Täiskasvanuhariduse tunnustamise konkurss ja täiskasvanud õppija nädal leidsid aset 24. korda. 2020. aastast jagab Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras täiskasvanuhariduse tunnustamise konkursi riikliku ja maakondliku tasandi laureaatidele ka märgiseid.

Märksõnad
Tagasi üles