P, 26.06.2022

GALERII ⟩ Kohalike omavalitsuste valimised said stardipaugu

Valimisjaoskonnad soovitavad valijatel kanda maski.
Tomi Saluveer
, reporter
Kohalike omavalitsuste valimised said stardipaugu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

KOV valimised 2021 said täna avapaugu. Võru kultuurimajas Kannel olid esimesed valijad kohal täpselt kell 12, mil avati valimisjaoskonna uksed. Valijatel paluti kanda maski.

Valimised toimuvad sel aastal kultuurimaja kontserdisaalis. «Valisime suure saali, et oleks võimalik tagada inimeste 2+2 meetrine hajutatus,» rääkis Võru kultuurimajas asuva valimisjaoskonna esimees Sirje Peris.

«Arvestades nakatumise näitajate suurt arvu, palume me inimestel valimisjaoskonda tulles kanda maski,» lisas Peris.

Esmaspäeval algab kohalike valimiste valimisnädal ning kell 9 algab elektrooniline hääletamine, kell 12 avatakse omavalitsuste ja Tallinna linnaosade keskuste jaoskonnad ning kõik 448 valimisjaoskonda ootavad valijaid alates reedest.

E-hääletamine algab kell 9 hommikul ja kestab ööpäevaringselt kuni laupäeva ehk 16. oktoobri õhtuni kell 20. Elektrooniliseks hääletamiseks tuleb aadressilt www.valimised.ee oma arvutisse laadida valijarakendus – see avaldatakse avalehel vahetult enne hääletamise algust. Lisaks on vaja internetiühendusega arvutit ning isiku tuvastamiseks ID-kaarti koos ID-kaardi lugejaga või mobiil-ID-d ja PIN-koode.

Smart-ID-ga neil valimistel veel e-hääletada ei saa. Samuti pole võimalik hääletada nutiseadmega, kuid nutitelefoniga saab valija kontrollida, kas e-hääl on jõudnud valimiste keskserverisse ja väljendab tema tahet korrektselt. Selleks tuleb Google Play või Appstore’i rakenduste poest telefoni laadida "EH kontrollrakendus".

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe toonitas, et juhul, kui valija tunneb, et e-hääletamise hetkel polnud tema hääletamise salajasus tagatud, on tal võimalus kuni laupäeva õhtuni oma valikut uuesti e-hääletades muuta. "Kui valija on valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik. Sellest aastast saab valija veel ka pühapäevasel valimispäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta," märkis Koitmäe.

Valimisnädala esmaspäevast neljapäevani saab valdade ja linnade ning Tallinna linnaosade keskustes hääletada kella 12-st 20-ni. Igas keskuses on avatud vähemalt üks jaoskond ja seal saavad hääletada kõik, sõltumata oma registrijärgsest elukohast. "Näiteks Saaremaalt pärit tudeng, kes õpib Tartu Ülikoolis, saab valimisnädala esimeses pooles ka Tartus valimisjaoskonnas hääletamas ära käia," selgitas riigi valimisteenistuse juht. Valimisjaoskondade kohta saab rohkem infot kaardirakenduselt aadressil jsk.valimised.ee.

Valimisnädala reedest pühapäevani on avatud kõik 448 valimisjaoskonda üle Eesti. Siis saab valija hääletada ükskõik millises oma linna või valla valimisjaoskonnas, Tallinnas linnaosa jaoskonnas. Erandiks on Peipsiääre vald Tartumaal, kus on neli valimisringkonda - seal hääletavad valijad oma ringkonna piires. "Nendest valimistest alates on kasutusel elektrooniline valijate nimekiri ehk paberi asemel on nimekiri arvutis. See tähendab, et valija pole enam seotud ühe kindla valimisjaoskonnaga ja saab oma valimisringkonna piires valida, millises jaoskonnas hääletamas käia," ütles Koitmäe.

Kui valijal on tervislikel või mõnel muul mõjuval põhjusel raske või keelatud (näiteks lähikontaktsena) valimisjaoskonda kohale tulla, saab ta taotleda kodus hääletamist. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele taotlus. Seda saab teha kirjalikult juba praegu. Suulise taotluse saab esitada omavalitsuse määratud telefoninumbril reedel ja laupäeval kella 12-st kuni 20-ni ning pühapäeval kell 9-st kuni 14-ni.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valivad 79 omavalitsuse elanikud. Kokku kandideerib 10 025 inimest.

Märksõnad
Tagasi üles