R, 9.12.2022

Nakatumise raskuskese nihkub vallast valda

Tomi Saluveer
, reporter
Nakatumise raskuskese nihkub vallast valda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 elaniku kohta Lõuna-Eesti maakondades.
Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 elaniku kohta Lõuna-Eesti maakondades. Foto: Terviseamet
  • Koroonaviirus levib praegu eriti hoogsalt Põlvamaal.
  • Eri aegadel on nakatumiste raskuspunkt olnud eri omavalitsustes.
  • Kanepi vallas on terviseameti andmetel neli kollet.

Lõuna-Eestis on viimase kahe nädala jooksul koroonasse nakatumiste suhtarv valla elanikkonna suurust arvestades olnud kõrgeim Kanepi vallas, kõige väiksem on näitaja aga Tõrva vallas. Näitaja saamiseks korrutatakse positiivsete esmatestide arv 14 päeva jooksul 100 000ga ja jagatakse omavalitsuse elanike arvuga.

Kanepi vallavanema Piret Rammuli sõnul on vallas kaks suuremat kollet. Esimest korda jõudis viirus Krootuse hooldekodusse, kus on sellega nakatunud kolmkümmend inimest. Teine on vallajuhi kinnitusel Ihamarus asuvas pakendivabrikus AS Cista, kus töötab ligikaudu 50 inimest. Krootuse põhikoolis ja Kanepi gümnaasiumis olid puhangud Rammuli sõnul enne koolivaheaega.

Neli kollet

Terviseameti meediasuhete spetsialisti Kirsi Pruudeli teatel oli kolmapäevase seisuga Kanepi vallas neli koroonakollet: õppeasutuse, töökoha, hoolekandeasutuse ja muu tegevuse kolded. Kolletes oli nakatunuid kokku 34.

Pruudeli kinnitusel said kogu Põlva maakonna selle päeva uutest nakatunutest 42 viiruse perekonnast, 11 töökohalt, kolm õppeasutusest, kaks tervishoiuasutusest, üks sõpruskonnast, üks hooldekodust ja üks välismaalt, kuuel puhul oli tegemist muu nakatumisega. 22 juhul oli nakatumispaik teadmata.

«Viimastel päevadel on Kanepi valla koroonanäitajad läinud madalamaks ning viirus liikunud edasi, sealhulgas ka Räpina ja Põlva poole,» lausus Rammul. «Arvan, et meie vallas on nakatumiste kõrghetk nüüdseks möödumas. Viirus rändab: täna on ühes vallas uusi nakatumisi rohkem, teises vähem, järgmisel päeval teistpidi,» lisas ta.

Piret Rammul, Kanepi vallavanem

«Tean juhtumeid, kus nooremad inimesed vanuses 18 kuni 30 aastat on öelnud, et nad käivadki praegu ringi viirust otsimas, et saaks selle haiguse läbi põdeda ega peaks ennast vaktsineerima.»

Eilse seisuga oli Kirsi Pruudeli sõnul Räpina vallas uusi nakatumisi tõepoolest oluliselt rohkem kui Kanepi vallas.

Haigus liigub Rammuli tähelepanekutel eelkõige nooremate hulgas, mitte eakate seas. «Kanepi valla haigestunute keskmine vanus on küll 49, kuid seda tõstavad hooldekodude kolded,» ütles Rammul ning lisas, et kõige väiksem on vaktsineeritute osakaal 30–40-aastaste hulgas ning viirus levibki eelkõige nende seas.

«Tean juhtumeid, kus nooremad inimesed vanuses 18 kuni 30 aastat on öelnud, et nad käivadki praegu ringi viirust otsimas, et saaks selle läbi põdeda ega peaks ennast vaktsineerima,» rääkis Rammul.

Tegelikult ei tea vallavanema sõnul keegi, kuidas põdemisega minna võib ja selline haiguse otsimine on äärmiselt riskantne. «Tean üht 30-aastast Põlvamaa meest, kes vaakus hinge, kuid tuli teiselt poolelt siiski tagasi,» lisas ta. «See on väga individuaalne.»

Rammul on täheldanud, et valdavalt haigestuvad siiski vaktsineerimata inimesed. «Muret teeb ka see, et paljud vanemad ei luba oma lapsi koolis testida,» lisas vallajuht. «See on midagi, millest ma aru ei saa.»

Nakatumisnäitaja väikseim Tõrva vallas

Riik kasutab viiruse leviku hindamisel põhimõõdikuna haigestunute arvu 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul.

Põlva maakonnas oli neljapäeva seisuga see näitaja kõrgeim Kanepi vallas (4182), madalaim Räpina vallas (2728).

Võrumaal oli näitaja suuruse poolest esirinnas Võru linn (2387), kõige väiksem oli see Setomaa vallas (1574).

Valga maakonnas oli nakatumisnäitaja kõige kõrgem Otepää vallas (2998) ja madalaim Tõrva vallas (1258).

Lõuna-Eestis juhib vaktsineerituse edetabelit Otepää vald, kus kaitsesüsti saanud ligi 73 protsenti elanikkonnast Kõige madalam on see osakaal aga Valga vallas, kus vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud vaid 54 protsenti elanikest.

Märksõnad
Tagasi üles